Rekommenderar de som inte lyssnat på Podden att göra det, då uppgifterna om vad grannen som skjutsat JJ sagt verkar komma från en annan granne som pratat med den grannen.
Ca 21 min in på denna finns intervjun:
https://podcasts.apple.com/se/podcast/f%C3%B6rsvunnen/id1651864932
Någon påstod att grannarna hört henne öppna och stänga dörren två gånger, det är inget som verkar framgå här. Var kommer det ifrån?
Det är dessutom i trapphuset grannen stött på JJ då de hört henne komma ut, efter dunsarna. De har då öppnat dörren för att fråga hur det står till och JJ har sagt att hon väntar på sin mamma för att få skjuts till McDonalds, men blivit erbjuden skjuts av grannen.
Enligt grannen ska JJ ha sagt att hennes kompis är full och trillat, jag tror det ligger mer i det än man tror. Det hade gett en hyfsad ursäkt till varför hennes "kompis" ligger skadad i hennes lägenhet, kan tänka mig att man i det läge JJ befann sig känner sig påkommen och då snabbt drar till med en ursäkt som kan förklara läget i hennes lägenhet om de skulle se detta.
Som någon tidigare i tråden spekulerade kring så tycker jag det verkar rimligt att JJ egentligen hade för avsikt att flytta cykeln och/eller dumpa TT:s telefon, men blev tvungen hitta på det här med McDonalds för att ha en anledning vara på väg ut.