2022-09-16, 12:20
  #216085
Medlem
OlleLisss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av foliekiller
Det är väl ingen som påstått att alla begravda skulle varit civila din jävla knallkork!

Att det hittats 17 militärer bland de hundratals liken som bla. består av kvinnor och barn.

Att du ditt äckel försöker påstå att det handlar om soldater visar bara på hur jävla vidrig du är!

Nej det var ursprungligen ni som påstod att det rörde sig om civila, helt utan belägg på ren reptilreflex. Försök inte slingra dig din orm

Det fetstilta är ett lustigt exempel på hur ni vinklar sanningen. Hundratals lik som kan vara soldater lika gärna som civila, vi vet inte än.
Citera
2022-09-16, 12:24
  #216086
Medlem
HejaFinlands avatar
Vad betyder de röda linjerna på denna karta? En följer gränsen som Ryssland ockuperade sedan 2014 men vad betyder de andra?
https://deepstatemap.live/en#8.75/49.2805/38.2838

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Svårförståelig taktik från rysk sida. Såvida de helt enkelt inte bara är väldigt svaga. Men om det vore så, borde de göra något annat - mobilisera t ex. Min gissning är att inte tweeten stämmer, men man vet aldrig.

Någonstans måste de ju stoppa Ukrainas offensiv mot norra Luhansk. Det kanske har bra naturliga hinder där för en försvarslinje.

Mobilisera är ju en mycket mer långsiktig åtgärd, de måste ju göra något precis nu med de trupper som finns i området.
Citera
2022-09-16, 12:25
  #216087
Medlem
raskenss avatar
Rysk tortyrcentral i Izium. Ryssarna kan det där med tortyr. Våldtäkter är dom duktiga på också.

https://twitter.com/Flash_news_ua/status/1570656307497275393?s=20&t=Y181X7V147VPVcEAUZEiQA


Verkar som Ukraina nu de facto har luftherravälde. Dom flyger obehindrat över i stort sett hela Ukraina. Det enda som begränsar UAs luftverksamhet är antal flygplan. Snart har vi garanterat F16 flygandes.
__________________
Senast redigerad av raskens 2022-09-16 kl. 12:31.
Citera
2022-09-16, 12:26
  #216088
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Expressen som hänvisar till den ukrainska säkerhetstjänsten som i sin tur hänvisar till anonyma källor. Har ni noll kritiskt tänkande?
Det är väl inget märkligt att de drar från Krim?

Ryska befäl och FSB personal har nog koll på hur detta kommer att sluta.

Redan direkt efter invasionen börja de ju säljannonserna dyka upp på ryska mäklarsiter där bla mycket FSB personal ville sälja sina fastigheter på Krim.

Efter attacken på Saki basen exploderade ju utbudet av fastigheter till salu, så nog förstår nog ryssar vad som kommer att hända…
Citera
2022-09-16, 12:31
  #216089
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
De blir ju tvungna att göra skyttegravar även mellan de stora orterna men de stora orterna vid de stora vägarna blir huvudförsvar. Sedan måste de hinna befästa även alla små vägar emellan. Det beror väl på vad som kommer först; att ryssarna blir klara med sin försvarslinje eller att Ukraina hinner starta en ny offensiv.

Jag tror att ryssarna har lidit för stora förluster för att kunna återupprätta en särskilt stark försvarslinje. Hur mycket av artilleriet blev tex kvar när UAF snabbt ryckte fram i östra Kharkivregionen? Sen så har vi det lite större perspektivet. Många av de bästa förband som Ryssland har kvar i kriget har isolerats norr om Dnepr borta i Kherson. Är det försent att dra tillbaks dessa? Kherson kommer oavsett vilket att gå förlorat. I öster riskerar man att förlora både Donetsk och Luhansk om man inte kan förstärka kraftigt där. För rysk del tror jag att det handlar om att rädda vad som räddas kan. Den ryska arméledningen med ansvar för hela krigföringen lär ha huvudvärk nu.
Citera
2022-09-16, 12:31
  #216090
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det verkar som om de slog till precis när det var ett möte:
"According to Ru media, at the time of the strike there was a meeting of "heads" of administrations and districts of Kherson region. Also building housed offices of heads of Kherson and Kherson region appointed by Russians - Yeliseev and Stremnousov."
Ukraina har bra underrättelser så de kan attackera precis när fienderna samlas på ett ställe.
https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1570699387076247558

Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
Rapporterats om både döda och skadade. Rapporteras även att HIMARS har använts vid beskjutningen.

https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/GMaOlV/ria-ukraina-har-angrepet-kherson
Härligt, underbara nyheter Hilmars effektivitet mot ockupanterna
Citera
2022-09-16, 12:31
  #216091
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
En rySS som kommer med en hel del sanningar, fast fanskapet, ändå vill styra Ukraina och är emot amerikanska filmer på TV:

https://youtu.be/QrGJM8NvREk

Jag rekommenderar verkigen er att prenumerera på "Russian media monitor", om ni inte redan gör det!

Slava Ukraini!

Tack för en intressant länk som totalt smular sönder följande "sanningar" om Ryssland:

-Man får inte kalla invasionen för "krig"
-Man får inte kritisera armén
-Man får inte kritisera Putin och Kreml
-Man får inte dryfta att Ryssland förlorar

Och allt detta i rysk stats-TV alltså!

Den här filmregissören Karen Shakhnazarov borde alltså se fram mot 100 år i sibiriskt straffläger enligt gängse MSM-logik...
Citera
2022-09-16, 12:32
  #216092
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Expressen som hänvisar till den ukrainska säkerhetstjänsten som i sin tur hänvisar till anonyma källor. Har ni noll kritiskt tänkande?

Jag pratade med en ryss här i Bulgarien, han har en del bostäder i Europa, inga mängder, en vanlig "Svensson" Han sade att en vän till han hade försökt sälja sin bostad där, många som försöker sälja, men av någon anledning är det få köpare. Han ser Ryssland som helt kört, han har alla sina tillgångar utanför Ryssland eftersom han inte litar på systemet.
Citera
2022-09-16, 12:33
  #216093
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Vad betyder de röda linjerna på denna karta? En följer gränsen som Ryssland ockuperade sedan 2014 men vad betyder de andra?
https://deepstatemap.live/en#8.75/49.2805/38.2838



Någonstans måste de ju stoppa Ukrainas offensiv mot norra Luhansk. Det kanske har bra naturliga hinder där för en försvarslinje.

Mobilisera är ju en mycket mer långsiktig åtgärd, de måste ju göra något precis nu med de trupper som finns i området.

Jag har svårt att se vad som skulle vara bättre än Oskol-floden. Dessutom får ryssarna dålig logistik om de skulle lägga fronten där. Om de verkligen har så lite trupper att de redan måste slå till reträtt så skulle de som sagt försöka lösa problemet, eller ge upp helt. Släppa Kherson är också en möjlighet. Men de gör ingenting.
Citera
2022-09-16, 12:33
  #216094
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Expressen som hänvisar till den ukrainska säkerhetstjänsten som i sin tur hänvisar till anonyma källor. Har ni noll kritiskt tänkande?
https://www.domofond.ru/prodazha-kvartiry-krym-r82
här hittar du lägenheter från 40 tusen SEK och uppåt. I Sverige skulle samma lägenheter kosta mer än en miljon.
Citera
2022-09-16, 12:33
  #216095
Medlem
Ja dom fick död på riksadvokaten i Luhansk iaf.

Citat:
Interfax: Riksadvokaten i Luhansk er død etter eksplosjon

Det russiske nyhetsbyrået Interfax melder at riksadvokaten i Luhansk, Sergei Gorenko, er død etter en eksplosjon.

https://direkte.vg.no/nyhetsdognet/news/interfax-riksadvokaten-i-luhansk-er-doed-etter-eksplosjon.DNj4sdTH3?utm_source=vgfront&utm_conten t=direktewidget&utm_medium=direktewidget_nyhetsdog net

En mindre av dom äckliga ryska svinen!
Citera
2022-09-16, 12:34
  #216096
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Massgrav säger ingenting. Hur vet vi att det inte är en grav för ukrainska soldater? Ryssland har ju fått landvinningar, som nu Ukraina påstås ta tillbaka, inte konstigt ryssarna gräver ned de döda zelensky-marionetterna för att inte locka till sig ohyra och sjukdom.

Varför sprider du propaganda utan att reflektera?

Fasen vad du letar undandflykter. Ryssarna har riktat in sig på civila, det är därför det hittas massgravar i varje område som varit kontrollerat av ryssland. Ryssland vet att man inte kan spöa Ukraina militärt, så man ger sig på civila. Man har tortyrcentraler, jagar civila, bombar allt och alla.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in