2022-10-14, 16:43
  #239713
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det är därför rent hat om att "ryssar är kackerlacker", orcher, osv är så skadligt. Skönt att känna sig som man är med i kriget för vissa, eller håller på det goda. Men om många har den synen på motståndarsidan, så blir det svårare att sluta fred - vilket i sista änden kostar livet.

Folk dör och du bryr dig om att vi använder lite nedsättande ord om ryssar som stöttar Väskbajsaren. Du har lite fel prioritet om vad som är viktigt. Sen ska inte våra ledare stå o skrika att alla ryssar är kackerlackor och det gör de ej heller. Finns en hel del vettiga ryssar och de har nog full förståelse för att man ser ned på hur ryssen beter sig just nu.

Ryssland är ett stort land och med rätt inställning kan det bli ett vettigt land av dem med. Går ju dock inte under nuvarande ledning. Det har styret i Ryssland visat tydligt.
Citera
2022-10-14, 16:44
  #239714
Medlem
88SONs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BonerBatman
lol, någon idiot avslöjade precis var Ukraina förvarar och laddar sina Himars
https://twitter.com/antiputler_news/status/1580923648612872192


Ser ut som en gammal video? Löven är lite för gröna

Otroligt dumt oavsett
Citera
2022-10-14, 16:45
  #239715
Medlem
leachs avatar
OBS! Påstås visa en rysk bas som sprängts i Belgorod.

A video appeared with the alleged consequences of the projectile impact at the Russian base of the National Guard near Belgorod
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1580932061807771649
Citera
2022-10-14, 16:46
  #239716
Bannlyst
Ett gäng pro-ryzzar som spekulerar i vad som kommer att hända när piss-ryzzarna förlorar.

Man har insett att ett nederlag kommer att innebära förlusten av Donbas och Krim; att nazze-Ryssland skulle behöva "överlämna ett stort antal människor för rättegång", inklusive "milismän och journalister" som representerar "den mest energiska och aktiva delen av landet." Det skulle följa en brist på pengar och teknik; landet skulle tvingas erkänna sig skyldigt för sitt svinaktiga beteende (med andra ord den ökända "avnazifieringskampanjen"), samt acceptera en avkoloniseringsprocess, vilket innebär ett tillbakadragande från de länder som Kreml refererar till som nära utlandet.

Det har alltså gått upp ett liljeholmens för dem!

https://readovka.space/grief
Citera
2022-10-14, 16:49
  #239717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Kan inte stämma!

Pedofil-fansen här i tråden sa ju att det skulle ta tre dagar för pedofilkejsaren att laga bron..
Jag tror jag såg han den däringa Daniel 599, eller vad det var, försöka bäckna till sig ett par pallar expanderbruk i Portland häromdagen. Med hand handfasta kunskap och Nibiru bakom tombolan så fixar skottkärran bron på nolltid. Armering? Ja, den har redan blivit printad utav gamla cola-flaskor, samt najad med gummiband. Snabba grabbar de två. På söndag rullar trafiken som vanligt och alla ton med stulet spannmål kan levereras till Rostov. Det förstärkta luftförsvaret av bron skulle förresten solglasögat stå för. Han hade en hel hemvärnsbattaljon som redan var utrustade med simmande BV/202'or och m/45 or i lavetten. Ukraina är kört som han sade
Citera
2022-10-14, 16:49
  #239718
Medlem
schipperke77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Putin säger idag att det inte är nödvändigt med fler bombningar liknande måndag. Låter bra.

Det verkar mer och mer som att det är Putin som de-eskalerar och lugnar ner situationen.

Jag kan tycka att det på västsidan ges för mycket utrymme till Natos krigshökar. Självklart vill de bomba och lästa.

Men var är filosoferna och de belästa? Någon måste stå upp från den sidan också, annars kantrar hela skutan

Låter som ryssarna börjar få slut på fyrverkerier.
Ett förslag är att de kallar hem sina trupper för att ha segerparad i Moskva så kan de låtsas som de vann hela kriget. Krim "förblir ryskt" fast inga ryssar kan åka dit på grund av "militärt område". Ett slags Truman Show för Putin och det ryska folket. Elon Musk kan säkert förse dem med ett special-internet utan obehagliga nyheter från omvärlden.
Citera
2022-10-14, 16:51
  #239719
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Bråket hade inte slutat endå.. USA vill utplåna Ryssland.

Det där är paranoida vanföreställningar ! Absolut ingen vill invadera Ryssland och fastna med det folkrättsliga ansvaret för Ryssland och så många Ryssar . Tror inte du förstår vad både en ockupationsarme samt en civil uppbyggnad av samhället skulle kosta ?

Titta på vad Japans och Tysklands ockupation kostade efter ww2 och sedan använder du miniräknaren

Hade Ryssland stannat hemma och skött sitt utan att störa någon skulle man på sin höjd sett ryssar som exotiska fåntrattar . Möjligtvis man kanske skulle funderat över varför ni är så lättledda och bara byter namn på " tsaren och bojarerna"
Citera
2022-10-14, 16:53
  #239720
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krillolero
Ryssland är rökt för all framtid. Landet har en katastrofal demografi där det redan före kriget dog nästan dubbelt så många som föds. Lägg till detta ett nationellt trauma, en ekonomi i spillror, att en stor del av landets mest högutbildade gått i exil och sannolikt stundande inbördeskrig när alla delrepubliker som fått kasta flest unga män i köttkvarnen slutligen bestämmer sig för att kräva sin självständighet.

Skulle tro att stora delar av Ryssland är ett muslimskt kalifat inom 50 år.

Jag hoppas att federationen splittras, även delrepubliken Ryssland. Novgorod kan återuppstå med St. Petersburg som huvudstad. Königsberg kan bli en neutral demilitariserad republik under ryskt/tyskt/litauiskt och polskt styre. Södra Europeiska Ryssland kan bli en egen stat.
Citera
2022-10-14, 16:53
  #239721
Bannlyst
100 000 soldater, vitryssland/ryssland samlas just nu vid vitrysslands västra/östra gräns. Något kommer pop off där när som helst.
Citera
2022-10-14, 16:54
  #239722
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Japp, alltid.
Så en mindre stat som blir anfallen ska alltid bara ge upp direkt?
Ryssland borde inte ha kämpat mot nazityskland?! Fattar du hur många liv som hade sparats då...

Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Den här konflikten startade inte 24:e februari.

Jo, jag har upprepat ständigt att det är två skurkstater som slåss och att fokus bör vara att få stopp på kriget. Det är två rövländer, två genomkorrupta regimer. Det finns ingen god eller ond sida, bara två onda regimer och folket är de som får lida.

Att Ukraina är helt oskyldiga i detta och har rätten på sin sida är helt befängt. Invasionen är givetvis inte acceptabel, men det har inte Ukrainas agerande mot ryssarna i Ukraina inte varit heller. Att parata om vem som började är bara barnsligt. NU är det krig och det måste avslutas så fort det går, och enda sättet är förhandlingar.

Jag är helt chockerad över att folk beter sig som att det är en jävla fotbollsmatch. Det finns inga vinnare och det finns ingen god eller ond sida i detta, väst är inte heller goda.

Väx upp för fan!
Fast det är ju du som argumenterar som en barnunge.
En stark (på pappret) anfaller en granne och du ser alla som lika skyldiga.
Bara för att Ukraina hade interna konflikter innan kriget där det dog ytterst få människor per år. En internt Ukrainsk konflikt som triggats, till stor del, av Ryssland själva.

Självklart finns det en sida i denna konflikt som har rätten på sin sida.

Ryssland har brutit mot ingångna avtal (Budapestavatalet)
Ryssland bryter mot FN-stadgan genom sin invasion för att annektera land.
Ryssland bryter mot krigets lagar, bl.a. genom att rekrytera soldater på ockuperat område och genom att utsätta civila för onödigt lidande.

Ukraina är långt ifrån perfekt, men i denna konflikt är de offret och ska få så mycket stöd vi kan mäkta med.
Citera
2022-10-14, 16:56
  #239723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mass.hysteria
100 000 soldater, vitryssland/ryssland samlas just nu vid vitrysslands västra/östra gräns. Något kommer pop off där när som helst.

Jag förstår inte hur folk stöttar fortsatt vapentillförsel till Zelensky? Jag har så mycket hat mot dessa diktatoriska EU ledare och USA. Vad fan tänker de? Att Ryssland bara kommer backa undan efter detta? Det som kommer hända är att Ryssland kommer att använda kärnvapen till slut, och svarar EU på detta (som de sagt) kommer även de bombas va kärnvapen. Det bryr de sig inte om alltså? Sen när fick jag rösta om att offra mitt liv för Zelensky? Och självmordsbenägna troll här som håller på "ryzzka" bla bla bla. Vet de inte hur detta kommer sluta?

"Om vi låter Ryssland göra detta kommer de komma åt oss sen" Nej, inte fan vill Ryssland ha något med NATO länder att göra och det har varit tydligt från start. Jävla idioter.
Citera
2022-10-14, 16:57
  #239724
Medlem
leachs avatar
Här ser ni en riktig ledare av folket. Inte som dvärgen i Kreml som kramar snuttekudden hela tiden.

On the Day of Defenders of Ukraine, President Volodymyr Zelenskyy visited a military hospital and presented awards to soldiers.
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1580934903742754817
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in