2022-08-19, 09:34
  #202237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Då kan de väl säkert förklara för dig att de även står bakom slaktandet av de som bor i Donbas. Men det kommer de inte göra, för de existerar endast i din fantasi.

Du tror att de slaktat civila människor för att de varit rädda för dem? Det är inte slumpen som gjort att det landar bomber på just civila. Det har varit Ukrainska militärens mål.
Den enda fantasin här är er faiblesse för slakt på människor.
Om det är ryssar så skall dessa slaktas. Endast ryskt tal har ingen som helst betydelse.

Lägg av med svampen nu, ni kommer att hamna på psykakuten om ni fortsätter.
Citera
2022-08-19, 09:36
  #202238
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idontknowmyself
Tredagarskriget är väl ett begrepp som kommer från att ryssarna faktiskt planerade en statskupp som skulle ta tre dagar att genomföra. USA avlyssnar ständigt rysk kommunikation och snappade upp planerna redan i höstas. Sedan var det dock svårt för USA att övertyga omvärlden om vad som skulle ske eftersom förtroendet för USAs underrättelseverksamhet är ganska låg, vilket i sin tur beror på alla felaktiga uppgifter de klämt ur sig tidigare.

Iallafall, noterar nu att det verkar vara en ganska stadig trend nu att Ukraina trappar upp attackerna mot ryssarnas infrastruktur långt från fronten. Man har alltså både fått långdistansvapen och övat upp militär som kan använda vapnen.

Så nu smäller det allt oftare här och där. Vilket givetvis är förödande för Ryssland eftersom vi nu snackar om modern artilleri med möjlighet att sikta in sig på mål med några få meters felmarginal.

Jag gissar nu, men jag tror att ifall inte ryssarna kommer på något motvapen så har ryssarna förlorat kriget till vintern eller om de lyckas hålla liv i kriget även över vintern så får de ett riktigt helvete när man i kylan och snön inte är lika rörliga längre.

Det är prickskytte på hög nivå helt enkelt. Som om att en sniper i lugn och ro skulle kunna skjuta tiotusentals bufflar på prärien och bufflarna inser inte faran och springer inte iväg.

Det var brittiska MI6 som snappade upp infon i oktober 2021 att en invasion skulle äga rum. Britterna hade ett par centralt placerade källor i den ryska statsapparaten, men inte resurser att gå vidare med vad som såg ut att kunna bli ett europeiskt storkrig. Inom ramen för Five Eyes-samarbetet (dvs samarbetsorganisationen för de militära underrättelsetjänsterna i UK, USA, Kanada, Australien och Nya Zeeland), lämnade man över allt till CIA, som nu fick köra underrättelseoperationen.

Vad som stod klart vid månadsskiftet november-december var att ett krig verkligen var på gång. USA försökte via olika kanaler informera ryssarna att man visste vad som var på gång (och på så vis få dem att förstå att deras överraskningsmoment var förlorat), men ryssarna undvek kontakt. CIA-chefen William Burns åkte till Moskva i november för att överlämna ett personligt brev från Biden till Putin. Innehållet var typ att "vi vet vad ni håller på med och om ni startar krig så blir det konsekvenser". Putin vägrade träffa Burns personligen, utan åkte iväg till sitt sommarviste i Sotji under förevändning att en ny våg av corona hade brutit ut. De talades dock vid i telefon och Burns läste upp brevet. Putin verkade dock inte ta någon notis om innehållet, utan gick i gång med en timslång föreläsning om att Nato inte fick utvidgas och att Ukraina inte var något riktigt land.


Vidare började USA och UK försöka få med andra Natoallierade på banan under jul- och nyårshelgerna, men såväl franska som tyska underrättelsetjänsterna vägrade tro på informationen efter att ha gjort en analys av ryssarnas ansamling av trupp. Med bara 122 bataljonsstridsgrupper ansåg de att det var för lite trupp för att genomföra en erövring av Ukraina. Britterna hade emellertid redan i sin ursprungsinformation fått reda på att ryssarna själva ansåg att detta antal var tillräcklig. Med en variant av amerikansk "shock and awe" trodde ryssarna att de ukrainska politiska och militära ledningsfunktionerna skulle falla samman på fyra (inte tre alltså) dagar och kriget ("specialoperationen") därigenom vara avslutad med en provisorisk lydregim installerad i Kyjiv.

Information gick givetvis ut till ukrainarna också, men enligt uppgift rådde även där ett stort tvivel. Den ukrainska regimen ville bara inte tro på amerikanarnas uppgifter. Amerikanarnas råd om att "start digging trenches" var inget som ukrainarna verkade vilja ta till sig. De var i chock.

I början av februari fick CIA till slut reda på att ett konkret invasionsdatum var satt till den 18 februari. Som en "spoiler" spreds detta datum från amerikanskt håll till medier och relevanta parter i konflikten. Av någon anledning bestämde sig ryssarna för att skjuta på invasionen några dagar och kom inte igång förrän den 24. Just det där kan man faktiskt se spår av i denna jättetråds allra första början.
Citera
2022-08-19, 09:37
  #202239
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Inte ett skit.

Du får fortfarande prata norska.

Förstår du bakgrunden till varför man väljer Ukrainska som enda officiellt språk?

Den var förresten det från 1996 till 2011 men Viktor Yanukovych återinförde Ryska som ett officiellt språk igen med order från Kreml. När Ukraina nu igen tar bort språket så blir Kreml tokiga.

Notera att under Sovjettiden så försökte Ryssland utradera det Ukrainska språket så det är klart att det är ett infekterat ämne.
Självklart får och kan du, de skär inte bort tungorna på de som fortsätter prata norska. Men du tror inte att nationalister hade ratat dig för att du fortsätter använda ett språk som de anser vara otillåtet? Du hade blivit förnedrad/misshandlad/dödad. Konsekvenser kallas det.
Citera
2022-08-19, 09:40
  #202240
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Parklane
Ja du har rätt!!! Alla som talar ukrainska i Donbas interneras, fängslas, försvinner, barn deporteras till ryssland, fy fan hur ryssar behandlar människor om de inte kan ryska
Nejdå. Det är du som har rätt! Rysktalande ukrainare har behandlats som änglar av resten av Ukraina. Ingen har blivit förnedrad/misshandlad/mördad.
Citera
2022-08-19, 09:46
  #202241
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Så för att stoppa ett drygt 20-tal döda per år (totalt på bägge sidor) så invaderar man sitt grannland och startar ett storkrig med hundratals döda dagligen.
Logiken i det är....?
Vad hade lösningen varit enligt dig då? Låta det fortgå? Det är ju bara ett fåtal civila som dör varje dag, så då är det ok?
Citera
2022-08-19, 09:46
  #202242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Nejdå. Det är du som har rätt! Rysktalande ukrainare har behandlats som änglar av resten av Ukraina. Ingen har blivit förnedrad/misshandlad/mördad.
Man har infört den ryska läroplanen i donbas, det betyder ingen ukrainska i skolorna. De vill att ukrainska språket ska försvinna i donbas nu.
Citera
2022-08-19, 09:46
  #202243
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Jag lyssnade på en podcast med en av USA:s ledande experter på rysk militär och en Ukrainsk (ex?) Överste. De var inte alls säkra på att Ukraina har styrkan. Ett problem för oss är att Ukrainarna inte säger mycket. Så allt är möjligt. Sen vet vi inte hur stark stridsviljan är hos ryssarna och ukrainarna. Jag antar att den lägre hos ryssarna, men den är inte så låg så det rasar ihop.

Ryssarna har ett dilemma. De vill gärna behålla trupperna i Kherson av två skäl

1 Inte bra för moralen att retirera.

2 Om Putin vill äta hela eller en större del av kakan (Odessa) i framtiden, så måste man vara på den sidan av floden.

Men stannar de kan Ukrainarna fortsätta spränga saker och hota med en offensiv

Om Ryssland och eller Ukraina var starkare offensivt så hade det kanske vara smartare för båda länderna i vissa fall att retirera för att sen gå på en motoffensiv. Nu är det WWI eller Koreakriget (Stora delar) igen. Det tar tid att träna och utrusta trupper. Tittar man på WWII så ser man att det tog ett år innan vissa länder var med i matchen (USA och Sovjet unionen)

Jag tog bara med lura mer trupper över floden som en bonus hur man kan tänka (Sun tzu). Hade jag varit Ukraina så hade jag försökt med en offensiv från norr emot öster om floden. Då måste trupperna retirera om Ukraina lyckas. Men jag har inte all information så......
Tack, intressant. Jag kan tycka att Ukraina säger en massa saker, men att det bara är mindre segrar de basunerar ut. Vi vet inte mycket alls om strategier, förluster mm. — vilket givetvis har sin förklaring i att Ukraina försvarar sig. Då blir det av naturliga skäl en del hemlighetsmakeri.

Svårt att säga något om moralen på båda sidor. Köper inte helt resonemanget som går ut på att Ukraina slåss för sin överlevnad som stat och att moralen är hög bara för den skull. Det kommer ju rapporter titt som tätt om att det råder kaos vid fronten och vissa ukrainska soldater fast i stålregnet skyller på Kiev för att deras kamrater dör i onödan pga. 1) låg utbildningsnivå/ingen stridserfarenhet, 2) materiel-/vapenbrist och 3) frånvarande flyg-/artilleriunderstöd. Sådant är nog förödande för moralen generellt.

Jag säger inte att moralen är skyhög på den ryska sidan. Absolut inte. Man kan nog räkna med att elitförbanden från både Ukraina och Ryssland har högst stridsmoral. Ryssarna förlitar sig ju i hög grad på kontraktssoldater i övrigt, och de har förmodligen sina egna motiv. En del slåss naturligtvis för Moder Ryssland, men inte alla.

Min bedömning är att större taktiska reträtter kan uteslutas. Som det ser ut i dagsläget kan Ukraina knappast uppnå full styrka eftersom ryssarna har initiativet oavbrutet, vilket innebär att det är riskabelt att göra större truppförflyttningar med fienden i ryggen.
Det blir även svårt att bygga upp något inför en offensiv, av de skäl jag redan anfört. Detta kan givetvis förändras av flera orsaker, men då måste den ryska initiativförmågan begränsas mycket kraftigt. Det är väl det Ukraina vill uppnå med sina attacker mot försörjningslinjer, förråd och transporter.

Till sist: Om ryssarna retirerar över floden i norra Kherson Oblast stannar de givetvis kvar söder om den. Att anfalla dessa positioner, över floden, vore ett jätteprojekt för UAF.
__________________
Senast redigerad av Blot-Sven 2022-08-19 kl. 10:12.
Citera
2022-08-19, 09:52
  #202244
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohannesSnajdare
Helvete, tornet lyfter ju minst 50-60m. Måste väl varit vagnens egen ammunition, som enligt gammal god rysk standard & tradition alltid ska lagras runt tornet, som detonerade i #2

Undrar hur designern tänkte där. "Jag vet, vi låter skytten sitta mitt i ammunitionsförrådet".
Citera
2022-08-19, 09:52
  #202245
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Dödstalen är lite missvisande. Miljoner människor var på flykt och miljoner människor hade inte en helt fungerande vardag för där var risk för missilattacker och man kunde inte röra sig fritt.

När det är sagt håller jag med dig att rent humanitärt är nuvarande krig i Donbass inte "värt det", såvida där inte kommer en snabb lösning snart. Om Rysslands "blue sky scenario" med en snabb fred efter hot mot Kiev hade spelat ut, så hade det kanske varit det. Men eftersom den hade så hög risk att misslyckas (vad gör USA? Hur bra är ukrainsk militär? Ukrainska civilbefolkningens respons? Hur bra är rysk militär på en så stor operation, som de inte har detaljplanerat sägs det? Frågor som inte hade säkra svar och därför hög risk!) så var det dålig risk/reward även där.
Jepp, jag håller med dig här.
Självklart är det riktigt illa att ha ett halvfruset, men aktivt, inbördeskrig i Donbass även om relativt få har dött de senaste åren.
Men denna "lösning" är ju hål i hela huvudet.
Citera
2022-08-19, 09:53
  #202246
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det var knappast Ryssland. Skilj på Sovjet och Ryssland. Det gick i vågor. Först ukrainisering i det tidiga Sovjet, sedan tok-terror i alla möjliga "walks of life" under Stalins mörka år (som inte var ryss) och helt in på 50-talet där det ju tekniskt sett var inbördeskrig i Sovjet i det västliga ukraina, sedan ukrainisering igen, sedan russifiering till 80-talet. Det är enormt komplex utbildningspolitik (och megatorrt att sätta sig in i).
Du har väl en poäng i att man ska skilja på sovjetunionen och Ryssland men Ryssland var i princip sovjetunionen, mentaliteten finns kvar.

Håller med dig i det övriga. Det är komplext. Men sedan Ukrainas självständighet så har det arbetats för i Ryssland att Ukraina är en del av Ryssland. Att Ukraina inte kan vara självständigt och det är essensen i det hela.
__________________
Senast redigerad av Conception 2022-08-19 kl. 09:57.
Citera
2022-08-19, 09:54
  #202247
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Självklart får och kan du, de skär inte bort tungorna på de som fortsätter prata norska. Men du tror inte att nationalister hade ratat dig för att du fortsätter använda ett språk som de anser vara otillåtet? Du hade blivit förnedrad/misshandlad/dödad. Konsekvenser kallas det.
Fast här slirar du medvetet (och grovt) på sanningen.
Det är inte "otillåtet" bara för att det inte är officiellt.
Citera
2022-08-19, 09:56
  #202248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlackKnightDuncan
Han är västhatare och antisemit. Alla diktaturer gillar han. För mycket droger inmundigades under Pink Floyd-åren. De övriga medlemmarna vill inte ha med honom att göra.

Roger Waters har faktiskt inte tagit mycket droger alls om får tro han själv och alla i hans närhet. Det var mest fansen som var drogiga, inte PF själva. Hur som helst bör han kamma sig och inte gå Putins ärenden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in