Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Det var som fan! Du kanske inte gillar Putler, trots att dina inlägg handlar om att "Ukraina inte har en chans att vinna". Kom ihåg att militära bedömmare ifrån väst trodde att "Kyiv skulle falla eller vara omringat inom 3 dygn".
Tilläggas skall att det toapappret är lite för dyrt för mig. Men onekligen en speciell känsla att torka sig med det! Men när Putler väl, likt Mussolini hänger upp och ner i en lyktstolpe, så beställer jag hem en rulle för att kunna fira, på toan också!
Slava Ukraini!
Jag är inget större Putin-fan, det är bara ett löjligt epitet man får klistrat på sig om man ifrågasätter Washingtons och Kievs vansinniga agerande sedan statskuppen 2014. Jag har en
viss förståelse för Rysslands agerande även om jag självklart inte hurrar över invasionen eller sitter och gottar mig åt ukrainska soldaters död (Azov, Högra Sektorn, Aidar och liknande ultranationalister undantagna).
Putin är auktoritär med vissa diktatoriska tendenser, men man måste ändå acceptera honom som Rysslands legitime ledare eftersom han har en stor majoritet av ryssarna bakom sig. Putin är inte värre än Erdogan, Bolsonaro, Duterte eller Trump som jag ser det, oavsett vad den massiva propagandan säger. Det Washington pysslar med - försök till regimväxling i Kreml - är totalt livsfarligt enligt mig.