Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
Det är helt givet. Ryssland är dessutom sämre på att producera krigsmateriel.
Hitler startade andra världskriget med en blixtattack mot Polen. Första dagen hade han tagit Gdansk och tog flera andra stora städer någon vecka senare. En dryg månad efter invasionen hade Hitler tagit hela Polen och tillsatt en marionettregering.
Putin har säkert varit inspirerad av nazisterna när han förberedde sitt krig – idén om att de skulle ha erövrat Ukraina på tre dagar kommer säkert från Hitlers invasion av Polen 39.
Det är helt meningslöst att jmf. AH var dåig av ett skäl
1 Han förlorade till slut.
Vi vet inte hur detta slutar ännu. Troligen kommer kriget fortsätta länge, speciellt om Ukraina vill ta tillbaks all ukrainsk mark. Ryssland och Ukraina använder till mycket samma doktrin och taktik
Här är bra video som visar. Så jvla Ryskt men det är Ukrainarna som anfaller. Se hela eller från 08.50
https://www.youtube.com/watch?v=5cilE7t9OWE&t=737s
I Slutändan handlar det om vilja. Vem har mest vilja? Ukraina/väst eller Ryssland?
Ryssland (Putin) tror ju att Väst kommer ge sig i vinter.
Det sagt Ryssland har redan förlorat kriget på en strategisk nivå. Och det är även så om de vinner kriget i Ukraina. Antingen går de i Konkurs eller så blir de en kinesisk slav.