Lägg ner det här partiet istället som uppenbarligen drar till sig pedofiler.
Vad är egentligen värst? Ett parti som drar till sig rasister eftersom att det är det enda partiet som pratat om invandringen under decennier eller, ett parti som drar till sig pedofiler?
Ett parti där pedofilskandalerna avlöser varandra är inte alls lika illa som ett parti dit rasister söker sig. Enligt Annie Lööf. Även om det partiet ocksa utesluter varenda kotte med lite värre åsikter.
Det är egentligen rätt så häpnadsväckande att Annie Lööf inte ens har kommenterat eller fått pressen på sig för alla pedofilskandaler.
Inte heller ett ord om att Federley kanske borde bli utesluten.
Tänk om det hade avslöjats att en SDare hade bott tillsammans med en nazist eller rasist. Medierna hade varit som galna och de andra partierna samt media likaså.
Vi har även allt annat som Annie Lööf vräker ur sig om exempelvis jämställdhet och allas lika värde etc.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/centerpartiet-morkade-delar-av-jamstalldhetsrapport
https://www.expressen.se/nyheter/flera-larmar-om-internt-kaos-inom-c-trojka/
Citat:
Sedan i höstas har runt 15 personer, vissa profilerade medarbetare nära Annie Lööf, valt att lämna Centerpartiet.
Från partikansliet kommer nu intern kritik om toppstyrning och hög arbetsbelastning, rapporterar Aftonbladet.
Samtidigt har partistyrelsen mörkat känsliga delar ur en intern rapport om partiets jämställdhetsarbete.
Bland annat tvättade man bort vittnesmål som nämnde försök till våldtäkt, enligt tidningen
Hur har den där kvinnan ens mage att yttra sig så som hon hela tiden har gjort i debatter och intervjuer då läget innanför hennes egen dörr är på det här viset?
Henne ska man alltså ta seriöst?