2022-10-26, 11:44
  #248281
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henrycostahill
Enda gången ett resultat inte respekterades var omläggningen till högertrafik, dvs en folkomröstning för ca 70 år sedan.
Omröstningen angående kärnkraften ser ut att hamna på soptippen också.

Sedan har det varit ett antal regionala omröstningar. Noterbar av dessa var den om trängselskatten i sthlm. Det blev ett rungande nej och de borgliga gick till val på att respektera resultatet. Borgliga vann och sedan gjorde de en 180 strax efter valet.

I de flesta länder är folkomröstningar som sagt rådgivande opinions undersökningar. Partier kan gå till val på att lova att både följa dem och förkasta dem. Makten ligger fortfarande i Riksdagen.
Citera
2022-10-26, 11:46
  #248282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nordanvindarna
Vad är det han tänker att de ska tillverka?

Slangbellor?
Ja det kan man ju undra?

Troligtvis är det bara ett utspel för hemmapubliken för att sen kunna skylla på några andra om kriget går helt åt helvete. Typ ni kunde inte tillverka de vapen vi behövde…

Uppenbart går det jävligt illa för ryssen nu och Putin känner flåset i nacken…
Citera
2022-10-26, 11:49
  #248283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Pöängen är att Kiev medvetet använder taktiken att ropa ut "de har lovat oss det och det, jätteschysst!" draget helt ur ändalykten på sociala medier (eller t o m på presskonferenser osv) om alla möjliga - länder, webbföretag, affärsmän, internationella organ osv - för att försöka ge sken av att dessa löften är på riktigt och i bästa fall shame-a det till att bli verklighet. Man försöker trolla med knäna via moralisk och medial utpressning. Utan någonting bakom.
Oavsett vad du inbillar dig så anländer en strid ström av moderna vapen hela tiden till Ukraina.

Nu ser det ju ut som även Archer kommer att levereras då försvaret själva säger att de kan avvara 12 pjäser!
Citera
2022-10-26, 11:53
  #248284
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HIMAR56
Oavsett vad du inbillar dig så anländer en strid ström av moderna vapen hela tiden till Ukraina.

Nu ser det ju ut som även Archer kommer att levereras då försvaret själva säger att de kan avvara 12 pjäser!

Här skall det bli intressant att följa med..

Tippar att man skickar typ 4 i månaden, som jänkarna med sina HIMARS. Då för att hinna träna upp folk på det. Inte alla 12 på en gång.

Någon i tråden som har samma tankegång ?
Citera
2022-10-26, 11:53
  #248285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HIMAR56
Oavsett vad du inbillar dig så anländer en strid ström av moderna vapen hela tiden till Ukraina.

Nu ser det ju ut som även Archer kommer att levereras då försvaret själva säger att de kan avvara 12 pjäser!

Har svenska försvaret sagt det?
Citera
2022-10-26, 11:59
  #248286
Medlem
Reimers avatar
Morgonuppdatering av Kenneth Gregg, lite blandad info, det mest intressanta är väl att ryssarna förmodligen inte retirerar från Kherson vilket kommer troligen att göra Kherson till ett nytt Mariupol.

Citat:
26.10.2022 och en uppdatering av det senaste dygnet. Låt oss börja med den intressanta Kreminna frontlinjen. De som följer deepstatemap har sett att linjen sågar, framförallt 65 km nord om Kreminna till 35 km syd om staden. Våra styrkor har under en tid gjort nålsticksanfall för att försöka hitta en svag punkt i den ryzzka försvarslinjen. Eftersom vi inte hittat någon särskilld svag punkt har vi antagit att orcarme'n har spridit sina styrkor jämnt och att varje position har lika resurser. Det andra alternativet är att man ger sken av att hela linjen ser ut att vara intakt och försvarad fastän den inte är det. Vi har antagit att ryzzen har fördelat sina styrkor jämnt över linjen och vi pressar därför på längs med hela linjen. Detta för att se om vissa positioner håller bättre än andra. När vi hittar en som inte håller lika bra så kommer vi snabbt att koncentrera våra reserver dit och bryta igenom. Vi har, ingen hemlighet mera, ca 40.000 man i detta stridsområde, dessutom är en stor del av de nyanlända sådant folk som varit på utbildning utrikes. Även längre norrut har vi samma taktik, just nu försöker vi hitta deras svaga punkt. Det har kommit uppgifter under natten att vi har brutit igenom vid några punkter men denna infon måste bekräftas, att det skulle ha gått så snabbt tvivlar jag på just nu.
Donbass och Bakhmut håller ställningarna och har fått sin del av förstärkningarna. Dessa förstärkningar skall neutralisera de förstärkningar ryzzarna fått. Situationen kring Bakhmut är ohållbar för både oss och oecerna så ett avgörande måste nog till inom en kort tid.
Kherson är fortsättningsvis i radioskugga men det ryska tillbakadragandet ser nog ut att vara ett spel för gallerierna. Situationen för Gammalsvenskby har förvärrats, det strömmar in nya soldater och det finns klara tecken på att man grupperar sig så att lokalbefolkningen blir en levande sköld. Eftersom det kryllar av orcer så är nog livsmedelssituationen kritisk. Risken är att orcerna börjar röva allt ätbart från de civila. Det fanns tecken tidigare på att de skulle överge byn men nu sker det motsatta. Angående staden Kherson blir det nog en belägring och om vi vill befria den snabbt har vi gatustrider att förvänta oss, alternativ två är att svälta ut dem genom en belägring.
För de civila på Donbassfronten kommer vintern att bli hård. Kamininsamlingen blir allt mer viktig även för de civila men det goda i bedrövelsen är att det tycks finnas gott om koks att sätta i kaminerna. Vi skall inom kort även lansera en insamling som riktar sig utanför norden där målet är 1000 kaminer, eller 90.000 USD. Ni som har deltagit i insamlingen för kaminer till fronten skall veta att igår spräcktes 30.000 USD gränsen. Kaminerna har även nått de yttersta skyttegravarna och ingår som standardutrustning för fronttrupperna i bataljonerna 72, 130, 243 och 59. Fabriken fortsätter att producera med ett antal om 25 st per dag.
Till slut ett stort TACK till de " kämpa på " hälsningarna jag fått angående min 8 månaders inlägg från igår. Naturligtvis kämpar jag och de andra på med allt vad vi har.
SLAVA UKRAINI



https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2022-10-26, 11:59
  #248287
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrNoob
Det finns naturligtvis en opinion som reagerat också, som du säger. Opinionens ändring är resultatet av 2 saker. Dels av att man har matats med den ensidiga bilden av konflikten i ukraina under lång tid där alienering istället för förståelse av ståndpunkter varit agendan. Hur många svenskar hade ens koll på hur lite kraft som lades på att få ukraina att genomföra de minsk-avtal som skrivits under? Väldigt få. Nej vi fick ju veta att separatisterna i princip inte fanns och att ryssland var där och krigade lite på egen hand och var de uppenbart onda imperialisterna. Gotland skulle av någon oklar anledning vara i riskzonen av att invaderas och man såg till att sätta dit lite soldater så folk förstod hur påtaglig faran var
Och den andra faktorn var att partierna direkt efter invasionen klargjorde att nato-inträde var den naturliga reaktionen eftersom den hotbild de jobbat på att måla upp under lång tid nu visade sig stämma och att detta var säkerhetspolitiska enda vägen. Se tidigare redan förberedda opinion som fått lite tid att sätta sig in i frågan och fått hotbilden presenterad.
Du skriver att opinionens ändring beror på två saker men utelämnar den helt avgörande saken. Dvs själva invasionen.
Svensken ville inte gå med i Nato innan ryssen på ett övertydligt vis visade vad som kan ske om man är liten och ensam.
Citera
2022-10-26, 12:02
  #248288
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Men ofta inte de vapen de vill ha - eftersom Ukraina hela tiden beter sig som en bortskämd primadonna som ska ha det bästa ich senaste, dessutom gratis och i 400 ex.

Ukraina kommer t ex inte att få Iron Dome, och det finns i nuläget inget som tyder på att Sverige skulle skicka några Archer.

Nä, det tror inte jag heller. Men.., håller det inte uteslutet att man har alleredan fått ett visst teknologisk "knowhow".., att man kan själv börja tillverka egna grejer. På så sätt kan Israel fortfarande hävda att man är på sidolinjen. Inte lika avancerade grejer som "Iron Dome".., men ett, två steg fram i sin egna vapenutveckling.

Får se i vår om Ukraina presenterar något "egenproducerat". Skulle inte bli förvånad.
Citera
2022-10-26, 12:10
  #248289
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Men ofta inte de vapen de vill ha - eftersom Ukraina hela tiden beter sig som en bortskämd primadonna som ska ha det bästa ich senaste, dessutom gratis och i 400 ex.

Ukraina kommer t ex inte att få Iron Dome, och det finns i nuläget inget som tyder på att Sverige skulle skicka några Archer.
Svårt att förstå din poäng (svårare än vanligt kanske jag ska säga).

Är din poäng att Ukraina inte får mycket hjälp, men att ryssen ändå får pisk?
Brukar inte ditt argument vara tvärtom? Ryssen får pisk för att Ukraina får så mycket hjälp?
Citera
2022-10-26, 12:11
  #248290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av negrofoben
Hotbilden mot Sverige fixade ryssarna jävligt bra själva då de innan invasionen hotade oss med militära åtgärder om vi försökte gå med i Nato, samt strax efter anfallet på Ukraina i rysk statstelevision diskutera hur man skulle gå till väga vid en invasion av Gotland.

Svenska folkets inställning till Nato svängde direkt efter ryssarnas invasion av Ukraina och inte efter nån tids propaganda mot kriget!

Vad menar du med hot? Har du något exempel?
Det jag känner till är att ryssland berättade att en förändring i maktbalanser skulle mötas av en motsvarande förändring från rysk sida för att återställa balansen och att detta inte skulle gynna svensk säkerhetssituation.
Det är väl ganska naturligt att man pekar in en kärnvapenrobot mot sverige om sverige väljer att peka in en mot ryssland, eller hur?
Tidigare utan kärnvapen kunde man teoretiskt sett stå utanför denna militära hot-politik.
Men vi har fått oss itrumfat nu under längre tid att ryssen står i begrepp att ta Gotland och lustiga skrönor som skulle förklara varför ryssen skulle önska göra så. Så som att det skulle finnas historiska anledningar. Det förefaller lika sannolikt som att vi skulle vilja göra ett nytt försök med Poltava
Förresten. En sak till... Skulle de ändå vilja ta Gotland så skulle inte kärnvapen i sverige ändra på möjligheten för dem att kunna ta dem. Det skulle vara omöjligt för sverige att svara med kärnvapen om ett lass med ryssar skulle landstiga på gotland. Så kärnvapnen för gotlands del är helt irrelevant.
__________________
Senast redigerad av DrNoob 2022-10-26 kl. 12:23.
Citera
2022-10-26, 12:14
  #248291
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Men ofta inte de vapen de vill ha - eftersom Ukraina hela tiden beter sig som en bortskämd primadonna som ska ha det bästa ich senaste, dessutom gratis och i 400 ex.

Ukraina kommer t ex inte att få Iron Dome, och det finns i nuläget inget som tyder på att Sverige skulle skicka några Archer.

Så vart klämmer skon för dig då?
Att dom får modärnare vapen ön vad ryssland har?
Eller att dom får det ofta till bra pris. Dubtror visst allt ör gratis ….
Citera
2022-10-26, 12:17
  #248292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Du har visst glömt att USA invaderade Irak på 90-talet. Världspolisen USA som angriper andra länder som kan komma att utgöra ett hot. Exakt som Ryssland gör nu.
Inte precis exakt.
USA erbjöd Irak västlig demokrati, hamburgare och porrfilmar.
Ryssland erbjuder Ukraina utedassar, lervägar och femton år i fängelse för att säga ordet krig.
Inte helt samma sak.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in