Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Han har inte bråttom, det är Europa som har bråttom. Rubeln är stark och han har all energi som behövs. Snart blir det nog en bra idé att flytta tillverkning till Ryssland.
Putin spelar det långa spelet, väst är yrvaket.
Ja Europa kan komma att köra sin ekonomi i botten. Kan bli svårt att återhämta den.
Ryssland har förvisso energi och kanske tillräckligt med baslivsmedel, men de lär få svårt att få tag på reservdelar och komponenter. På Kuba kör de med gamla 50-tals dollargrin, men jag tror inte att moderna bilar går att reparera som de gjordes med amerikanarna. Det är för mycket teknik i dagens bilar. Flyg, datorer, jordbruksmaskiner, industriella maskiner etc., ja de kommer gå sönder efter ett tag. Putin får hoppas på Turkiet vidareexporterar västteknologi.
Ett annat problem för Putin är demografin. Hans krig riskerar att påverka en redan mycket dålig demografisk situation ytterligare i och med de stora förlusterna i Ukraina.