Citat:
Ursprungligen postat av
negrofoben
Hotbilden mot Sverige fixade ryssarna jävligt bra själva då de innan invasionen hotade oss med militära åtgärder om vi försökte gå med i Nato, samt strax efter anfallet på Ukraina i rysk statstelevision diskutera hur man skulle gå till väga vid en invasion av Gotland.
Svenska folkets inställning till Nato svängde direkt efter ryssarnas invasion av Ukraina och inte efter nån tids propaganda mot kriget!
Vad menar du med hot? Har du något exempel?
Det jag känner till är att ryssland berättade att en förändring i maktbalanser skulle mötas av en motsvarande förändring från rysk sida för att återställa balansen och att detta inte skulle gynna svensk säkerhetssituation.
Det är väl ganska naturligt att man pekar in en kärnvapenrobot mot sverige om sverige väljer att peka in en mot ryssland, eller hur?
Tidigare utan kärnvapen kunde man teoretiskt sett stå utanför denna militära hot-politik.
Men vi har fått oss itrumfat nu under längre tid att ryssen står i begrepp att ta Gotland och lustiga skrönor som skulle förklara varför ryssen skulle önska göra så. Så som att det skulle finnas historiska anledningar. Det förefaller lika sannolikt som att vi skulle vilja göra ett nytt försök med Poltava

Förresten. En sak till... Skulle de ändå vilja ta Gotland så skulle inte kärnvapen i sverige ändra på möjligheten för dem att kunna ta dem. Det skulle vara omöjligt för sverige att svara med kärnvapen om ett lass med ryssar skulle landstiga på gotland. Så kärnvapnen för gotlands del är helt irrelevant.