2022-10-14, 08:22
  #1837
Medlem
Nu byter vi regering! Jag har en jättebra känsla.. DET HAR JAG ALDRIG HAFT FÖR TIDIGARE REGERINGAR. Hoppas magkänslan är rätt! Vi svenskar och Sverige behöver vuxna människor som kan samarbeta och ta ansvar! Det här blir bra!
Citera
2022-10-14, 08:25
  #1838
Medlem
https://www.expressen.se/nyheter/val-2022/folj-expressens-valbevakning-2022/

Sosse packet är beredda att fortsätta föra sin sandlåde politik! Laddar för att sätta sig emot allt och vara i vägen, den känslan man får av horans artikel med idiotierna.
Citera
2022-10-14, 08:27
  #1839
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TonyBergman
Magdalena har ju inte vart lika hatisk i sin retorik som hennes ministerkollegor och föregångare. Så kanske. Frågan är om dom väntar tills Jimmie är utbytt så kanske det är ett enklare stålbad för dom.

Helt on point.
Det är inte bara regeringsmakten dom tappar. Utnämningsmakten hamnar hos M o SD. S kan inte tillsätta sina egna som myndighetschefer för att ha kvar myndighetskontrollen. Ett par mandatperioder utan S vid makten kan dränera myndigheterna rejält.
Jimmie har nog 20 år kvar, så ska S vänta ut hans avgång har de en lång period i opposition framför sig . Jag kan inte tänka mig att Jimmie kastar in handduken nu, när han äntligen har chansen att få inflytande över svensk politik efter alla svåra år.

Sossarna har mycket att förlora. Utnämningsmakten, absolut. En annan sak är att om de hamnar i opposition för länge tappar de sin stämpel av statsbärande parti och blir ett parti som alla andra. Deras toppolitiker blir anonyma för väljarna. Man känner till så många sossar pga att de haft regeringsmakten och därmed har många ministrar (på slutet alla ministrar) varit sossar. Hamnar de i opposition länge så blir sossarna lika anonyma som Moderaterna är idag, där gemene man bara känner till en eller två ytterligare moderater förutom Kristersson. Man blir ett parti som alla andra.
Citera
2022-10-14, 08:28
  #1840
Medlem
bjornhagbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Som någon sa i en annan tråd. Vi är på väg in i en förrevolutionär situation. Landet måste återtas.

Fy fn vilken pärla du hade i underskriften. John Prine - här ska upptäckas.
Citera
2022-10-14, 08:33
  #1841
Medlem
bokis29s avatar
Regeringskris i höst nyval januari odds?
Citera
2022-10-14, 08:33
  #1842
Bannlyst
Nu har Moderaterna bokat riksdagens presscenter, just klockan 10.00.
Det har ännu inte kommit någon officiell information om vem som ska tala på pressträffen.
Citera
2022-10-14, 08:39
  #1843
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Kapten91UJ
https://www.expressen.se/nyheter/val-2022/folj-expressens-valbevakning-2022/

Sosse packet är beredda att fortsätta föra sin sandlåde politik! Laddar för att sätta sig emot allt och vara i vägen, den känslan man får av horans artikel med idiotierna.
Och bryta ut enstaka frågor ur budgeten, nåt som hon själv var starkt emot som finansminister. Men sossar kommer alltid sossa. ”Rules are for thee, not for me.”
Citera
2022-10-14, 08:43
  #1844
Medlem
Får moderaterna sin vilja igenom så får ni nog beredda er på att jobba tills ni stupar och bli inte sjuka. Då e de kört. Sd i alla ära. Dom kan säkert göra nytta. Men inte moderaterna.
Citera
2022-10-14, 08:48
  #1845
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyBergman
Jag tror precis som du där.
C kommer ompröva. Jag tror dom landar i något som L om dom inte får en Annie2.0 som partiledare vilket inte är omöjligt men skulle vara dödsstöten.

Men S+SD skulle ha egen majoritet redan nu.
LO börjar redan ompröva sitt hållningsätt.
S måste rensa ut hela partiledningen. De flesta har levt på SD hatet.
Om C landar i en L sits kan vi slippa socialism och miljöaktivist under många år.
Men oavsett är det bra för Sverige om S landar i det också. Vi kommer bli mycket mindre beroende av små skräppartier (Läs MP) i framtiden.

Bra analys över läget som jag håller med om.

Mest intressant är att fackföreningarna börjar vackla i sitt förhållningssätt till SD. Den som har gått i bräschen är byggnads ordförande som var först ut. Han vet hur snacket går i byggbodarna, jag vet det också då jag själv har suttit i byggbodar.

Visst måste C helt göra upp med Annie-tiden och Stureplanscentern, och återgå till att vara ett parti det en gång skapades för. C har förlorat landsbygden och småstäderna. I årets val backade C också i storstäderna. En genomgripande förändring inom C är av nöden för att partiet skall kunna fortsätta att existera, det kommer att bli smärtsamt.

S är ett maktparti helt utan egen politik och färdriktning. S är bara intresserade av utnämningsmakten så att dom kan styra genom att tillsätta myndighetschefer.
S måste byta ut hela partiledningen annars kommer SD och M att käka upp dom.
Citera
2022-10-14, 08:48
  #1846
Medlem
Statsminister2030s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Prempion
Ardalan Shekarabi kommer att ta över partiet. Som före detta illegal invandrare kan han sammarbeta med SD utan att bli kallad rasist.

Som en av dem säkert 1 miljon människor i Sverige som felaktigt fått medborgarskap så ska han naturligtvis tvångsdeporteras
Citera
2022-10-14, 08:50
  #1847
Medlem
Statsminister2030s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kullamannenn
Nu har Moderaterna bokat riksdagens presscenter, just klockan 10.00.
Det har ännu inte kommit någon officiell information om vem som ska tala på pressträffen.

Vet nån om/vart den sänds nånstans?
Citera
2022-10-14, 09:02
  #1848
Medlem
derAltmeisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slottsherre
Kristersson lovade för mycket,för tidigt. Nu måste han gå med på i stort sett vad som helst för att undvika totalt fiasko. Får han inte ihop det här är han slut som partiledare.
Åkesson har honom i brygga - en ställning han lär få vänja sig vid under mandatperioden.
Tur att han är gammal gymnast. Att han dessutom helt saknar ryggrad är också en fördel.
Klockrent inlägg. Så spänd på vad han gått med på.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in