Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Det fetmarkerade ovan kan kommenteras med att det i en fungerande marknadsekonomi inte finns någon stat som går in med likviditetsgarantier. Så snart dylika insatser görs är marknaden reglerad. Det är ju även så att marknadsekonomin i grunden inte ska innehålla en massa avtal hit och dit som gör det svårt att överblicka utbud, efterfrågan och pris.
Den fria marknaden är inte heller marginalprissatt på det sätt som elmarknaden är. Om man överför det till aktiebörsen skulle det innebära att alla fick priset för den sämsta uppgörelsen vid dagens slut. På börsen handlas det löpande och varje affär är för sig. Att en elproducent, som producerar 99 enheter till 50 öre/st och köper den sista på världsmarknaden till 3 kronor, ska sätta 3 kr för samtliga 100 enheter rimmar inte med en fungerande marknad.
Tror jag skrivit det i en annan tråd men elmarknaden är medvetet byggd så här för att driva elproduktionen mot billigare metoder. (Man ska liksom vilja ”ersätta sista kWh”).
Men det är fortfarande så att elbolagen upphandlar elterminer på samma tid som de erbjuder fasta elavtal. Typ Svealands Energi köper sitt eget ”fastprisavtal” från Vattenfall för 1.9kr/kWh för 3 år (vilket Vattenfall GÄRNA säljer, så de producerar el för 10 öre/kWh), och sen säljer Svealands Energi ett fastprisavtal till dig för 2kr/kWh.
Det finns liksom ingen ekonomisk anledning för dem att häva ett sådant avtal om inte elörbrukningen hos deras kunder skiljer sig massivt från vad de upphandlat i elterminer. Men det får man ju anse ligger på företagets ansvar att korrekt bedöma sin risk.
Så, jo, inom kontexten fungerar det som det är tänkt. Sen har du helt rätt i att resten av marknaden har en massa inslag av reglering.