Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Nej, Kiev krigade mot befolkningen i Donetsk och Lugansk. De begick allvarliga krigsbrott. Först 8 år senare gick Ryssland in.
Det där är ju bara en förbannad lögn, och det vet du också. Var kommer siffran 8 ifrån? Inte ens Putin har nämnt något sånt, du hittar ju bara på för att på något sätt legitimera ett folkmord av ukrainare. Något som Ryssland/Sovjet tidigare begått mot just Ukraina.
Varför skulle ett land som har grundlagsskyddat ryska just för att bevara språket och kulturen liksom folket få för sig att helt plötsligt begå krigsbrott och mörda massa ryssar? Det är ju fullkomligt obegripligt. En lögn som få tror på.
Varför åker du inte dit och deltar i kriget? Du avskyr ju oss i väst, varför tar du inte din chans nu när den erbjuds?
Är det för att du är en fegis och vill leva i trygghet och harmoni? Är det för att du vill utöva åsikts- och yttrandefrihet?