Citat:
Ursprungligen postat av
kungenslillapiga
Trots att det fanns så starka bevis mot pappan i rättegången, bl.a vapen, 2,5 kg kokain m,m, så blev han inte dömd av Södertälje tingsrätt. Det är inte polisen som är största problemet utan domstolarna. Man undrar om de är mutade eller kanske hotade
Naturligtvis är domstolarna mutade eller utsatta för hot eller hotbild (mot sig personligen eller sina familjemedlemmar).
Annars skulle väl inte antalet milda domar eller frikännanden vara så JÄKLA stort som det är idag? Jag tror inte dom har en så trevlig sits, faktiskt.
Men detta blir väl resultatet när importerade klaner med maffiastrukturer har tillåtits flytta till vårt land under lång tid (sedan Jugoslavienkriget) under helt kravlösa förhållanden. Vårt land är tyvärr rökt för lång tid framåt.