Citat:
Ursprungligen postat av
negrofoben
Kollade nyss och elen ligger bara lite över förra årets oktober räkning trots mycket kallare väder! Kör med luftvärmepump, kakelugn, kamin och direktvärme el. Förra vintern då vi inte ens försökte spara låg förbrukningen på ca 2600 Kw i månaden. Har för säkerhets skull huggit upp 10 kubik björkved i våras. De foliehattar, ryssrunkare och andra stollar som tror och önskar att vi kommer att frysa i vinter kan nog sluta drömma. Deras etta i förorten pröjsar ju Soc för, så de slipper ju även den kostnaden. Bensin och dieselpriser är ju heller inget som drabbar dessa dårar. Det blir ju bara livsmedel, tobak och droger som kommer att svida för våra foliehattar den här vintern.
Du bör kanske lyfta blicken och se till hela Sverige. Drygt 40% av hushållen har direktverkande el. Dessa hushåll har betydligt högre kostnader än vad du har. Från Energimarknaden;
Citat:
Prognos för elpriset
Börspriset i september 2022 - Prisrekord i elområde 1-3 samtidigt som priset fortsätter att vara högt i elområde 4. Under september månad var månadsmedelpriserna på elbörsen höga i hela Sverige. Aldrig tidigare sedan Sverige delades in i fyra elområden i november 2011 har månadsmedelpriset varit så högt i elområde 1 (Luleå), elområde 2 (Sundsvall) och elområde 3 (Stockholm). I elområde 4 (Malmö) sjönk elpriset något men befinner sig fortfarande på en ovanligt hög nivå.
I elområde 1 (Luleå) så steg månadsmedelpriset från 18,3 öre per kWh i augusti till 101 öre per kWh i september. Det var första gången någonsin som månadsmedelpriset nådde upp över en krona per kWh i elområde 1.
I elområde 2 (Sundsvall) så steg månadsmedelpriset från 51,9 öre per kWh till 101 öre per kWh. Det var första gången någonsin som månadsmedelpriset nådde upp över en krona per kWh i elområde 2.
I elområde 3 (Stockholm) så steg månadsmedelpriset från 223 öre per kWh till 229 öre per kWh.
I elområde 4 (Malmö) så sjönk månadsmedelpriset från 305 öre per kWh till 242 öre per kWh.
Denna notering är det näst högsta månadsmedelpriset i elområde 4 sedan Sverige delades i i elområden. Den varierade och kraftiga prisutveckling beror bland annat på de höga gaspriserna i Europa, överföringsbegränsningar i det svenska elnätet samt tillgänglighet i vindkraft, vattenkraft och kärnkraft. Dessutom påverkas de svenska elpriserna av elpriserna i angränsande länder eftersom Sverige ingår i en gemensam elmarknad med övriga Europa. För en längre förklaring till den aktuella prisutvecklingen så kan du besöka webbplatsen hos myndigheten Energimarknadsinspektionen eller webbplatsen hos branschorganisationen Energiföretagen Sverige.
Flera olika organisationer och företag varnar för en risk för fortsatt höga och stigande elpriser. Konsumenternas Energimarknadsbyrå vet dock inte vilka prisnivåer vi kommer att få uppleva under hösten och vintern men tycker att det är viktigt att ta dessa varningar på största allvar.
https://www.energimarknadsbyran.se/el/dina-avtal-och-kostnader/elpriser-statistik/elpriser-prognos-och-utveckling/
Således, även om du inte själv upplever att dina energikostnader är ett problem upplever andra det. Som du säkert förstår kommer konsumtionen gå ned när människors pengar går till elräkningar vilket leder till mindre konsumtion och där med högre arbetslöshet. Vidare kommer volatiliteten leda till osäkerhet på marknaden. Detta är alltså ingenting positivt det som sker.
Det finns dock ett mer pressande problem. De höga energikostnaderna leder till att tung basindustri som aluminiumverk, stålverk osv. blir mindre konkurrenskraftiga. Det leder till att svenska produkter blir mindre konkurrenskraftiga - vilket på sikt leder till att människor blir av med sina arbeten.
När Ryssland säger; "de kommer frysa" menar de inte att människor inte kommer kunna värma upp sina hus. Det är dålig propaganda från rysk sida. Vad de menar är att konkurrenskraften hos europeiska företag faller vilket leder till arbetslöshet. Detta är vad de menar med att "frysa". Detta i kombination med ärvd inflation från Covid-19 krisen har onekligen skapat en hel del problem för näringslivet. Visst, detta drabbar säkert inte dig men det drabbar många människor.
Sverige befinner sig i en bra situation och om vi lämnade den europeiska elmarknaden skulle effekterna av sanktionerna spela mindre roll för oss - annat än att vi skulle få svårare att sälja våra produkter till ett fattigare Europa. Problemet ligger i att det Europa till söder om oss som gjort sig beroende av rysk gas och inte lyssnat på energianalytiker och andra vuxna människor i rummet. Ja, det är sådana människor som vet att Ryssland stavas med två "s" och inte med två "z". Sedan har politikerna skrivit på sanktionerna utan att tänka på konsekvenserna. Visst - du drabbas inte själv men andra drabbas.