Citat:
Ursprungligen postat av
KABUN
Att låta jänkarna montera upp raketer i Ukraina riktade mot Moskva är inte att vara neutral. Det är att vara med i NATO. Ej neutral.
Går man med i NATO är man inte neutral i förhållande till Ryssland, det är självklart. Men Ukraina är ju alltså inte heller neutralt om de ska anpassa sin utrikespolitik efter Rysslands krav och bara gå med i organisationer som Ryssland säger ok till.
Och dessutom, var har du fått det ifrån i NATO skulle sätta upp raketer i Ukraina? NATO har ju hittills inte satt upp några raketer i de östliga medlemsstaterna (de baltiska staterna ligger lika nära Moskva som vad Ukraina gör). De NATO-raketer som finns närmast Ryssland är idag i västra Tyskland, Italien och i Turkiet. De östliga medlemsstaterna har "bara" sina egna vapen i sina respektive länder och att t ex polska armén har sina vapen i sitt eget land (Polen) kan väl inte ens Ryssland invända mot?