Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Men vänta..! Varför bor alla ryssar fortfarande kvar i Ryssland? 150 miljoner som inte har flytt, utan som vill bo i Ryssland. Vet du om att Ryssland varje år tar emot 11 miljoner invandrare - mest efter USA? Det kanske inte är så illa att bo i Ryssland som USA-propagandan säger..?
Var har du hittat den siffran? Om du ursäktar franskan så låter det väldigt mycket som någon har dragit ur röven.
Enligt Rysslands egen statistik (föredömligt översatt och samlad på
Wikipedia) så kom det 668k invandrare till Ryssland förra året. Men sedan hade de också en utvandring på 238k vilket gav en nettoinvandring på 430k invandrare. Den största andelen av dessa är ekonomiska migranter från Centralasien som utnyttjar den fria rörligheten till Ryssland för att tjäna pengar.
Ryssland är inget obetydligt invandrarland. Men de är knappast världsledande heller. FN har data över
nettoinvandring per capita och även om Ryssland presterar bättre än genomsnittet är de fortfarande långt efter de flesta västeuropeiska länder (vilket inte nödvändigtvis är något att vara ledsen över).
Dessutom, och det här är väl det mest centrala för ditt resonemang, så kommer i princip alla invandrare till Ryssland från tidigare Sovjetrepubliker. Antingen för att de är etniska ryssar, eller för att visumreglerna gör att Ryssland är det enda land de kan komma till som har högre lönenivå än deras eget. Om man tittar på samma statistik som ovan, den som sa att Ryssland tog emot 668k invandrare år 2021, så kan man att i princip alla dessa invandrare var från gamla Sovjetrepubliker. Den största gruppen invandrare som inte kom från en Sovjetrepublik var indier, därifrån kom det 7132 invandrare år 2021. Betydligt färre indier än som kom till Sverige. Uppenbart är att Ryssland inte är så populärt i den icke-sovjetiska världen att folk vill flytta dit i någon större omfattning.