2022-10-12, 12:14
  #985
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
SD får väl ett par ministerposter. De sviker sina väljare och blir delaktiga i att ta skulden för tillståndet i Sverige. SD är körda, i så fall.

Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Skall bli intressant att höra SD förklara varför de bara fick 2 ministerposter när det mindre partiet M fick 8. (Om det blir något åt det hållet.)

Oj en SD hatare

Du kan alltid hoppas..

Surt vad att de rödgröna inte fick 4 år till att fortsätta att förstöra landet
Citera
2022-10-12, 12:15
  #986
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LucianMacAndrew
Såsom C menar du? Folket såg inte dem som ansvariga eftersom de inte satt i regering?

Får SD fram sina förslag, får SD kontroll över ca hälften av utskotten, så kommer folket hålla dem ansvariga.

Får dom inte igenom sina förslag kommer väljarna se dem som dörrmattor och straffa dem för det.

SDs enda chans nästa val är att utöva sin makt väl och med bra resultat. Annars går de samma öde till mötes som Finland och Norges motsvarigheter.

Inte helt säker på detta. SD vill sitta i regering utåt sett. Frågan är ifall de verkligen vill det. Nu kan SD tvinga igenom mer SD-politik för att de inte får sitta med i regeringen. Skulle regeringens politik (som troligen komma bygga på mycket av SD:s politik) misslyckas, så kan fortfarande SD peka på att det var regeringens fel och att de inte alls gjort som de kommit överens om. Skulle den lyckas så kan SD säga att deras politik lyckats. SD befinner sig i ett drömscenario där de kommer ha svårt att göra bort sig, oavsett om man tycker om deras politik eller ej.
Citera
2022-10-12, 12:16
  #987
Medlem
wwrs avatar
Det är bara trams när någon skall stå bakom draperierna och bestämma vad regeringen skall göra. Den som har väljarnas stöd skall utnyttja regeringsposterna och även ta smällen om det går fel och ministrarna redogöra för vad som skett.
Citera
2022-10-12, 12:18
  #988
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
SD spelar med i spelet. Det största högerpartiet viker sig för att ge plats åt sjuklövern och mer EU.

Det går inte att byta bort minsterposter mot inflytande. Både skall fördelas enligt valresultatet.

Ja det kan man tycka men det är inte så det i praktiken fungerar. Vad tror du hade hänt om SD hade börjat armbåga sig fram och kräva både det ena och det andra? Det hade inte fallit sig in hos de andra partierna. Man vinner mest på att samarbeta även om jag håller med dig i grunden.

Det är klart att det hade varit kul om S+SD+M kunde börja styra landet och samarbeta så vi slapp alla dessa bråkiga småpartier som lider av hybris och skapar osäkerhet i svensk politik med orimligt kravställande och maktkåthet.
Citera
2022-10-12, 12:18
  #989
Medlem
Starbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av privata
Fredag är allt klart sa Ulf, som har nog ordning i pärmarna och vill nog leverera hela paketet snyggt.

Det kallar jag för blind tro på Högern eller självbedrägeri. Kristersson sa att han föreställer sig att han är klar på fredag. Det kallar jag för vaneföreställningar. Det har varit muntert här på förmiddagen.
Citera
2022-10-12, 12:18
  #990
Medlem
Dalulvens avatar
Vrålar Aftonbladet-krönikörerna i kör av skräck nu, och dunkar sina pannor i bordet. Kristersson har "gått i mål" med det högerkonservativa alternativet. The Sum of All Fears? Hur ska de spinna det här?

Kristersson verkar ha rena turbon inkopplad jämfört med sävliga sosse-pampar ...

Det är ändå en helt ny, och aldrig tidigare skådad, politisk allians som det handlar om.

Inte som S och C, inarbetad som grevinnan och betjänten, och som skakat hand sedan Hitlers dagar ...
Citera
2022-10-12, 12:19
  #991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barents
Två dagar är inte så farligt. Hade varit värre med 100 dagar, som 2018.

Japp, han har i så fall ytterligare 80 dagar kvar så det bör väl räcka eller...
Citera
2022-10-12, 12:19
  #992
Medlem
wwrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KeepYourHeadUp4
Ja det kan man tycka men det är inte så det i praktiken fungerar. Vad tror du hade hänt om SD hade börjat armbåga sig fram och kräva både det ena och det andra? Det hade inte fallit sig in hos de andra partierna. Man vinner mest på att samarbete även om jag håller med dig i grunden.

Det är klart att det hade varit kul om S+SD+M kunde börja styra landet och samarbeta så vi slapp alla dessa bråkiga småpartier som lider av hybris och skapar osäkerhet i svensk politik med orimligt kravställande och maktkåthet.
Naturligtvis "armbågar man sig" inte fram om man är största parti i regeringen. Då kräver man bara vad väljarna har givit rätt till, inte mer eller mindre. Det är en rättighet ... och en skyldighet.
Citera
2022-10-12, 12:21
  #993
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
SD får väl ett par ministerposter. De sviker sina väljare och blir delaktiga i att ta skulden för tillståndet i Sverige. SD är körda, i så fall.
Röstmässigt är det utmärkt för SD att inte sitta i regeringen. Vi har flera mycket svåra år framför oss med många kommande ekonomiska kriser och krig, SD kommer inte att få någon skuld för detta den smällen tar Uffe. SD kan tvärtom driva sin politik som vanligt utanför regeringen. MP gjorde tvärtom och vem kan säga att det blev bra, MP är inte regeringsdugligt och har bara relevans som gnällspikar utanför. I en regering så visade MP sin totala inkompetens.

MPs ministrar har de lägsta "gör ett bra jobb"-siffrorna genom tiderna ca 10%. Vore synd om SD slog detta.
Citera
2022-10-12, 12:22
  #994
Medlem
S.W.I.Ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
SD får väl ett par ministerposter. De sviker sina väljare och blir delaktiga i att ta skulden för tillståndet i Sverige. SD är körda, i så fall.

Citat:
Ursprungligen postat av wwr
SD spelar med i spelet. Det största högerpartiet viker sig för att ge plats åt sjuklövern och mer EU.

Det går inte att byta bort minsterposter mot inflytande. Både skall fördelas enligt valresultatet.

Haha, alltså vem betalar dig för att upprepa exakt samma gnällkommentar om och om igen?
Du får väl vänta som oss alla andra för att se hur det blir med ministerposter?

Du och några andra skribenter kommenterar 24/7 om hur SD har svikit och hur M inte kan få ihop det. Bara för att det upprepas stup i kvarten blir det inte sant. Allt handlar om hur partierna nu förhandlar, och ja det är möjligt att L försöker använda sin vågmästarroll till fullo, men vad de som röstat höger nu bryr sig om är minskad invandring och att något görs åt kriminaliteten.

Sen vem som blir landsbygdsminister är fan sekundärt. Bäst lämpad person på jobbet är ett förslag.

Är det här någon ny variant av (S)-trolleri där skribenter låtsas vara missnöjda högerröstare som bara gnäller in i absurdum, i hopp om att faktiska högerröstare hakar på? Lägg ägg.
Citera
2022-10-12, 12:24
  #995
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sinestro
Varför rösta på ett parti som du inte vill ska ha inflytande?

Igen. Vi har facit för vad dina borgerliga partier duger till. Sverige är totalt kört. SD har receptet för återhämtning men det accepteras inte. Regeringsbildningen är trams och rökridåer.

Du jämför fortsatt SD med Hitler. Det säger en hel del om dig.

Jag är alltså för att SD ska få ta plats i en borgerlig regering utefter sina mandat, inte att SD ensamt ska bilda regering och Åkesson bli Fuhrer.
Vi har facit från Alliansåren, de bästa ekonomiska år som Sverige haft sedan 1960-talet. En Högerregering är bäst för Sverige.

Om du haft vett så hade du förstått att SDs lösningar inte är så enkla i verkligheten, de är bäst som slagord. Det kan bli samma pannkaka av SDs invandringspolitik som det blev med MPs miljöpolitik. Tänkte inte på det.
Citera
2022-10-12, 12:25
  #996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Naturligtvis "armbågar man sig" inte fram om man är största parti i regeringen. Då kräver man bara vad väljarna har givit rätt till, inte mer eller mindre.

Men det är ju inte partiet själv som enbart avgör om man är med i en regering. Det är ju också upp till de andra partierna att det föreställer sig vara så. Lite som att man inte kan bestämma att man är en del av ett kompisgäng när kompisgänget egentligen vill hålla dig utanför och inte vara med dig. Tror du då den bästa approachen är att tvinga sig in i kompisgänget och ställa massa krav och bestämma även om man är störst?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in