Citat:
Ursprungligen postat av
viperstyle
Bra jobbat idag!
Känns som vinklarna är otroligt viktiga om de anger riktningen på täckningen av masterna.
Och tiden är viktig. Ju snabbare hon hittas desto bättre bevisläge.
Ja i detta fallet kan man inte bara prata master som media och polis kanske slänger ur sig. Det är ju stålställningen och allt lull-lull de hängt upp i dem.
Det handlar då om dessa cell id och PCI som visar hur antennen är uppdelad och i vilka riktningar och det räknar man fram med öööh typ Primary Synchronisation Signal och Secondary Synchronisation Signal. SSS, sista alltså är den som hjälper mobilen att identifiera cellen.
Sen räknar mobilen ut PCI = (3xSSS) + PSS och man har det PCI värde man kan kolla riktning med förutom suffixet på cell id:t då.
För att räkna ut PCI för 4G (som Biltema-masten hanterar)så drar man PCI = (3 x 167) + 2 = 503.
SSS har 168 värden (0-167).
Så PCI värden finns upp till 503 (från 0, 504 totalt) och enheten är LTE som man ofta ser i sammanhanget 4G för det typ är samma sak.
Vid JJ´s lgh var det idag ett PCI värde på 381 och ett cell id som tillsammans eller var för sig ska visa en riktning då.
Ovan är slarvigt förklarat men nåt åt det hållet.