Fanns i en annan tråd
*Igår, 16:39*
* #1
Stefan S
Medlem*
Reg: May 2005
Inlägg: 4*368
Ett omfattande narkotikamål har inletts vid Västmanlands tingsrätt. Sju personer åtalas för bland annat flera fall av grovt narkotikabrott. En av dem åtalas dessutom, liksom två andra personer, för grovt penningtvättsbrott.
De åtalade för en rad grova narkotikabrott är*Blend Sheikho,*Philip Lundström,*Morteza Rezai,*Marvin Denaj,*Reyad Kazan,*Karrar Al-Zaydi*och*Salar Karim.
Marvin Denaj, Philip Lundström och Blend Sheikho åtalas därtill för grovt vapenbrott för innehav av en pistol.
Blend Sheikho åtalas dessutom tillsammans med*Salima Sheikho*och*Jesper Östlund*för grovt penningtvättsbrott.
Av vad som framgår av bilder och chattar i FUP har de involverade haft ett stort inflytande över narkotikahandeln framförallt i Köping.
Är det någon som vet mer om de inblandade?
Västmanlands tingsrätt:B 1107-22*(
https://gofile.io/d/8nyuSQ) (Stämningsansökan samt FUP)