2022-10-07, 12:58
  #233041
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det är sant att Ryssarna har andra gränser att ha koll på. Det är därför de inte vill att Ukraina ska gå med i Nato, då kommer Ryssland att få ännu en gräns att bevaka.

Så Putin orsakade att de fick ännu mer gränser att bevaka, Finland Putin är retard nummer 1 bland dagens diktatorer, det ska han ha.
Citera
2022-10-07, 12:59
  #233042
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Zelensky vill ha mer bränsle i elden helt enkelt.. men inte fredsavtal.

Denna cirkulerar vilt nu...
"Zelenskij uppmanade Nato att inleda ett förebyggande angrepp mot Ryssland"

https://youtu.be/Fy4JE-LNMXw
Putin har sagt att det är helt otänkbart för Ryssland att respektera avtalet Rysslands president skrev på. Vad finns det då att samtala om?
Citera
2022-10-07, 13:01
  #233043
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
En liten drönarolycka inne i självaste Ryssland😁

Big explosion reported at Shaikovka airfield near Kaluha, according to governior drone crashed.

Liveuamap

Men kan Ukrainska drönare flyga så långt? Tror inte det. Det verkar vara friendly fire på något sätt.
Citera
2022-10-07, 13:01
  #233044
Medlem
Terrorbombningarna av ZZelensky fortsätter
Bombade idag buss med civila i Kherson!

Video
The first footage of the HIMARS strike on a bus with civilians in the Kherson region
https://t.me/intelslava/38490

En man förlorade sin fru och dotter i terrordådet

Video
"An elderly resident of Kherson lost his daughter and wife in a bus that burned down as a result of an APU strike. Both women were nurses and were on their way to work.
The man survived because he was at home at the time of the shelling."
https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/11164
Citera
2022-10-07, 13:02
  #233045
Medlem
Jirens avatar
Putins krypande för Iran lönade sig inte.

"ISW: Ryssland har misslyckats med sina drönare.

Ryssland har importerat hundratals kamikaze-drönare från Iran och attackerat civila mål djupt inne i Ukraina. Målet tros vara att underminera den ukrainska civila moralen och sprida terror. Men den strategin har inte lyckats, skriver Insitute for the Study of War i sin senaste rapport.

– De har använt många drönare mot civila mål långt borta fronten, och målet har antagligen varit att generera effekter med hjälp av terror. De försöken har inte lyckats, står det bland annat i rapporten.

ISW drar också slutsatsen att Ryssland antagligen redan använt en stor del av de drönare som köpts in från Iran. Drönarna kraschar in i de mål som programmerats in och exploderar. Ukraina har lyckats skjuta ner flera av dem men åtskilliga har också nått sina mål.

https://www.expressen.se/nyheter/senaste-nytt-om-invasionen-av-ukraina/
Citera
2022-10-07, 13:03
  #233046
Medlem
ZZelensky vill ha 3e världskrig!

Zelenskyj: Nato måste attackera Ryssland
Nato behöver attackera Ryssland – i "förebyggande" syfte. Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Ukrinform.
https://www.friatider.se/zelenskyj-nato-maste-attackera-ryssland

Behövs en kupp i Ukraina för att få bort ZZelensky nu innan han får som han vill!
Citera
2022-10-07, 13:06
  #233047
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mashedpotatoe
Du måste börja förnya ditt material. Ryssarna har satt in allt de hade i stridsvärdiga trupper. Nästan alla BTGs har satts in. Kolla statsTV. Ingen som babblar om alla trupper de har i reserv. Det finns en fin film där de öppet undrar var alla soldater är som Armén påståtts har haft. Troligen såna soldater som har tagit på sig de 1,5 miljoner uniformer som heller inte fanns.
Titta på den här:
https://twitter.com/JuliaDavisNews/status/1578088185548111882
3:10 in i videon undrar han var alla soldater är, varför tar man inte från den över 1 miljoner i personal man har istället för att mobilisera och skicka in dessa nya trupper. Svaret blir dels undvikande men även att en stor del av personalen helt enkelt är annat än stridande trupp. Det är admin, underhåll, läkare, sjukskötare, poliser, brandmän och allt möjligt annat. Tydligen inte stridsredo personal.
Därefter fortsätter de att klaga på undermåliga mottagande av de nya rekryterna.
Underhållande att lyssna på.
Gillar när han bekymrat säger:
"Jag blir bekymrad över dessa videos med rekryter som får sova på golvet, som inte får mat och som inte får kläder".
Då tror man att han är bekymrad för den dåliga organisationen.
Men icke.
Han fortsätter sedan:
"Dessa videos måste stoppas. De som filmar detta bör ställas mot en vägg"...

Han var inte bekymrad över verkligheten, utan att den kom ut till kännedom.

Det förklarar ganska bra läget i Ryssland.
Citera
2022-10-07, 13:06
  #233048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bortamatchen
Man förhindrar något värre genom att hjälpa Ukraina.

Kan lika gärna vara ett hot..
Citera
2022-10-07, 13:08
  #233049
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Nja, man har även haft en tvångsmobilisering i de kontrollerade områdena i Donbass sedan tidigare. Totalt från krigsstarten har Ryssland+Donbassdrägget använt sig av runt 400 000 soldater är dom siffror som jag har läst. Av dessa kan ca hälften vara döda,skadade, deserterade.
Ja visst. Donbass-republikerna, kadyroviterna och Wagner räknar jag inte in i mina kalkyleringar.
Citera
2022-10-07, 13:08
  #233050
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Men kan Ukrainska drönare flyga så långt? Tror inte det. Det verkar vara friendly fire på något sätt.
Tror mer på eget misslyckande av drönaren. Skulle inte förvåna mig isf.

Om det nu rör sig om en drönare.
Citera
2022-10-07, 13:08
  #233051
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Underhållande att lyssna på.
Gillar när han bekymrat säger:
"Jag blir bekymrad över dessa videos med rekryter som får sova på golvet, som inte får mat och som inte får kläder".
Då tror man att han är bekymrad för den dåliga organisationen.
Men icke.
Han fortsätter sedan:
"Dessa videos måste stoppas. De som filmar detta bör ställas mot en vägg"...

Han var inte bekymrad över verkligheten, utan att den kom ut till kännedom.

Det förklarar ganska bra läget i Ryssland.
Jo visst var det härligt. Problemen är inte ett problem. Problem är om det kommer ut.
Citera
2022-10-07, 13:08
  #233052
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mashedpotatoe
Bra. Kan vi hädanefter hänvisa till detta inlägg med denna video varje gång när någon påstår sånt? Varför skulle annars Gurulyov få säga detta i bästa sändningstid? Det är såklart för alla i Ryssland vet att det är så. det är bara trollarmén som upprepar sig in i oändlighet.
Kommentar:
Andrey Gurulyov säger siffrorna 50% kontraktssoldater av 280 000 tillgängliga och att detta är väl känt (ingen hemlighet eller nyhet). De som likt Tammer fortsätter att drömma om ”Steiners pansarkår” är inte bara oinformerade, de är dumma i huvudet på ren svenska.

Om man tar Gurulyovs siffror vidare så kan man göra en uppskattning av den ryska numerären innan mobiliseringen. Numera är alla de 280’ tillgängliga, men vi skall från detta dra förluster på låt säga 100’ totalt (döda, sårade, POW). Lägg till säg 25’ nya rekryter så landar vi på runt 200’. Frågan är då om de alla är tillgängliga för Ukraina, för någon bemanning i öst och norr måste man ha. Så kanske 150’ ryska soldater idag i Ukraina?

Till detta tillkommer LDPR-milis, men där har jag inget bättre än en ren gissning på ~50’ baserat på hur ofta de nämns och syns.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in