Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Vi kan nu konstatera att Ryssland vann.
Oerhört svårt att se situationen på något annat vis efter att människor i berörda områden har röstat och Ryssland nu firar.
Kan vi få se alla hopplösa ukraina-runkare be om ursäkt och stilla dra sig tillbaka?
Fast nä, Ukraina har vunnit då försvarskrig sällan vinns utan att förlora någon mark. Det har nästan aldrig hänt i världshistorien. Rysslands plan var från början att ta över Kiev och de facto hela Ukraina. Istället får de nöja sig med ett tröstpris i några områden som kanske, eller kanske inte, har ett stort stöd att gå med i Ryssland redan. Det är knappast en vinst för ryssen, snarare riktigt pinsamt då deras mål var att ta över Kiev på 3 dagar.
Rysslands mål = Krossa Ukrainas regering, ta över landet, sätta in en marionettregering som är ryssvänlig lik Vitryssland
Ukrainas mål = försvara sin suveräna integritet, stå kvar som land och inte bli någon nickedocka för Kreml
Vems mål anser du har kommit närmast? Notera också att i dagens läge så har Ukraina fått tillbaka mer mark än vad de hade i April.