Citat:
Ursprungligen postat av
XxDrag0N-Sl4y3RxX
Där resonerar vi lika. Jag tycker det mest rimliga och logiska hade varit att detta mordförsök hade bedömts GRÖVRE än en, i brist på bättre ord, vanlig avrättning.
Fast då tänker man "enbart" på det lidande som offret har blivit utsatt för.
Men när en person blir mördad, då skadar man inte bara offret, utan offrets ev barn, föräldrar syskon, andra släktingar, vänner, arbetskamrater osv. Det blir ett enormt lidande för många, även för samhället.
När det gäller barn til offer kan det handla om att mordet kan orsaka skada i generationer framöver.
Ett människoliv är så mycket mer.
Men visst, ett lidande under de här formerna, det skapar också lidande för extremt många fler än bara offret. Även här kommer kvinnans lidande orsaka psykiska problem, tillitsproblem som hon i sin tur kan överföra på sina barn eller vänner. Det kan innebära att hon överbeskyddar och får ångest av alla möjliga situationer som påminner det minsta om det hon har utsatts för.