Resultat: Vem hoppas du vinner årets Robinson?
Alex
19,91%
90 röster
Sandra
0,88%
4 röster
LO
14,60%
66 röster
Kristoffer
9,51%
43 röster
Helen
56,64%
256 röster
Isabella
3,54%
16 röster
Martin
2,88%
13 röster
2022-10-29, 21:15
  #733
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Heribald.Snygge
Homayon hade rätt i sak. Mycket möjligt att timingen var dålig, och att han lyckades dåligt eftersom han var i affekt, men Pelle är en riktigt störig översittare.

Jag uppskattar ditt trevliga svar. Dock, jag tycker inte att Pelle är översittare. Han är rak och tar inte ansvar för andras känslor. Vilket borde vara normala förhållningen i samhället. När vi tenderar att tassa tar vi bort förmågan att bli trygga individer.
2022-10-29, 21:18
  #734
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rinaldo-Montalbano
Om den bästa jämförelse man har att komma med är en Big Mac, då ska man bara vara jävligt tyst i matsammanhang.


Han trollar. Väldigt lik Tobbe i Farmen för några år sedan. Henfolket och Wokelöjtnanterna hugger direkt när en deltagare går emot värdegrunden. Men missar jargongen. Vänsterpatrask är helt renons för jargong.
__________________
Senast redigerad av bohonos 2022-10-29 kl. 21:23.
2022-10-29, 21:22
  #735
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wenywenywo
Håller med. Pelle kunde sagt att det inte var det godaste han ätit, istället för att mena att alla de andra hade fel.


Han vill vara rolig i syncarna. Slappna av!!
2022-10-30, 00:07
  #736
Medlem
Gränslandet: Var det ingen annan som reagerade när Sandra skrek i högan sky över att hon såg en tre meter lång kungskobra, och sen när kameran zoomade in var det en varan?
2022-10-30, 00:14
  #737
Medlem
peterZiipens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Illerjuice
Gränslandet: Var det ingen annan som reagerade när Sandra skrek i högan sky över att hon såg en tre meter lång kungskobra, och sen när kameran zoomade in var det en varan?

Varanen var stockfootage inlagt av klipparna i efterhand. Man ska inte tro på allt som visas.
2022-10-30, 00:32
  #738
Medlem
Oj, hur vet du det?
2022-10-30, 00:49
  #739
Medlem
peterZiipens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Illerjuice
Oj, hur vet du det?

Gammalt inlägg jag skrev om det:

Citat:
1. Alla står och tittar mot klippformationerna som är till höger om stranden. Samtidigt som varanen är filmad på en klippformation som är till vänster om en strand.

2. Varanen är inte filmad från stranden de står vid. Om man jämför klippformationerna från ett fågelperspektiv, stämmer de ej överens med där varanen går:
https://www.imagevenue.com/ME15G8IZ
Klipporna som är ute i vattnet på bilden ovan är ej synliga på den nedre bilden.

3. Varför skulle Martin Larson i synken efteråt prata om att "Jag tror inte det fanns någon orm, I call bullshit", om det inte var så att han, likt kameramannen, missat att se kobran innan den försvann bakom en sten. Hade det varit en varan där och då hade han givetvis sagt något om den istället.

4. Om varanen var synlig, dels på klipporna, men även i vattnet, varför står då alla och pratar som om att den är gömd(?)

5. Visst framstår många som IQ-befriade, men att de inte någon av 6 vuxna personer skulle veta skillnaden på en kobra och varan...

2022-10-30, 10:14
  #740
Medlem
Jag tror att Martin vinner.
2022-10-30, 10:42
  #741
Medlem
Valle är verkligen sjukt störig tkr jag, någon som vet vad han gör utanför Robinson? Enl hans insta har han något företag som ska starta 2023, med 27 följare typ….. looser som vill va tuff inför kameran?
2022-10-30, 11:15
  #742
Medlem
Rinaldo-Montalbanos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ripnetto
Valle är verkligen sjukt störig tkr jag, någon som vet vad han gör utanför Robinson? Enl hans insta har han något företag som ska starta 2023, med 27 följare typ….. looser som vill va tuff inför kameran?

Inte länge man skulle stå ut på samma jobb med det stolpskottet men skönt att LO verkar börja konfrontera honom och t o m kallade honom psykopat i en intervju.

Om man jämför honom med Raymond är det ju dock ingen tvekan om vem av de två jag skulle föredra på en öde ö.
2022-10-30, 11:21
  #743
Medlem
The.Swedes avatar
2022-10-30, 11:51
  #744
Medlem
XtraXs avatar
Vad i h-vete är det för tatuering L-O har vänster arm. Syns tydligt i början av kvällens avsnitt. Nåt av det gräsligaste jag sett.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in