2022-10-05, 13:20
  #13
Medlem
Peterheterhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iHateBrocialists
När kvinnor i Afrika försöker stoppa kvinnomisshandel är de äkta feminister och hjältar.
När kvinnor i Sverige försöker stoppa kvinnomisshandel är de feminazis, horor, slynor, förstörda av feminismen, bitches, hjärntvättade och känslostyrda.

Kvinnomisshandlare vill ha ett safe space där dom kan misshandla kvinnor ostört. Dom har bestämt sig för att västvärlden ska vara paradiset för kvinnomisshandlare. Varje år misshandlas ca 30.000 kvinnor i Sverige. Svenska män tycker det är bra och blir arga när någon försöker minska antalet offer.
Västerländska män har inte någon övre gräns för hur många kvinnor som misshandlas. Om miljontals kvinnor misshandlades till döds varje år skulle västerländska män tycka det var okej så länge det skedde i väst och inte Afrika.
Nej din djävla nöt. Svenska män blir arga för kritiken är missvisad. Kritiken från feminazis går ut på att svenska män är lika dåliga som män från tredje världen och muslimska kulturer. I deras huvuden hackar man på svenska män bara för man inte får kritisera invandrar män, då är man islamofob, rasist och stödjer vitas förtryck av "minoriteter"(vita är minoriteten globalt sett) så dom vågar inte kritisera denna nya adeln, inte ens polisanmäla.

Säg det där du nyss skrev till en kvinna från tredje världen så kommer hon skratta dig rakt i ansiktet.

Alla vet att män från tredje världen slår sina kvinnor oftare än svenska män och på ett helt annat sätt. Men dessa idioter riktar in sig på svenska män och inte invandrar männen samt dess kvinnor som lever förtryckta utan att våga polisanmäla. Deras politik är destruktiv. Därför hatar svenska män deras sätt att "lösa" Problemet.
Citera
2022-10-05, 13:24
  #14
Medlem
Om ni verkligen brydde er om de kvinnorna skulle ni låta de vara vad ska de bli deprimerade, olyckliga med färgat grönt hår som er 😔
Citera
2022-10-05, 14:07
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Peterheterhan
Nej din djävla nöt. Svenska män blir arga för kritiken är missvisad. Kritiken från feminazis går ut på att svenska män är lika dåliga som män från tredje världen och muslimska kulturer. I deras huvuden hackar man på svenska män bara för man inte får kritisera invandrar män, då är man islamofob, rasist och stödjer vitas förtryck av "minoriteter"(vita är minoriteten globalt sett) så dom vågar inte kritisera denna nya adeln, inte ens polisanmäla.

Säg det där du nyss skrev till en kvinna från tredje världen så kommer hon skratta dig rakt i ansiktet.

Alla vet att män från tredje världen slår sina kvinnor oftare än svenska män och på ett helt annat sätt. Men dessa idioter riktar in sig på svenska män och inte invandrar männen samt dess kvinnor som lever förtryckta utan att våga polisanmäla. Deras politik är destruktiv. Därför hatar svenska män deras sätt att "lösa" Problemet.
Tack för att du bevisar min tes.
Målet är att västerländska män ska få misshandla ostört. I västerländska länder med låg invandring (tex östeuropa) förekommer kvinnomisshandel och feminister som försöker minska antalet offer blir fortfarande kallade för feminazis, horor, slynor, förstörda av feminismen, bitches, hjärntvättade och känslostyrda. Svenska män blir inte arga över kvinnomisshandeln i östeuropa eftersom det sker inom safe spacet de har skapat för kvinnomisshandel. I västerländska mäns ögon kan kvinnomisshandel bara utföras av utländska män. Svenska män är värre eftersom dom anser att kvinnomisshandel är en form av jämställdhet och måste existera.

Utländska män är bara en ursäkt västerländska män använder sig av för att rättfärdiga kvinnomisshandel. Västerländska män är glada över att utländska män slår kvinnor. Skräpmän behöver ännu sämre män för att se bra ut i jämförelse. Svenska män använder invandrare och muslimer för att sätta en kvot på hur mycket de kan slå kvinnor. Om muslimska män misshandlar 1 miljoner kvinnor så får västerländska män misshandla 999.999 kvinnor och fortfarande bli arg på alla som försöker stoppa dom. Så länge det finns män som är värre får västerländska män göra vad de vill med kvinnor.
För normala människor bör antalet misshandlade kvinnor vara noll. Det är en oacceptabel siffra för den västerländska mannen eftersom det innebär att han inte får slå kvinnor. Västerländska män älskar att misshandla kvinnor.

Jag är i kontakt med kvinnor från tredje världen och dom håller med mig. Kvinnor i tredje världen får höra av män att de ska sluta klaga eftersom andra kvinnor har det värre.
Har du någon kontakt med antifeminister från tredje världen? Dom håller inte alls med dig att feminister i tredje världen utövar riktig feminism.
Citera
2022-10-06, 00:54
  #16
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SkrivSuddan
Ingen som läser ditt inlägg tror på att du är feminist.

De försöker inte krossa den religion de har (de är med största sannolikhet religiösa till sekulära liksom ateister i varierande grader) de försöker krossa männens makt och det religiösa styret och dess våld mot dem pga deras kön

Friheten. Eller "den fria kvinnan" verkar vara något i Iran som har med de som är feminister eller iranska män som stöttar feminism. Jag vet inte. Det verkar betyda något. Dvs gjorde innan den här händelsen blev startskottet på total vägran att underkasta sig religiösa män och deras våld.
De är kuvade att tro på sin gud. Vi feminister hjälper dem bort från religionens bojor.
I Sverige kontaktar vi muslimska kvinnor på skolor av skolpersonal, på sociala myndigheter , på "lära-cyklakurser, SFI, dagis, arbetsplatser som tex Samhall.
Det är ingen enkel process, men särskilt unga är lätta att nå fram till.
Problemet är att det måste ske i hemlighet, deras familj och släkt har hård koll.
Citera
2022-10-06, 00:57
  #17
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ConspiracyEyes
Jag har inte alls fått känslan av att feminister på något sätt går emot Islam. Jag har inte ens hört någon kritik från dem. Att det skulle finnas imamer som är öppet homosexuella och som accepteras av majoriteten av muslimer, tror jag knappast stämmer.

Givetvis kommer vissa muslimer i väst att bli lite mer sekulära med tiden, då de kommer att påverkas av väst, och västerlänningar kommer också påverkas av Islam. Turkiet är idag det mest sekulära muslimska landet. Kvinnor behöver inte ens ha på sig någon slöja där. Detta beror på att Turkiet från början tillhörde väst, men ockuperades av muslimer, som sedan påverkades av västvärldens traditioner. Men inte ens i Turkiet är feminism och homosexualitet något accepterat.

Dessutom fortsätter det varenda år komma hit 100 000 nya muslimer till Sverige. Med andra ord, de primitiva patriarkala traditionerna kommer hela tiden att få nytt liv. Jag tvivlar starkt på att Islam kommer att bli en sekulär religion i stil med Kristendomen. Många moskeer i Sverige och i andra länder får bidrag från Saudiarabien. Tror du att de kommer att fortsätta att få de bidragen om de börjar anamma feminism och acceptera homosexuella? Knappast. Det är framförallt det muslimska brödraskapet som styr den muslimska expansionen, och har gjort detta länge. De är väldigt konservativa, och det finns inget som tyder på att detta kommer att förändras.

Vad ni feminister inte förstår är att det var inte kvinnor som satte igång den feministiska rörelsen. Det var den rika manliga eliten i USA, som gjorde det både av ekonomiska skäl, men också för att krossa kärnfamiljen så att de enklare kunde indoktrinera och styra befolkningen. Det var alltså aldrig kvinnor som "krossade patriarkatet". Det fanns aldrig ens något patriarkat. Det som fanns var en tradition som gick ut på att männen arbetade och kvinnorna tog det största ansvaret när det gällde barnen. Men det fanns ingenting som hindrade kvinnor från att arbeta, och en del av dem gjorde det redan då.

Det enda sättet kvinnor kommer att få samma rättigheter som män i Saudiarabien och Iran, är om regimerna krossas, och detta är inte något jag tror att kvinnor ens kommer att våga försöka göra. Det är inte som i Sverige där du kan protestera och spotta på polisen utan några konsekvenser. I dessa länder är det tortyr och dödsstraff som gäller för de som går emot regimen, då det räknas som landsförräderi. Muslimska kvinnor i Sverige kommer inte heller att förändra något. Arabiska män är inte som europeiska män. De har inte samma mentalitet som oss. För dem är det inget konstigt att slå en kvinna som inte beter sig som de anser att de ska bete sig. Jag har träffat många araber som har sagt rakt ut, utan någon som helst skam, att om deras systrar ens pratar med en man utanför deras släkt, då slår de dem. Nu menar jag inte att alla arabiska muslimer har en så sträng mentalitet. Men många har det, och andra arabiska män kommer inte att gå emot dem pga detta. Inom deras kultur är det nämligen riktigt patriarkat som gäller, dvs det är männen som bestämmer, och kvinnor ska inte dra skam över släkten genom att ha sex med en man hon inte är gift med, eller gifta sig med en icke-muslim som familjen inte har godkänt.

En av de största anledningarna till varför detta aldrig kommer att förändras, beror på att svenska politiker och myndigheter inte ställer krav på assimilering för invandrare. De tillåter dem att praktisera vilken kultur och religion de vill, och när en del av deras kultur/religion innehåller sämre rättigheter för kvinnor och inga rättigheter för homosexuella, då blir det lite problem. Alla har alltid känt till dessa problem, men S och andra partier har velat ha deras röster, och alla har varit så rädda för att bli kallade för rasister. Sedan finns även avtalet om oljan, där Islam ska framstå som någonting positivt om länderna ska få lov att köpa olja från OPEC-länderna.
Nej du hittar inte öppet homosexuella imamer. De verkar i hemlighet till de får makt att förändra i stort. Samma med tex Dan Eliasson, han hade perfekt heterosexuellt alibi till han inte orkade längre, men då hade han ju också nått så högt upp som det går.
Regeringen vet att homosexuella män som spelar heterosexuella är nyckeln till att bryta ne patriarkal makt, det sker nu inom islam och det sker i Ryssland.
Citera
2022-10-06, 01:11
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MinglaC
De är kuvade att tro på sin gud. Vi feminister hjälper dem bort från religionens bojor.
I Sverige kontaktar vi muslimska kvinnor på skolor av skolpersonal, på sociala myndigheter , på "lära-cyklakurser, SFI, dagis, arbetsplatser som tex Samhall.
Det är ingen enkel process, men särskilt unga är lätta att nå fram till.
Problemet är att det måste ske i hemlighet, deras familj och släkt har hård koll.
Nej vi saknar organiserade rörelser för att "omvända" religiösa. Troll.

Den feministiska revolutionen du försöker luta dig mot har inte någon sådan mekanism. De organiserade människor i Iran är som regel högutbildade, unga människor som läser vid universitet och liknande. Det är med andra ord politik eller att smuggla ut kvinnor och barn ut ur landet som vågrörelserna hamnat om då och flykt när de själva riskerat sina liv, fängslas osv.

Herregud. Läs lite böcker eller något istället.
Citera
2022-10-06, 10:11
  #19
Medlem
ConspiracyEyess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MinglaC
Nej du hittar inte öppet homosexuella imamer. De verkar i hemlighet till de får makt att förändra i stort. Samma med tex Dan Eliasson, han hade perfekt heterosexuellt alibi till han inte orkade längre, men då hade han ju också nått så högt upp som det går.
Regeringen vet att homosexuella män som spelar heterosexuella är nyckeln till att bryta ne patriarkal makt, det sker nu inom islam och det sker i Ryssland.
Jag tvivlar inte en sekund på att det finns homosexuella muslimer. Homosexualitet finns inom alla folkgrupper och kulturer. Men jag tvivlar starkt på att det någonsin kommer att accepteras inom några större cirklar. I varje fall inte under våra liv. Den typen av förändringar tar lång tid. Som det ser ut idag kan en person i princip inte gå igenom ett område där det bor många muslimer (eller bara män från MENA) med en pride-flagga, utan att åtminstone få uppsöka sjukhus efteråt. Att gå från det till att de flesta muslimer accepterar homosexuella sker inte under en och samma generation, eller ens två eller tre. Det tar lång tid.

Om du ska hitta en tid i Sverige där homosexuella verkligen diskriminerades och inte alls kunde vara öppna med sin sexualitet, får du gå ganska långt bak i tiden. Vi pratar om minst 3 generationer bakåt i tiden, och under hela den tiden har svenskar haft det bra ställt ekonomiskt, gett upp all tro på Gud, och gett upp kärnfamiljen. Men samhällen som ger upp kärnfamiljen går under, och samhällen som värderar kärnfamiljen kommer alltid att ha en i varje fall lite skeptisk syn på homosexualitet, med tanke på att det inte passar in i kärnfamiljen. Jag har personligen inget emot homosexuella som personer. Jag har träffat flera stycken och vi har pratat med varandra under helt vanliga omständigheter. Däremot är jag emot själva "pride"-rörelsen, som går ut på att sprida hela hbtq-konceptet, förvirra barn och bryta kärnfamiljen. Enligt mig sprider dessa människor ett gift, då det enligt mig inte finns något mer skadligt för en människa än att växa upp utan både en mamma och en pappa. Det manliga och det kvinnliga könet fungerar som jing och yang, och gör människor mentalt stabila.
Citera
2022-10-07, 00:50
  #20
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SkrivSuddan
Nej vi saknar organiserade rörelser för att "omvända" religiösa. Troll.

Den feministiska revolutionen du försöker luta dig mot har inte någon sådan mekanism. De organiserade människor i Iran är som regel högutbildade, unga människor som läser vid universitet och liknande. Det är med andra ord politik eller att smuggla ut kvinnor och barn ut ur landet som vågrörelserna hamnat om då och flykt när de själva riskerat sina liv, fängslas osv.

Herregud. Läs lite böcker eller något istället.
Jag är högskoleutbildad!
Och troll kan du vara själv, bag vill prata om saker som sker i verkligheten. Om någon frågar eller kommenterar så svarar jag.
Alla kvinnor i Sverige som går i skola, från grundskola till universitet söks upp och engageras i feminism och jämlikhet. Vi går samman och diskuterar män och vi tränar på mobbningsvåld mot män.
Citera
2022-10-07, 00:52
  #21
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ConspiracyEyes
Jag tvivlar inte en sekund på att det finns homosexuella muslimer. Homosexualitet finns inom alla folkgrupper och kulturer. Men jag tvivlar starkt på att det någonsin kommer att accepteras inom några större cirklar. I varje fall inte under våra liv. Den typen av förändringar tar lång tid. Som det ser ut idag kan en person i princip inte gå igenom ett område där det bor många muslimer (eller bara män från MENA) med en pride-flagga, utan att åtminstone få uppsöka sjukhus efteråt. Att gå från det till att de flesta muslimer accepterar homosexuella sker inte under en och samma generation, eller ens två eller tre. Det tar lång tid.

Om du ska hitta en tid i Sverige där homosexuella verkligen diskriminerades och inte alls kunde vara öppna med sin sexualitet, får du gå ganska långt bak i tiden. Vi pratar om minst 3 generationer bakåt i tiden, och under hela den tiden har svenskar haft det bra ställt ekonomiskt, gett upp all tro på Gud, och gett upp kärnfamiljen. Men samhällen som ger upp kärnfamiljen går under, och samhällen som värderar kärnfamiljen kommer alltid att ha en i varje fall lite skeptisk syn på homosexualitet, med tanke på att det inte passar in i kärnfamiljen. Jag har personligen inget emot homosexuella som personer. Jag har träffat flera stycken och vi har pratat med varandra under helt vanliga omständigheter. Däremot är jag emot själva "pride"-rörelsen, som går ut på att sprida hela hbtq-konceptet, förvirra barn och bryta kärnfamiljen. Enligt mig sprider dessa människor ett gift, då det enligt mig inte finns något mer skadligt för en människa än att växa upp utan både en mamma och en pappa. Det manliga och det kvinnliga könet fungerar som jing och yang, och gör människor mentalt stabila.
HBTQ angrips fortfarande av homofober.
Citera
2022-10-07, 01:12
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MinglaC
Jag är högskoleutbildad!
Och troll kan du vara själv, bag vill prata om saker som sker i verkligheten. Om någon frågar eller kommenterar så svarar jag.
Alla kvinnor i Sverige som går i skola, från grundskola till universitet söks upp och engageras i feminism och jämlikhet. Vi går samman och diskuterar män och vi tränar på mobbningsvåld mot män.
Skitsnack. Högutbildad på Flashbackkurs antar jag. Diplomaterad trollintyg.

Du är ett troll som vill yrka på fördomar för att slå splittring. Jag är feminist. Finns ingen feministisk organisation som söker upp barn och inriktar sig på religösa kvinnor. Jag hade tänkt engagera mig politiskt för dem men jag skiter sannolikt i det

Feminism handlar om rättigheter. Inte mobbning. Jämlikhet. Frihet från sexuellt förtryck. Att män ska avsäga sig det förtryck de anser att de har rätt till. Att kvinnor ska vara ekonomiskt oberoende män. Ha likadana löner och rättigheter. Ta samma ansvar för barn och hushåll. Lika delar i samförstånd. Sedan skiljer sig våra uppfattningar feminister emellan. Det är liksom olika ideologier. Och vara där motbevisar du dig själv när du använder ordet och påstår att Sverige skulle ha en uppsökande feminism. Vilken feminism?
Utbildad

Om det ens förekommit borde någon "feminist" drivit frågan om sexuella övergrepp mot barn och kvinnor inom Islam. Jag syftar inte på som dårpippin Paludan, som skrek en massa obscena saker för att kränka muslimer, utan någon som pratade om övergreppen på samma vis i i kristna världen motarbetar och upplyst som dragit fram övergrepp från kyrkan och kristendomens håll. Finns ingenting annat än tystnad trots att vi vet att hedersförtrycket ökar i Sverige och med det så gör givetvis våldtäkter och sexuella övergrepp mot kvinnor och barn.

Det hade väl varit det första feminister öppnat munnen om ifall de inte skett i det till förmån för att inte verka rasistiska när gärningsmännen är män av andra ursprung. Det feministiska Sverige vägrar något annat än mörklägga alla sexuella brott och all misogyni från invandrarmän eftersom det är viktigare för dem att framstå som goda än ställa krav och markera mot förtryck som sker i landet på riktigt. Eller sätta ordningsregler på män som flyttar in i landet.
__________________
Senast redigerad av SkrivSuddan 2022-10-07 kl. 01:20.
Citera
2022-10-07, 04:29
  #23
Medlem
Pansarveckets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MinglaC
Systerskapet inkluderar jordens alla kvinnor. När kvinnor svälter i fattiga lände gråter vi med dem. När kvinnor lider under patriarkatets förtryck i andra länder så nätverkar vi med dem och lär dem samma metoder vi använt i väst som har krossat patriarkatets makt här.
Muslimska kvinnor är våra systrar, vi söker upp dem på nätett och i verkligheten - överallt på jordklotet. Vi har en feministisk regering som ser till att feministiska grupper i tex muslimska länder får medel att krossa det religiösa (patriarkala) förtrycket. Vi vill hjälpa dem att slippa religionens slaveri.
Och vi är på god väg!
Vilken jävla bullshit!
Du är så sjukt lurad!
Feminismen handlar bara om makt och pengar.
Citera
2022-10-07, 05:57
  #24
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Pansarvecket
Vilken jävla bullshit!
Du är så sjukt lurad!
Feminismen handlar bara om makt och pengar.

..och är en yttrandeform för västerländska kvinnors patologiska oanständighet.
https://www.synonymer.se/sv-syn/oanst%C3%A4ndig
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in