2022-10-03, 20:11
  #230065
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Nära Penza fick mobiliserade kämpar från Bashkiria lyckönskningsbrev från skolbarn från Blagovarsky-distriktet. Där genomgår reservisterna stridskoordinering, vilket förbereder dem för tjänstgöring i zonen för en speciell militär operation. De värnpliktiga tränar på en särskild övningsplats och bor i rum utrustade som baracker.
Vårt filmteam gick efter de värnpliktiga och såg med egna ögon försvararnas liv och träning.
https://www.youtube.com/watch?v=vREU0rEboUc&list=LL&index=3&t=62s


På träningsplatsen nära Penza, under förhållanden nära strid, började träning för invånare i regionen, inkallad som en del av partiell mobilisering. Där tränar män på skjutfärdigheter, första hjälpen och taktiska handlingar.
https://www.youtube.com/watch?v=jDt-2N2nB4I&list=LL&index=4
barnamördare v.puttins etniska rensningen av urfolk i Sibirien är verkligen åt helsike. Varför offrar han inte ryssar för att bygga sitt lebensraum?
Citera
2022-10-03, 20:12
  #230066
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollenrullar
När man kliver in i en diskussion om en rätt allvarlig konflikt, men utan minsta reflektion på vad som är de bakomvarande faktorerna..
”Rätt allvarlig konflikt”? Vilket sjukt understatement. Ryssar invaderar ukrainska städer och byar, och våldtar och mördar civila ukrainska kvinnor och barn. Häromdagen sköt de ihjäl nio barn som försökte fly Zaporizjzja. Varför kategoriserar du den här sinnessjuka invasionen som en ”rätt allvarlig konflikt”?
Citera
2022-10-03, 20:14
  #230067
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Man offrar betydligt mer än en front. Man offrar den enda järnvägsförbindelsen in i norra Ukraina.


Man pressas troligen tillbaka för att man har dåligt med förnödenheter skulle jag gissa. Ponera att det är 10000 ryska soldater norr om floden med 500 stridsfordon. Det är åtskilliga ton förnödenheter per dag som ska fram.

Inget som är omöjligt att lösa. Men de kan nog vara fler.
Citera
2022-10-03, 20:15
  #230068
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Det står att det var 68% rysktalande i Luhansk. Jag skrev inte att ryssarna var i majoritet överallt men om de fanns där på 1800-talet och tidigare så kan man räkna dem som en ursprungsbefolkning i dagens kontext.

Men visst försök fördriva dessa du och se hur många taktiska dödsmissiler Putin släpper på dig. Om du inte har något bättre för dig.
"Etnisk rensning är bara en transportfråga!", Josef Stalin.
Citera
2022-10-03, 20:15
  #230069
Medlem
Reimers avatar
Kadyrovs gossar förnekar sig inte

Citat:
The Kadyrovtsy captured a sheep. But why is he pulling the sheep into the dugout, because it is more convenient to cut the sheep outside the dugout.

https://twitter.com/PaulJawin/status/1576960184995696641
Citera
2022-10-03, 20:17
  #230070
Medlem
Brr, blir kallt för Ryzzen!

"Ryssland är som bekant Europas mest korrumperade land och nu är 1.5 miljoner vinteruniformer försvunna. Man står helt handfallna och har ingen aning om vad som har hänt. Antagligen är det enda som levererats en faktura och pengarna har istället hamnat i korruptionens fickor och t ex gått till någon lyxyacht, hus i Karibien eller Schweiz, oligarkbarnens flytt till Londongrad med tillhörande lyxlägenhet, samt förstås lite småpengar till de som skrivit på att de mottagit leveransen. Står det på pappret att uniformerna levererats, så har de levererats i det formaliserade Ryssland, och således har de nu försvunnit mystiskt ur förråden när man öppnade porten till mobbförrådet och kollade efter."
https://cornucopia.se/2022/10/uppdateras-1-5-miljoner-ryska-vinteruniformer-forsvunna-ukrainsk-offensiv-pa-fler-hall-an-lyman-geno mbrott-pa-norra-chersonfronten-med-10-25-km/
Citera
2022-10-03, 20:17
  #230071
Medlem
mobeltasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joohnn
Den där skiten började för 20 år sen.
Någon gång kommer väggen emot.

Ja, vi kan säkert backa bak till 1600-taket för att förklara saker och ting i nutid.

Men nu pratar jag topic, invasionen 24 feb.
Citera
2022-10-03, 20:17
  #230072
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joohnn
Har Ryssland hört till Europa?
Ryssland hör delvis till Europa. Gränsen till Asien går vid Uralbergen.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-10-03 kl. 20:19.
Citera
2022-10-03, 20:18
  #230073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Inget som är omöjligt att lösa. Men de kan nog vara fler.


Inget är omöjligt enligt Gunde, hur tror du Putin löser det hela?
Citera
2022-10-03, 20:18
  #230074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pausanias
Minus effektivitet.
Ja minst sagt, man har visat sig vara helt komplett inkompetenta ifrån topp till botten.
Ingen kan ju på riktigt tro att Ryssland kan mätta sig med Usa eller ens Kina för den delen efter det här.
Man kommer behöva göra om sin militär, sin militärindustri helt och hållet ifrån grunden. Det kan ta årtionden.
Citera
2022-10-03, 20:18
  #230075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Den staten finns inte.

Sovjet var mycket noga med att påpeka att de inte var kejsardömet.

Om de skulle hävda att de egentligen är en arvtagare med samma rättigheter och gränser, så skulle det snart dyka upp folk med skuldebrev där räntan har tickat i 105 år.

Det rimligaste idag är att alla Sovjets delstater har en liknande arvsrätt. Som sovjetättlingar kan man därför säga att Ukraina har samma rätt till Moskva, som Ryssland har till en stad som Donetsk.

Men det blir förstås tokigt, så de fastlagda gränserna får ligga kvar. Det är det enklaste och bästa.

Skall man ändra på en gräns får man göra det genom fredliga överenskommelser och folkomröstningar, vilket Ryssland förmodligen kommer att lära sig i det här kriget.
Civiliserade länder som Indien och Bangladesh har till exempel löst en del gränsproblem genom att helt enkelt byta markområden med varandra och förhandlingarna fortsätter. Schweiz har löst en del territoriella knasigheter genom att byta markområden med både Frankrike, Italien och Tyskland genom åren. Men för ett revanschistiskt och imperialistiskt Ryssland är det bara våld som gäller, grannländer ska överfallas militärt, 1800-talet har inte försvunnit för barnamördare v.puttin
Citera
2022-10-03, 20:19
  #230076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Jag ser ingen panik utan man backar och inväntar politiska beslut och de mobiliserade soldater. Under tiden man backar så lider Ukraina stora förluster som nu då väst skickat allt sovjetmateriel man har inte går att ersätta längre. Själv gillar jag inte denna cyniska taktik eftersom människor som blir kvar hotas, misshandlas och dödas av ukrainska ultranationalister. Det hela är politiskt och nu genomförde man delvis mobilisering av 300 000 man fullt utrustade med allt som behövs då politikerna anser att det ryska folket är redo. En andra mobilisering kommer för denna är bara för att säkra de nya ryska områderna.

Du skriver att "UAF äger och har en minutiös disciplin för vila, friskvårdande rutiner, intag av föda etc". Har du ens sett de magra kedjerökande stackarna som springer framåt på piller? Det är synd om dom för dom dör i massor.

Man kanske känner att man vinner nu då man kastar allt man har in i denna desperata offensiv precis som tyskarna en gång gjorde i slutet av andra världskriget. Det här blir den andra ihopplockade armén ryssarna måste förstöra eftersom väst inte kan ge sig utan vill slåss till sista ukrainska man (och kanske kvinna). Den första slog man ut innan sommaren vad det gäller tyngre vapen och vältränade soldater och Kiev-regimen har under tiden haft sju mobiliseringar.

Blir det lugn i vinter kanske Kiev-regimen kan bygga ihop en tredje ukrainska armé. Man kanske får lite tid att träna på västs stridsvagnar och annan materiel som måste erätta vad som nu förloras. Vi får väl se om EU och USA anser sig ha råd att kasta bort så mycket pengar i det stora svarta hålet.

Jag vet att det är många fåniga ryska blogare som har panik och att det är många på andra sidan som du som hyllar dessa kortvariga framgångar men Ryssland har redan vunnit men det blev kostsammare än ryssarna räknat med. Man trodde ju naturligtvis att Kiev-regimen och väst har politiker som har något i huvudet och skulle förhandla men har nu bevisats om motsatsen. Ukraina förlorar stora områden och människoliv, EU begår ekonomiskt självmord och USA skrattar där på andra sidan pölen (till deras inbördeskrig startar). Ryssarna vann då väst blev hysterisk och tog av sig maskerna och det gav Putin grön ljus inför sitt folk att senare mobilisera. EU skulle ha varit smart, förhandlat och sett till att långsamt avsluta energiberoendet av Ryssland för att rädda sin ekonomi och senare bygga sig starka ekonomiskt och militärt. Nu hjälpte man dumt nog Putin med sitt projekt men så går det då man har USA som "vän".

Ryssland skulle inte ha invaderat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in