Citat:
Ursprungligen postat av
czxq
Inte sant. Förmodligen propaganda så folket skall köpa krigshetsandet.
Rubeln har stärkts med nästan 200% mot Dollarn och Euron sedan början av mars. Brutit en lång nedtrend.
Oj, men vad skall då ryssarna köpa för dessa monopolpengar?
Importen av kinesiska varor och tjänster har
minskat till RySSland.
Handeln med väst har sjunkit som en gråsten.
Den ryska bilindustrin har kollapsat.
Nya lastbilar är nu av 60-talsmodellet i RySSland.
RySSland pumpar nu i maxkapacitet olja i de pipelines som finns till Kina. Men en större andel måste fraktas via tankers till Indien och Kina, och det tar tid.. Och det krävs många av dem, som dessutom har svårt att bli försäkrade.
Gas export i stor skala till indien och Kina kräver en stor utbyggnad av pipelines och/eller LING-infrastruktur och fartyg. De flesta olje- och gasfälten ligger isolerat och det krävs flygtransporter för att frakta personal och materiell dit. Hälften av RySSlands flygplansflotta, som till stora delar består av Boeing och Airbus plan kanibaliseras nu i jakt på reservdelar.
Inget samarbete med stora västliga bolag i energisektorn, tvärtom så har RySSland nationaliserat dessa. Vem törs investera i RySSland de närmaste 100 åren? Kineserna?
Men, även, om RySSland skulle kunna hålla igång sin ekonomi: Vad skall ryssarna köpa för sina monopol-rubel?
Slava Ukraini!