Citat:
Ursprungligen postat av
aribert
Ingen risk för SD då partiet har de mest trogna väljarna, 86% det är mer än något annat parti. Ebba är stadigt förankrad i KD, partiet har ingen annan att välja på. De som bråkat med Ebba är den här TV-gubben Adaktusson och "kändisadvokaten" Peter Althin. Båda två är ju så kallade kändis och får ett stort utrymme i MSM.
När det gäller Moderaterna håller jag helt med dig. Spricker den här grejen med Uffes regering är han rökt.
Då har du missat att det finns hård kritik inom partiet mot Ebba Busch och hennes hårdförhet. Partiet sjönk i valet.
Även i en regering kan det bli svårt om t ex biståndet skärs ned. Det är ju en klassisk hjärtefråga för partiet.
Du kan ha rätt om SD, men frågan är om inte detta är SD:s stora chans till verkligt inflytande. Det är inte säkert att det blir fler chanser. Den politiska kartan kan ritas om radikalt som en följd av valresultatet, eftersom Sverige måste kunna regeras.
Nåväl, jag tror att det blir en regeringen Kristersson, kanske redan i morgon. Den kommer sannolikt inte att bli långlivad.