Citat:
Ursprungligen postat av
Vattendealaren
"Mopeddrönare" som Ukraina riskerar stridsflyg för att skjuta ned ja och som man skjuter ned inne i bostadsområden med vild automateld. (Det verkar som Ukraina försökt förbjuda idiotin med handelvapen inne i tätbefolkade områden nu.)
Och robotar som fortsätter komma trots att de tagit slut för flera månader sedan enligt sådana som dig.
Bland de allvarligaste misstagen man kan göra i krig är att på allvar underskatta fienden, både som soldat och härförare. Pratmakare på flashback är väl däremot inget större problem. :-)
Nu blev du överkörd igen.
Jag har aldrig påstått att rysslands robotar tatt slut för månader sen.
Jag har alltid sagt att de tär kraftigt på sina lager och kan inte ersätta dom, där har jag rätt.
Om nåt har ju många i väst överskattat mordor, inte underskattat dom, det är en 3e gradens makt med hot hat och våld som enda maktmedel, ja och så kärnvapnen förstås som ska skydda stackars mordor från den onda omvärlden som vill förgöra dom... ( fniss igen)