2022-09-03, 21:09
  #208573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Kadyröv letar efter målet
https://www.youtube.com/watch?v=d7WLlutpxx0

WarMonitor🇺🇦
@WarMonitor3
·
4m
Kherson-Russian forces are also trying to use pontoon barges upriver in isolated locations where the banks are narrower.
Kadyrövs livsmål är att sätta bollen.
https://www.youtube.com/watch?v=d7WLlutpxx0

WarMonitor🇺🇦
@WarMonitor3

9m
Russian assaults on Maryinka were repelled.
WarMonitor🇺🇦
@WarMonitor3
·
12m
Russian assaults in the direction of Avdiivka were repelled from two directions.
WarMonitor🇺🇦
@WarMonitor3
·
13m
Russian frontal attacks on Zaitseve were pushed back and they retreated.
WarMonitor🇺🇦
@WarMonitor3
·
16m
Russian assaults on Novobakhmutivka were repelled.
WarMonitor🇺🇦
@WarMonitor3
·
17m
Russian forces attempted assaults on Dolyna through the forest they were repelled and retreated.
ТРУХА⚡️English
@TpyxaNews
·
19m
"Stugna-P/Skif" at work
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1566099609201610754
Det ser inte så ljust ut för Kadyrov. Han hoppas naturligtvis att han ska kunna smita iväg någonstans med alla de dollarmiljoner han har fått av Putin.
Citera
2022-09-03, 21:11
  #208574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Det verkar ha gått helt åt helvete för Ukraina vid Kherson. Zelensky censurerar västmedia:

Lägg ner flaskan ditt fyllo o försök förklara på vilket sätt?
Länkar?
Du har fått en del där det får åt helvete för lilla ryssland
Citera
2022-09-03, 21:12
  #208575
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
UAF går nu ut och rapporterar ordentliga förluster för Röda Armén vid Kherson. Och man har satt in Bayraktar också och visar en fin träff med mam-l.
https://twitter.com/igorsushko/status/1566119411521425408

Stämmer det så är det en militär katastrof för Ryssland. Hoppas vi får se en utveckling som utanför Kiev.
Ukrainian Armed Forces General Staff have announced Russian military casualties in Battle for #Kherson in 5 days since Aug 30th:
▪️1950 soldiers.
▪️87 tanks.
▪️132 armored vehicles (BMPs & BTRs)
▪️74 artillery systems.
▪️80 vehicles.
Citera
2022-09-03, 21:17
  #208576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sickmyduck
Moretex är ett känt ryss-troll här i denna delen av Flashback. Ingen ide att ta något han säger seriöst. Någon tönt som sitter i mammas källare och pratar varje dag om hur underbart det är att vara ryss även om han själv aldrig skulle bosätta sig ens i närheten av Ryssland.
…och ett förbannat obehagligt djur. Extremt obehaglig.
Citera
2022-09-03, 21:18
  #208577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Stämmer det så är det en militär katastrof för Ryssland. Hoppas vi får se en utveckling som utanför Kiev.
Ukrainian Armed Forces General Staff have announced Russian military casualties in Battle for #Kherson in 5 days since Aug 30th:
▪️1950 soldiers.
▪️87 tanks.
▪️132 armored vehicles (BMPs & BTRs)
▪️74 artillery systems.
▪️80 vehicles.

Om nu det gått så dåligt för ryssarna varför har inte Ukraina knappt tagit någon terräng?
Citera
2022-09-03, 21:18
  #208578
Medlem
raskenss avatar
Det dyker upp många klipp nu på ryska ställningar som ser kaotiska ut. Få döda ryssar i dom så antagligen har de flesta övergivits.

https://twitter.com/markito0171/status/1566032723956973571?t=G8lYEOR8_0u1A9808HafYA&s=19

Nånting är verkligen på gång nu.
Citera
2022-09-03, 21:20
  #208579
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Nackdelen med Rysslands artilleri övertag är att 9/10 bilder/klipp på konsekvenserna är mer eller mindre gore.

Annars har jag ca 700 klipp på slaktade Ukrainare vars begravning sker med stängd kista.


Du har sparat över 700 klipp på människor som stupat när de försökt försvara sina familjer och sitt land? Varför?
Citera
2022-09-03, 21:21
  #208580
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Om nu det gått så dåligt för ryssarna varför har inte Ukraina knappt tagit någon terräng?

Inga kartor uppdateras, hur mycket de tagit vet ingen ännu.
Citera
2022-09-03, 21:21
  #208581
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Problemet med en sådan intervention är att de ryska aporna skulle svara med kärnvapen. Det är i vart fall vad Kreml hotat med tidigare.
Jag trodde Rysslands kärnvapen var odugliga? Vidare, finns det ett spel teoretiskt moment här. Om Ryssland svarar med kärnvapen så svarar västvärlden med kärnvapen. Det verkar inte som du vill riskera något själv. Du verkar vara villig att slåss till den sista ukrainaren men inte uppoffra något själv. Ukraina har förövrigt direkt frågat om NATO och EU kan skicka trupp vilket de har blivit nekade precis som de har blivit nekade en lång rad av de vapen i både kvalitet och kvantitet som de efterfrågat. Om "Slava Ukraini" skall ha något värde för Ukraina bör du också vara för en intervention - och där med riskera något själv. Om inte gör du bäst i att argumentera för en diplomatisk lösning på den här konflikten.

Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Napoleon plockade visst Moskva. Emellertid höll tsaren hus i St. Petersburg.
Napoleon ockuperade Moskva i 36 dagar men jag antar att du förstår min poäng - att det är dags att släppa det pro-ryska narrativet och gå i direkt militär konfrontation med Ryssland.

Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
I och för sig lyckades polackerna. Men sedan inträffade något som gör att det är dumt att marschera mot Moska, förutom den dåliga kombinationen av rySSka kärnvapen och hjärndöd fanatism. Polackerna lät, dumt nog, patriarken över den rysk-ortodoxa kyrkan leva. Från hans fängelsecell smugglades det sedan ut ett brev som manade till folkligt uppror emot polackerna......På samma sätt skulle ett NATO anfall riskera att ena det ryska folket bakom sin cancersvultst. Istället för att de, nu, till stora delar är en passiv apolitisk fårskock som fortsätter sin för RySSland skadliga korruption och apati. Därför är jag emot en direkt invasion av RySSland. Men jag är för att vi avbryter de diplomatiska förbindelserna med den cancersvulsten. Lika så borde all vår handel stoppas med RySSland.

Slava Ukraini!
Så du vill alltså slåss till den sista ukrainaren men inte offra något själv? Detta låter väldigt underligt och egoistiskt. Du vill sitta på läktaren och heja men inte riskera något. Vidare förstår jag inte riktigt. Du är rädd att ryssarna skall enas? De är redan enade och vidare - vad spelar det för roll om de är enade? Du kallar etniska ryssar för orcher, nazister, djur, undermänniskor och onda men du är rädd för att de skall enas? Vad spelar det för roll? Då blir det ju bara mer ryssar att döda eller hur? Vidare kommer västvärlden också enas i ett krig mot Ryssland. Västvärlden har förövrigt en samlad population som är många gånger större än den ryska.

Jag antar att du är orolig att Ryssland blir militärt starkare om ryssarna enas men då vill jag ju påpeka att Ryssland spenderar drygt 10% av vad NATO spenderar på sitt försvar. Självklart kommer det avlida drivor med civila ryssar i ett krig mellan NATO och Ryssland och visst kommer det leda till att bland annat Finland och Baltikum upphör att existera. Många skulle vara villig att slåss till den sista finländaren och den sista balten. Faktum är att många skulle vara villig att slåss till den sista svensken. Vem bryr sig om Stockholm. Är inte Kiev viktigare? Du oroar dig för kärnvapen? Tja, Ryssland kanske drar i väg ett par på Bryssel, London, Berlin, Amsterdam, Paris, Madrid, New York, Chicago och Los Angeles? Vad spelar det för roll? Det är ju inte så att västvärlden inte kan svara. Vidare, givet vad folk röstar så är stödet för ett krig med Ryssland kompakt och jag tror att var enda amerikan är villig att offra sitt liv, sina barns liv, grannars och arbetskamraters liv över Ukraina.

Du har i tråden förklarat att Ryssland förlorar i Ukraina och de som har haft en annan analytisk utgångspunkt har du anklagat för att vara pro-ryssar. Många på den pro-ukrainska sidan i tråden har förklarat att Ryssland inte ens har fungerande kärnvapen. Om Ryssland inte ens kan besegra Ukraina och inte har fungerande kärnvapen så borde ju det vara fruktansvärt enkel sak för NATO och EU att gå i direkt konfrontation med Ryssland. De som har en försiktig inställning till krig och vill se en diplomatisk lösning har du och många användare i tråden kallat för fula namn. När det kom till kritan var du inte villig att offra något. Det känns inte riktigt som "Slava Ukraini" betyder något för dig.

Jag har nu dragit detta till sin spets och jag gjorde det medvetet. Det här kriget handlar inte om att "vinna" något. Det handlar om att många av er i tråden vill agera hejarklack åt ena sidan. Ni ser det som en fotbollsmatch men detta är ett riktigt krig och kommer i vinter påverka miljontals svenskars privata ekonomi. Vidare är kriget intressant av andra anledningar. Kriget är intressant ur ett krigsvetenskapligt, historiskt, statsvetenskaplig och nationalekonomiskt perspektiv. Är det inte bättre att framförallt du och Info som jag vet är belästa lägger ned opinionsbildningen och istället analyserar konflikten? Ni har ju uppenbarligen förmågan att analysera det mesta i alla andra trådar. Det gör mig förundrad att ni inte gör det i den här tråden. Jag är besviken på dig och Info - ni två borde veta bättre och ni borde stå över den här trådens jargong och avsaknad av akademisk analys.

Citat:
Ursprungligen postat av Innerfittefett
Du har nog rätt här! Det är dags att rycka plåstret!Enligt all kunskap är ryssens strategiska kärnvapen inte operativa. De har inte haft råd att göra nödvändiga uppdateringar och utbyte av nödvändig hårdvara. Detta gjort medvetet då inte en Putin räknat med att det skulle bli aktuellt. Taktiska kärnvapen har de givetvis ett hyfsat antal av...
Ryssland har en kompetent kärnvapenarsenal och börjar det skjutas så dör vi. Min retoriska poäng är denna - är du villig att offra något själv? Det visade sig att få i tråden faktiskt var det. Tråden har gått från att vara intressant till att bli ett ställningskrig. Det är förvisso inte trådens fel men media, politikerna och statliga tjänstemäns fel som inte förklarar vad ett riktigt krig innebär och förhåller sig neutrala. Skälet till varför USA och EU inte vågar gå i krig med Ryssland beror dels på kärnvapen men framförallt att den västerländska civilbefolkningen inte vet vad krig med Ryssland innebär. Ryssland använder 5-10% av sin arsenal i det här kriget. Det är alltså inte reguljära ryska trupper som slåss i Ukraina men legosoldater och milistrupper.

I ett krig mellan NATO och Ryssland är alla "bets off" och då kommer robotar även flyga över Stockholm. I ett krig mellan NATO och Ryssland talar vi om tiotals och kanske hundratals miljoner döda människor. Det är därför inget EU eller NATO land kommer skjuta på Ryssland. Vad Washington DC och Bryssel hoppas på är att det här kriget skall dra ut på tiden. Övertid hoppas de att kriget bli opopulärt i Ryssland - ungefär på det sättet som kriget i Afghanistan blev opopulärt i USA.

Det finns dock en annan sida av myntet och det är att Ryssland de facto går ut som vinnare. Detta är problemet med så kallade "proxykrig" - vilket kriget i Ukraina i högsta grad är. Det är inte säkert att din proxy överlever eller den du krigar mot genom din proxy förlorar kriget. Västerländska länder har förlorat drivor med proxykrig. I det här fallet är det inte säkert att ukrainska folket kommer tolerera år av krig. Det är med andra ord lätt att sitta på läktaren att applådera men det är ukrainarna själv som drabbas av kriget. I och med att USA/EU inte är villiga att direkt konfrontera Ryssland (vilket de kan göra idag) så finns det en risk att Ryssland faktiskt vinner kriget. Eftersom det enda Ukraina lyckas med är taktiska vinster och inte strategiska är detta ett skyttegravskrig som kan pågå i många år och det kommer varken bli populärt i Västvärlden, Ryssland och Ukraina. Folk i EU har redan tröttnat;

Citat:
More than 70,000 Czechs are protesting in Prague, the capital, demanding the ruling coalition take a neutral stance on the Ukraine war to ensure energy supplies from Russia aren't cut off ahead of winter. Protesters are outraged at the European Union for sanctions against Russia that have sparked soaring electricity bills and triggered a cost-of-living crisis. The protest, held at Wenceslas Square in the heart of the capital, comes one day after the Czech government survived a no-confidence vote over opposition claims of inaction to protect citizens against energy hyperinflation.

Emerging political instability shows how Europe's energy crisis fuels discontent among households. We noted a new study Friday that warned civil unrest could flare up in parts of Europe over the next six months because of the deteriorating macro backdrop of high inflation. Czechs are tired of Western sanctions on Russia that have sparked a devastating energy crisis. They want Czech interest first over the EU's and demand cheap Russian gas and neutrality.

https://www.zerohedge.com/geopolitical/europe-brink-70000-czech-protesters-flood-prague-over-energy-crisis
Den här typen av demonstrationer var givna. Vem som helst med någon basal insyn i politisk sociologi vet att folk inte gillar krig i realiteten. Folk är villiga att heja på Ukraina men de tänker inte offra något. Om det här kriget hade förklarats och motiverats hade det varit en sak men det har det inte. Precis som med allt annat i västvärlden har det inte funnits en plan. Ryssland har planerat det här kriget sedan 2014. Sanktionerna mot Ryssland är en eftertanke. Precis som med Covid-19 är detta nästan pinsamt hanterat av våra liberala eliter.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2022-09-03 kl. 22:09.
Citera
2022-09-03, 21:22
  #208582
Medlem
stilichos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Du orkade alltså inte att söka på Stepan Bandera eller UPA och vad dom pysslande med under andra världskriget och vad deras historiska roll är idag i västra Ukriana. Jag orkar inte skedmata dig så jag tar en titt på de 12 andra svaren jag har och ser om något är värt att besvara.

Jag känner faktiskt mycket väl till ukrainarnas etniska konflikt med polackerna i Galicien. Men jag kan inte se vad det har med den nuvarande konflikten att göra. Särskilt inte som ukrainare och polacker nuförtiden är utmärkt goda vänner. Vad är det du har emot Bandera och de så kallade banderisterna?
Citera
2022-09-03, 21:23
  #208583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Om nu det gått så dåligt för ryssarna varför har inte Ukraina knappt tagit någon terräng?
Så 2000 dödade är bra menar du?
Hur kan du veta att man knappt tagit terräng?
Ge oss uppdaterade kartor .
Citera
2022-09-03, 21:34
  #208584
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Om nu det gått så dåligt för ryssarna varför har inte Ukraina knappt tagit någon terräng?

Exakt desperata fake news från ukraina nu
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in