Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Jo, utgången är given:
Fördel Ukraina:
Antal trupper
Moral
Underrättelser
Fördel RySSland:
Antalet fordon, inklusive artilleri.
Antalet stridsflygplan och missiler.
Men dessa rySSka fördelar kan relativt snabbt smälta bort.
För väst levererar att mer vapen av god kvallite till Ukraina. Långräckviddiga raketer och missiler kommer säkert, och på sikt även stridsflygplan.
Jag är ganska övertygad att väst, med bara 80-tals teknologi skulle kunna besegra RySSland i ett konventionellt krig. Faktum är att 60-80-tals teknologi fungerat fint för Ukraina. Alltså allt ifrån amerikanska trupptransportfordon ifrån 60-talet till MIG-29 or ifrån 80-talet. Så den rySSka militären är tämligen oduglig!
RySSland kommer att få det ytterst svårt att ersätta allt material de förlorat. De producerar ca 250 stridsvagnar om året. Blir det T-64 or? För västs sanktioner stoppar all modern teknologi och kineserna vågar inte leverera pga risken för sekundära sanktioner.
Lägg också till att de ukrainska rekryterna/värnpliktiga verkar få bättre utbildning än de ryska. Ukrainarna får, numera, i alla fall några månaders utbildning, de rysks rekryterna en vecka till några veckors utbildning. Och stödtrupperna ifrån ",folkrepublikerna" kastas väl bara ut i skyttegravarna?
Slava Ukraini!
Jo, jag håller nog med i mycket vad du säger..
Likaså slåss Putin & co ju för sin fysiska överlevnad, med likaledes priviligierad livsstil för sin familj. Är man en diktator så kan man ju unna sig väldigt mycket utav livets fina. Så.., jag undrar (för jag ser inte på Putin som en idiot) :
Vad kommer Putins motdrag att bli ?
Gaskranen till väst är stängd, så det kortet är bortspelat. Men sen då ?
Det finns ju andra råvaror, som inte skall vara under sanktioner. Bla Nickel och Uran.
Är du enig ?
Dvs att Putin kommer att "gå förbi" gasen, till annat..