Citat:
Ursprungligen postat av
Tercio
utan motstånd låta sig dödas och inte på något sätt får skada angriparna
men herregud!
Det är ju skillnad på att råka bryta fingret på en eller två angripare när man använder lite bryskt våld för att fösa ut dem från hemmet, och att angripa inkräktarna med kniv.
Dödligt våld får ENBART användas när man själv är hotad av dödligt våld, dvs att angriparna är beväpnade.
Troligtvis var angriparna inte beväpnade ens, DE LÄMNADE JU KVAR VERKTYGET PÅ GRANNENS BALKONG...
Obeväpnad == Ofarlig!
Fatta!
(Inte helt ofarlig, men inte dödlig i alla fall)
Så idioten som använde kniv mot stackars inkräktare kommer dömas, och jag hoppas idioterna som knivhögg stackars inkräktare får ett LÅÅNGT straff!
Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
det är nog få som har larm som larmar balkongen på den höjden
Läste du ens vad jag skrev? ALLA inbrottslarm idag på marknaden har något sätt att manuellt lösa ut det, t.ex. genom en knapptryckning (sk överfallslarm eller paniklarm) vilket kan användas vid en sådan här situation.
Dessutom undrar jag varför du kallar mig korkad när jag säger att man inte får använda knivvåld mot obeväpnade, vilket är vad lagen säger idag.