Citat:
Ursprungligen postat av
Knut-Anne
Läste en intressant spekulation, hittar inte länken men det är som sagt spekulation.
För att hindra ryska förband att desertera, har FSB officerare på plats, de finns också där för att hindra krigsmakten från att genomföra en kupp, FSB hotar att skjuta och skjuter också de som inte lyder order.
Detta fungerar bara till en viss gräns, när soldaterna inte får den lön de blivit lovande, får usel behandling, usel utrustning och tvingas till självmordsattacker, brister det så småningom, de väljer i stället att skjuta FSB officerarna, PANG!
De ordinarie befälen har redan flytt, eller de kanske plockas de också.
Sedan är det bara att fly mot gränsen, detta kan vara en stor del i den Ryska armens kollaps.
Det låter väldigt rimligt alltihop.
Om FSB fungerar som en tyrannisk militärpolis (som med brutalt våld ska tvinga ryska soldater att äta skit 24/7) kommer det att uppstå metakonflikter på den ryska sidan. Det blir ett krig i kriget.
Om det är så, kan Ukraina självklart profitera.....
Ryssar är ju kända för att slåss inbördes och att spä på dessa inre slitningar, kan vara en bra idé.
Man kan kanske använda FSBs fordon och uniformer på något sätt eller sprida falsk info.....
Ryssars oförmåga att hålla sams inbördes är verkligen fascinerande. Skjut på varandra, gör det för fan.
Utmärkt.
Jävla kretiner.