Citat:
Ursprungligen postat av
FockeWulf190d
Har du hört talas om båtar? Har du hört talas om flygplan? Har du ens hört talas om Kreta 1941? Infantila frågor motsvarande dina infantila frågor. Ett anfall behöver inte ens vara boots on ground men det tror väl du i din inskränkta lilla värld där du tex inte tror kvinnor skulle kunna något om krig. Med ovan sagt tror jag risken för ett ryskt anfall på Sverige är mycket liten, särskilt som det gått för Ryssen i Ukraina, men man måste väga in i kalkylen att Ryssland styrs av en maktgalen fascist och såna kan vara oberäkneliga.
"Välkommen för RySSland" att försöka inleda luftlandsättningar i Sverige!
Först skall det till ett överaskningsmoment. Så svensk signalspaning måste missa det, plus USA:s pch resten av NATO, vilka har ett enormt underrättelseövertag över RySSland.
Sedan skall de rySSka transportflygplanen ta sig igenom det svenska luftförsvaret. Dvs JAS och luftvärn.
Skulle de, mot förmodan, lyckas med det så kommer de att möta hyfsat välutrustade och välutrustade svenska hemvärnstrupper, i väntan på att de svenska manöverförbanden anländer.
Nej, RySSland utgör, i dagsläget, inget stort militärt hot emot Sverige, även om de skulle tänkas vilja anfalla oss. Men i framtiden så kan den ryska cancersvulsten bli det. Det är därför den måste krossas i Ukraina och fås att falla samnan i småstater.