Citat:
Ursprungligen postat av
GrevenFB
Del 3 - Sammanfattning 28 oktober
Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden.
Händelser vid försvinnandet den aktuella kvällen:
Restaurang Nöjet:
- Tove har synts inne på Restaurang Nöjet i centrala Vetlanda.
- Även de två MGM har synts inne på Nöjet.
- JJ + MH + en annan vän har gått ut till Nöjet "där de träffat Tove". (Uppger MGM's vän "Anna" i AB)
- "De ska ha bråkat en del där". (Uppger MGM's vän "Anna" i AB)
- Bråkig stämning på nattklubben kopplat till det sällskap som kvinnorna ingick i. (Aftonbladet).
- Det var Oktoberfest på Nöjet den aktuella lördagen. Stället stängde kl 01.
- Enligt barchefen var det gott om folk och en av de bästa kvällarna på länge. Stämningen beskrivs som god förutom några mindre tjafs mellan besökare. (Aftonbladet).
- Barchefen uppger att Tove tog kontakt med honom omkring 00:15 och frågade om han sett hennes yngre vän där inne på restaurangen under kvällen. (Aftonbladet)
- Barchefen konverserade med Tove i 10 minuter
- Barchefen: Tove letade efter en yngre tjejkompis, "som syntes på snapkartan".
- Tove ska ha frågat efter sin vän "upprepade gånger". (Aftonbladet)'
- "Jag berättade för henne att jag inte hade sett henne här på hela kvällen". (Expressen)
- Barchefen uppfattade inte att det var något konstigt med Tove, förutom att hon verkade lite orolig för tjejen och gärna ville få tag på henne. (Aftonbladet)
- "Min sambo var på Nöjet denna kväll, men har inte uppfattat något bråk eller annat konstigt. Även många andra vänner som var där utan att uppfattat någonting. Så mycket måste verkligen gått under ”radarn”." (Skriver användare Bluegypsy)
- "Jag har hört att bartendern vet vilka MGM är samt vem tjejen Tove letar efter är men han vet inte vem Tove är. (Skriver användare Wattweke)
- PF som bor i samma hus som JJ jobbade som vakt på Nöjet den kvällen. (Obekräftad uppgift i tråden)
- Rykten från flera håll att folk ska ha blivit drogade på Nöjet denna kväll. (Skriver Seaside0099).
Efter restaurang Nöjet - på väg hem till JJ och i lägenheten:
En av MGM har uppgett följande till en vän (troligtvis "Anna") innan gripandet:
BO och MGM blev ovänner vid Nöjet. BO följde med till JJs lägenhet för att prata ut. De blev sams igen i lägenheten och BO lämnade sedan lgh vid 03-tiden tillsammans med MGM.
- 01.00: De tre kvinnorna lämnar Nöjet tillsammans. Enligt polisen går de norrut på Storgatan. Tove går med sin cykel. (Aftonbladet)
- 01.49: Pojkvännen ringer till Tove. Under samtalet säger hon inget som skulle tyda på att något inte ska stå rätt till. (Polisen).
- Enligt vittnesuppgifter ska Tove och de båda kvinnorna därefter ha besökt en av kvinnornas lägenhet. Men det är uppgifter som polisen inte har fått bekräftat. (Efterlyst)
- Kring 02:30: Tove ringer pojkvännen och berättar att hon är på väg hem. Om hon menar hem till pojkvännen eller hem till sig själv vet vi ej. (Uppgiften om 02:30 är vag och osäker)
- Ryktet säger att det var ett röstmeddelande till pojkvännen vid 02.30 och att han hört något skumt i bakgrunden vilket gjorde att han/de ringde polisen när han hörde röstmeddelandet (troligtvis under morgonen).
Uppgifter om olika ljud från JJ:s lägenhet:
- Grannar ska ha rapporterat om ”spring i trappen”. (Expressen)
- Grannar ska ha hört flera höga ljud från lägenheten under natten. "Jag hörde flera rejäla dunsar. Det var inga vanliga ljud" (Expressen).
- Polisen ha uppgifter om att en granne har varit upp och knackat på i lägenheten för att man hört höga dunsar från lägenheten vid 03 på natten. (Expressen)
- Det var grannen under JJ:s lägenhet, fadern i familjen F. K ornasan, som var upp och knackade på dörren. (Skriver lindblomsgrön)
- Dunsarna ska ha varit så höga att en granne gick dit för att kolla att allt stod rätt till. I samband med det ska grannen först ha knackat på och sedan hört nya dunsar – som att någon sparkade mot väggen – igen. (Aftonbladet)
- Eftersom ingen öppnade, ingen sa något, och inget mer hände, ska grannen sedan ha gått hem igen. (Aftonbladet).
-Uppgifter till Expressen om tio ljud från lägenheten söndag morgon efter klockan 03. Vittnen beskriver att ljuden lät som sparkar mot en vägg.
- Ska ha varit två olika grannar som hört dunstar och slag som påmint om hammarslag runt 02:30 En av dom övervägde att ringa polisen och en var även uppe och knackade på utan att dörren öppnades (SR).
- En av grannarna säger att det lät som slag i golvet och hen tänkte 'är det nån som hamrar nu vid den här tiden?' (SR)
- Grannen (WN, som bor dörr-dörr med JJ): "Jag hör på natten att det slogs, eller att någon tog typ en hammare och spikar i en spik så är det kanske några sekunder mellan..//.. Han hade ju skjutsat min granne den natten efter dunsarna." (Podd)
- En granne ska också senare ha kört en av de häktade kvinnorna till McDonald's på natten och sett hur hon träffade en man där.
- Det var ena sonen i familjen K ornasan (bor under JJ) som skjutsade JJ till McD. (Skriver lindblomsgrön).
MGM och (ev) Tove lämnar lägenheten - McDonalds:
Mycket oklara omständigheter.
MGM uppger innan gripandet till en vän:
- Bägge MGM tog sig till McDonalds efter att Tove cyklade hemåt vid 03-tiden.
Expressen:
- Polisen kan placera samma häktade kvinna vid McDonald's (JJ). Hon ska ha begett sig dit utan den andra häktade kvinnan. Där ska hon sedan mellan klockan 03 och 04 ha mött en man.
- Hon ska ha fått skjuts till McDonalds runt 03:00 av en granne för att hämta mat och väl där gått fram till en bil och pratat med personerna innan hon åkte hemåt igen. (SR)
Aftonbladet
- De två MGM har enligt uppgifter uppgett för polis att de två har åkt till McDonalds klockan 02.45.
- JJ har setts lämna sitt hem för att möta någon mellan 03 och 04 på natten. Toves telefon ska då ha varit kvar i lägenheten.
Uppgifter från Bluegysy i tråden (bedöms som trovärdig):
- En bekant känner en som jobbade den aktuella natten. Ska ha sett JJ släppas av vid McD och inte kört dit själv. Hon hoppade ur bilen ensam. Vittnet har reagerat på detta för att hen tyckte det var lustigt att en ung tjej var på McD ensam vid den tiden.
Osäkra och obekräftade rykten i tråden:
- Det var ena sonen i familjen K ornasan (bor under JJ) som skjutsade JJ till McD. (Skriver lindblomsgrön som säger sig ha pratat med JJ's granne).
- JJ var vid McDonalds-driven strax efter 03 och, enligt vissa i stan, ska hon använt sin mobil där.
- JJ ska ha tagit kontakt med personen i bilen framför.(Obekräftat)
- JJ ska ha setts strax efter 03 i McDonalds Drive i en silvrig BMW. Manlig förare. (Obekräftad/osäker uppgift).
- Även Tove ska ha setts på McDonalds, oklart vilken tidpunkt. (Obekräftat)
- I tisdags kom rykten om att JJ och MH hade olika utsagor om huruvida Tove var med på McD. (Obekräftat).
- Det är ca 1 km mellan Nöjet och McDonalds. Ca 2 km mellan McDonalds och JJs lägenhet.
- Det är cirka 200 meter mellan McDonalds och Toves pojkväns lägenhet
JJ:s lägenhet - dit tjejerna gick efter Restaurang Nöjet:
- Lägenheten ligger ett par minuter från Toves lägenhet och en dryg kilometer från Nöjet.
- Vind finns, det är där JJ har sin lägenhet. Totalt två vindslägenheter med snedtak och inget där över.
- Endast 1 trappuppgång i huset
- Alla är bosatta (inflyttade) i huset mellan åren 2020 - 2022 förutom en äldre man.
- Går att backa upp bil jämte huset. På sidan av huset är det en garageuppfart.
- Källartrappa upp längs med kortsidan
- Bottenplan har utgång på baksidan samt 2 v lägenheterna på plan 2 har balkong och 1 med "stege" ner. Källa: tidigare boende
- Finns pannrum, gillestuga och bastu i fastigheten.
- Ingen hiss
- JJ har endast en granne på det våningsplanet.
- Huset beskrivs som mycket lyhört
- Grannen på samma våningsplan som JJ äger ett företag två minuters bilväg från McDonalds. Hade en silvrig BMW som omslagsbild på Facebook 2020.
- Ingen sensorer i trapphuset. Dock lyser det konstant på bottenplan vid entrén och på andra våningen. Lyser dygnet runt utifrån. Källa: Bluegypsy som "åker förbi på den gatan ett par gånger varje dag".
- Tyst i huset brukar det aldrig vara. (Skriver lindblomsgrön som säger sig ha pratat med JJ's granne)
- Grannarna diskuterar händelsen med varann de förstår heller inte hur TT försvann ur huset. (Skriver lindblomsgrön).
- Ritning lägenhet: https://ibb.co/cwLnnq6
- För fler ritningar över fastigheten: https://ritningsarkiv.vetlanda.se/C3WebPublic/DocumentList.aspx Ange "SLOTTET 7".
- Karta lägenhet: https://www.google.se/maps/@57.4322059,15.0728168,3a,40.1y,238.08h,96.62t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSGfVI0S0yscivNJSc0QHkw!2e0!7i1 6384!8i8192
Huset är disponerat på följande sätt:
Totalt 6 st lägenheter:
Plan 3, vån 2. Vindsvåning:
2 lägenheter:
- JJ. 19 år. 1a 40 m2
- WN. 23 år. 1a 40 m2
Plan 2, vån 1
Bara en lägenhet:
FK. 57 år. 3a 80m2 samma efternamn utländskt namn
GJ. 55 år. 3a 80m2 utländsk förnamn, svenskt efternamn
DK. 23 år. 3a 80m2 samma efternamn utländskt namn
SK. 18 år. 3a 80m2 samma efternamn utländskt namn
(Någon av dessa söner ska ha kört JJ till McD under natten, enligt lindblomsgrön)
Gissning 1 orsaken till ljuden från JJs lägenhet
Någon leker med en kettlebell och svingar den på fyllan men tappar eller släpper greppet högst upp. En Kettlebell träffar TT på hakan.
1 Hon träffar väggen och 2 stupar i golvet, efter kommer 3 kettlebell efter att ha studsat i soffan åker även den i golvet. detta ger 3 smällar med en ganska kort intervall enligt vad grannarna har hört.
Kan detta vara en rimlig förklaring till ljuden eller finns det bättre mer rationella förklaringar?