2022-09-06, 14:16
  #209605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Handlar väl snarare om att man inte vill riskera civilbefolkningens liv och hälsa med att genomföra en omröstning i en stad som ligger inom räckhåll för en del fientligt artilleri (det är inte samma sak som att det pågår något stadigt regn av bomber och missiler).
Du blatten
Riskerar man inte folks liv å hälsa när man invaderar ett land ?
Citera
2022-09-06, 14:18
  #209606
Avstängd
OSS117s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Handlar väl snarare om att man inte vill riskera civilbefolkningens liv och hälsa med att genomföra en omröstning i en stad som ligger inom räckhåll för en del fientligt artilleri (det är inte samma sak som att det pågår något stadigt regn av bomber och missiler).
Och det skulle inte betyda att ryssen har problem menar du?
Citera
2022-09-06, 14:19
  #209607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Helt säkert är det så. Floden Dnepr är en naturlig barriär och frontlinje som skulle vara mycket lättare för ryssarna att hålla. En idiot som bara studerar en karta skulle förstå det. Det är väldigt svårt att förstå varför ryssarna envisas med att hålla Kherson och området norr om Dnepr när de inte är starkare än de är. Det hade varit en sak om de kunnat fortsätta offensiven och tryckt djupare in i Ukraina, men som det är nu så är ryssarna hela tiden exponerade för ukrainskt artilleri och raketer och de riskerar hela tiden att bli avskurna. Att de dessutom måste omfördela så mycket trupp för att hålla Kherson har gjort att offensiven i Donbas har stannat av helt.

Det börjar bli dags för ryssarna att begränsa sina mål lite. De kan säkert vinna i Donbas och så småningom få till ett eldupphör, men Kherson är att gapa efter för mycket. De riskerar hela kriget genom att inte begränsa målen. Resurserna börjar dessutom att sina. Nu tigger de tom granater och raketer från Nordkorea. Ryssland skämmer verkligen bara ut sig mer och mer..
Det skulle vara smartare för ryssen att ha floden som gräns. Det finns dock några svårigheter med tillbakadragandet:
-De erkänner att det inte går så bra. Kanske inte ens Putin vet helt hur uselt det går.
-De kan kanske inte ens dra sig tillbaka på ett organiserat sätt där de kan få ut manskap, fordon och förråd.
-De vill så hemskt gärna annektera Kherson. Tillbakadragandet skulle omöjliggöra det.
-Det skulle bara flytta problemen. Ukraina får också en lättare gräns att försvara och kommer att flytta fram sitt artilleri. Mer beskjutningar in i ryskt område och ukrainska trupper frigjorda för att stödja östfronten.
Citera
2022-09-06, 14:21
  #209608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Hade man brytt sig Khersons invånares liv och hälsa så hade man inte invaderat staden.
Finns en rätt bra poäng här.
Citera
2022-09-06, 14:23
  #209609
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Handlar väl snarare om att man inte vill riskera civilbefolkningens liv och hälsa med att genomföra en omröstning i en stad som ligger inom räckhåll för en del fientligt artilleri (det är inte samma sak som att det pågår något stadigt regn av bomber och missiler).

Tja, om man inte kan kontrollera sina omgivningar.., så har man inte kontroll..längre. Detta medger ju även du med detta inlägg.

Dvs, kriget går sämre än planerat i.o.m att man ställt in "folkomröstningen".
Citera
2022-09-06, 14:24
  #209610
Medlem
Felstavarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Nordkoreas manskap har inte fått näringsriktig mat på åratal. Både fysiskt och psykiskt mindre väl bestickande jämfört alla andra armér.

Samt att de inte varit i krig på snart 70 år. Nordkorea har länge levt med den smått unika kombinationen av att vara fredsskadade, kommunismskadade och totalt utfrysta av världssamfundet på en och samma gång. Deras soldater kan förvisso sparka högt med benen när de marscherar omkring i Pyongyang, men frågan är om de duger till mycket mer än så.
Citera
2022-09-06, 14:26
  #209611
Medlem
MrArturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Detta känner man ju igen:



Och detta kännetecknar många av de källor (på Telegram mm) som rysstroll använder:



Och när det gäller ryska källor, så är detta bra att känna till:



Man märker att nu under Ukraina-kriget så har den ryska propagandan trappats upp kraftigt. Den är väldigt intensiv. Mängden lögner, desinformation och halvsanningar som just nu cirkulerar är enorm. Och det tillkommer nya saker varje dag.
Tack för ett bra inlägg. Att du tog dig tid att läsa igenom och klistra in utdrag i denna tråd!

Detta är en industri som gått helt under radarn i väst. Inte en helt lätt krigsstrategi att svara emot på i öppna välfungerande demokratier. Icke fungerande demokratier likt Ryssland hade å andra sidan bara kunnat fängsla människor och medier som skadar deras... oh wait a minute..
Citera
2022-09-06, 14:32
  #209612
Medlem
Sgt.Blands avatar
Det kommer uppgifter nu om att UAF har gjort en framyckning mot Shmidtove vid Kherson. Det finns också uppgifter om att Röda Armén har gjort motanfall där så hårda strider som pågår.

https://twitter.com/ukraine_map/status/1567117444149350401
Citera
2022-09-06, 14:40
  #209613
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Jag kan försäkra dig om att jag inte är hjärndöd. Du är dock oerhört naiv om du tror att du ser igenom rysstrollens propaganda och desinformation.

Man ser absolut inte igenom de flesta ryss-trollen – det är bara de mest uppenbara trollen där man förstår att det är ryssar. Rysstrollen spär på polariseringar som redan finns i syfte att söndra. Bilden av Sverige som ett land på randen till kollaps, är helt och hållet skapad av Kreml. Den som lägger sin röst på AfS i söndagens val, gör det eftersom man dirigerats dit av Putins lakejer.

Rekommenderad läsning för dig som tror att du har förmågan att känna igen ryska nättroll:
https://webbdagarna.se/vad-varje-marknadsforare-bor-veta-om-ryska-trollfabriker-blogg/

Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Detta känner man ju igen:

Citat:
The Russian "Firehose of Falsehood" Propaganda Model

We characterize the contemporary Russian model for propaganda as “the firehose of falsehood” because of two of its distinctive features:

- high numbers of channels and messages, and
- a shameless willingness to disseminate partial truths or outright fictions.

Och detta kännetecknar många av de källor (på Telegram mm) som rysstroll använder:
Citat:
Russian Propaganda Makes No Commitment to Objective Reality

"Contemporary Russian propaganda makes little or no commitment to the truth."

"Sometimes events reported in Russian propaganda are wholly manufactured."

"Russian propaganda has relied on manufactured evidence—often photographic."

"Some of these images are easily exposed as fake due to poor photo editing, such as discrepancies of scale, or the availability of the original (pre-altered) image."

"Russian propagandists have been caught hiring actors to portray victims of manufactured atrocities or crimes for news reports"



Och när det gäller ryska källor, så är detta bra att känna till:

Citat:
In addition to manufacturing information, Russian propagandists often manufacture sources."

Man märker att nu under Ukraina-kriget så har den ryska propagandan trappats upp kraftigt. Den är väldigt intensiv. Mängden lögner, desinformation och halvsanningar som just nu cirkulerar är enorm. Och det tillkommer nya saker varje dag.

Mycket bra skrivet. Lögnerna (om Ukraina) är medvetna lögner som fångar in allsköns psykiskt labila extremister (nyttiga idioter). Vilsna själar som inte hittat sin hemvist demokratiska samhällen.

Återstår den ondskefulla handlingen att förstöra, söndra den överlägsna demokratiska styrelseskicket som Putin själv mötte nederlag med att uppnå.

Kan inte jag lyfta Ryssland till det bättre ska fan inte någon annat land vara framgångsrikt heller, särskilt inte Ukraina. Ondskefullt i ordets rätta bemärkelse.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-09-06 kl. 15:15.
Citera
2022-09-06, 14:48
  #209614
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Enligt Världsbanken har bara 34% av Ukrainas landsbygdsbefolkning tillgång till vattentoalett och kommunalt tappvatten. Motsvarande siffra för stadsborna är 80%. U-landsnivå på det och bottenrekord i Europa - sämre än Albanien, Moldavien och Rumänien.

Se figur 2:
https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/35854/Ukraine-Water-Supply-and-Sanitation-Policy-Note-Toward-Improved-Inclusive-and-Sustainable-Water-Supp ly-and-Sanitation-Services.pdf?sequence=1

Jo, men det är ju därför Ukraina vill ty sig till väst i allmänhet och Västeuropa i synnerhet. De vill utvecklas och skapa en bättre tillvaro. Inte fortsätta under det moskovitiska oket. Vi ni ryZZar fortsätta ge era stackars småslantar till en handfull oligarker så är det upp till er.
Citera
2022-09-06, 14:49
  #209615
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av DirtyDiggerNick
Min lista utgår inte bara från ett tänk kring kompromiss, vilket jag i grunden håller med om är fel. Man ska inte behöva kompromissa om sin egen rätt till sitt eget land.

Jag har däremot insett vilken avgrundsdjup klyfta det nu finns mellan Ukrainare och de som identifierar sig som ryssar och jag ställer mig frågan om Kiev och Ukrainarna verkligen vill regera över ryssar på Krim eller ryssar längst öster i landet. Frågan är om alla inte återigen inser att multikulti inte fungerar och en långsiktigt fred bygger på det man gör i Baltländerna = Ser till att ryssen på sikt inte är en befolkningsgrupp i landet. Att rita om kartan i de delar där det är +95% ryssar (allså inte hela Donbass och luhansk utan bara delar) är också en win för man blir av med pissryssar i sitt eget land.

Däremot ska minst ALLT per gräns 24 februari tillbaka till Ukraina. I dessa områden bor det max 30%-50% ryssidentifierande och det är inte tillräckligt för att landet ska tillfalla Ryssland.

Men bli av med 2 miljoner ryssar på Krim och ca 2 miljoner ryssar till i Öst kan vara en win på sikt i stället för att man ska ha problematiken med att styra dem. Då kan de få skita i sina egna hål i sina egna jordkulor medans resten av Ukraina blir Europeiskt.

Jaha, det valet har ju den ukrainska befolkningen redan gjort (ink donbass och krim), den förändras ju inte av att donbass är knappt 40 ryssar och krim är knapp 70% ryssar,

de kan naturligtvis flytta om de är missnöjda över valet som deras föräldrar gjorde.
Citera
2022-09-06, 14:55
  #209616
Medlem
Skänker den turkiska tillverkaren av Bayraktar TB2 drönare till Ukraina? Verkar ju faktiskt så.
Vilket som så pågår nu insamlingar i många länder i väst i syfte att i slutändan förse Ukrian med allt fler av dessa drönare som ju är ett ruggigt effektivt vapen för att sprida dom ryska råttornas inkråm i syfte att göda den ukrainska myllan.
Och ukrainska soldater har t.om skrivit en låt om dessa Bayraktar TB2 som en sort hyllningssång.

Så visst är en död rysk soldat en bra soldat och fler drönare kan ju förhoppningsvis resultera i många fler stilla-liggande ryska soldater med huvudet under armen agerande som fullvärdigt komplement till dyr konstgödsel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in