Kvalificerad killgissning:
Det finns ett antal länder som har en gräns till Ryssland som varnat för att göra Europa energiberoende av Ryssen. Dessa har ett antal andra länder i Europa helt ignorerat i 20 år då man satt tillväxt i första rummet och samtidigt byggt ett stöd av "gröna partier" för att säkra makt.
Detta är inte bara en beskrivning på Sverige utan även Tyskland.
Europa är delat. Tyskland och Frankrike må stödja Ukraina med vapen men de är gas-lovers.
Några forna öststater är inte gas-lovers och håller linjen att Ryssland ska sanktioneras helt och att vi ska offra lite tillväxt och ta lite hardship under en period för att strypa ut ryssen helt och därmed få stopp på Ryssland.
En av dessa öststater som vi skitit i att lyssna på i 20 år har all rätt att skita i att lyssna på Olaf.
De har dessutom kvalificerade enheter som kan genomföra en operation likt denna. Den enheten ligger geografiskt väldigt nära haveriplatserna.
Ingen kommer någonsin med säkerhet kunna säga att det var de som gjorde det, då det fortfarande finns en liten chans att det är USA, Danmark eller Ryssen själva men att:
1. GROM Squadron B baserade i Gdansk bör kunna klara detta är ett faktum.
2. Att Polen inte delar Olaf:s gasvurmande är ett faktum.
Jag säger: Well fucking done om det är så, och hissar den Polska flaggan i topp och tar en skål för deras ära! Faking Doers som gör det som måste göras!
Kan tillägga tre saker:
Det är noll % chans att det skulle vara Sverige pga timingen. Det går inte att genomföra en sådan här operation under ett regeringsbyte och vi har det inte i oss att vara doers.
Då det kommer till Ryssen själva så är allt möjligt då de är idioter. Det är bevisat och också ett faktum, men de behöver ju inkomsten och de behöver ju egentligen valmöjligheten att skruva av de där kranarna (och på) när det passar dem, och i och med detta så blir ju situationen statisk så de vinner inte taktiskt på det. De har inte heller resurser just nu att dra igång en front till för att "säkra Nordstream" så som i en i övrigt bra bok.
Ukraina har inte access till vattnet och därmed är det en allt för risky operation för dem. De skulle ju riska relationen till gas-lover länderna som ändå får anses god.
Polen skulle nog vara beredd att axla risken. Tyskland har inte så mycket att gnälla på där om man säger så.
80% Polen
15% USA
2,5% USA i samarbete med Danmark
2,5% Någon annan Baltstat.
0% Sverige
0% Ukraina
0% Tyskland/Frankrike