Citat:
Ursprungligen postat av
Rondellneger
I USA tillsätter man senila och idioter som ledare för att lättare kunna styra dom, detsamma händer här, en bebis fylld med slagord blir minister
Ha exakt, modern demokrati visar sig vara ett ganska dåligt sätt att tillsätta ledare. Detta system med att vägra tillsätta män 40-60 år som ledare, de som konsekvent genom alla år visat sig vara de bästa ledarna, och istället leta så långt utanför den nischen som möjligt, är fullständig idioti.
I England valde de en rätt ung kvinna Liz Truss till partiledare och statsminister. Hon tillsatte en svart finansminister Kwarteng och en svart ung kvinna som utrikesminister. Vad kan gå fel. Hela England kommer att implodera och alla tre kommer att avsättas inom 6-8 veckor, finansministern redan utslängd efter sitt första tal.