Citat:
Ursprungligen postat av
Bhagavan
Att som politiker beskriva en antinazistisk symbol som Anne Frank i enbart negativa ordalag, kort efter att man i direktsänd TV skrikit ”helg seger”, visar på att man är ett alt-right-troll och därmed direkt olämplig att företräda ett seriöst parti. Att hon valde ”Praise God” som låt till storyn, av samma Kanye West som nyligen riktat ökända hot om massvåld på judar, är förstås inte heller någon slump. Denna koppling förstod förstås Nordfront direkt då de känner igen sina egna, men nu börjar även Aftonbladet lägga ihop ett och ett, och man vill inte vara segare än Aftonbladet på att förstå självklarheter.
Hade hon haft så goda avsikter som hon i efterhand vill påskina hade hon väl kunnat välja mer positivt laddade ord såsom ”frigjord”, snarare än ”sedeslös” och ”kåtheten själv”. Vem som helst fattar att det är olämpligt för en politiker att uttrycka sig så, oavsett om det är rätt i sak eller inte.
Wow. De behåller henne i värmen. Som senare påläggskalv får man förmoda. Det var då oväntat.
Jag förstod att storyn skulle slå globalt så fort den landade. Vilket betyder att Sd måste ha förstått det. Och Moderaterna.
Trodde det skulle bli världens skademininering eftersom Sd:s skandaler riskerar att skada hela regeringen nuförtiden. Och vissa internationella samarbeten med för den delen.
Så det här var alltså partistrategernas lösning på problemet Fallenkvist.
Jag kommer aldrig att försvars Sd igen. Aldrig. Och vad någon än tror så är det prick vad jag gjort. Jag har försvarat dem för jag tyckte de och deras väljare var orättvist behandlade. Hela valrörelsen var som att läsa någon knäpp flashbacktråd där S o company stod o skrek nazist, säkerhetshot, putinkramare o fan o hans moster om Sd.
Men jag hade fel o de (kanske) rätt.
Ps. Ja Aftonbladet är extremt tröga knappt sett något där.