2022-08-09, 20:53
  #197473
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Vad?

Ukraina flyttade större delen av sitt artilleri söderut och öppnade upp Donetsk för ryska attacker vilket har gjort att man kunnat penetrera försvarslinjen där.

Om man ska lita på infon därute håller ukrainarna på att flytta tillbaka dem. Troligtvis försent och att man öppnar upp för ryssarna i Söder.
Men Ukrainarna har en betydligt mindre väg att förflytta trupper än ryssarna som måste ta vägen över Krim och in i Ryssland igen
Citera
2022-08-09, 20:54
  #197474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Wagner orkestern (eller Tjetjener?) skall ha säkrat fabriksområdet KNAUF i Soledar.

Faller Soledar kan och förmodligen kommer Ryssarna omringa och belägra de andra städerna där UAF har koncentrerat majoriteten av sina krafter.

Man kommer alltså att penetrera försvarslinjen på mitten.

Med nazister bekämpar man alltså "nazister"?
Citera
2022-08-09, 20:54
  #197475
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurrekotte
Nej, men det kanske blir bättre om du väljer att slåss ifrån en annan position än bakom den du avser att skydda?

Men en kontrollfråga, du tycker det var fel av Ryssland/Sovjet att försvara Leningrad under VK 2 då över en miljon civila dog där pga Rysslands försvar av staden?
Citera
2022-08-09, 20:54
  #197476
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av modern-insanity
Damn, och du tror verkligen jag orkar läsa hela din text? 😂

Sök hjälp.
Stulet inlägg som inte är skrivet som svar till dig.

(FB) Ukrainska krigsfångar torterade och mördade

Jag har för bra koll på det mesta för mitt eget bästa...
Citera
2022-08-09, 20:55
  #197477
Medlem
kurrekottes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Du har inte hängt med i uppföljning av den rapporten?
Nej, upplys gärna. Vilka delar av deras kritik är osann?
Citera
2022-08-09, 20:55
  #197478
Medlem
sektledarenIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Wagner orkestern (eller Tjetjener?) skall ha säkrat fabriksområdet KNAUF i Soledar.

Faller Soledar kan och förmodligen kommer Ryssarna omringa och belägra de andra städerna där UAF har koncentrerat majoriteten av sina krafter.

Man kommer alltså att penetrera försvarslinjen på mitten.

Du Serb-Danne, kan du inte förklara för oss som inte förstår varför mongolerna vaskade 40 flygplan på Krim?
Citera
2022-08-09, 20:55
  #197479
Medlem
Sqrbankens avatar
Mycket surr i etern nu. Sett en hel del diskussioner om att förödelsen kan vara ett verk av sabotörer. Rätt gediget hantverk i så fall. Oavsett hur verkligheten nu ser ut så vet jag inte vad ryssen har för PR-poäng att vinna på att utåt sett beskriva det som en självförvållad "oopsie" om det ens vore sant, faktiskt.
Citera
2022-08-09, 20:56
  #197480
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Det är klart att Zelensky stryker med förr eller senare. Alla är förvånade över att han fortfarande lever.
Korkat du tänker. Alla stryker vi med förr eller senare men det är väl mycket underligare att inte någon tagit förtryckaren Putin av daga ännu?
Citera
2022-08-09, 20:56
  #197481
Medlem
Är det samma otursförföljda r8 som orsakade denna olyckan som orsakade Moskvas förlisning?
Citera
2022-08-09, 20:57
  #197482
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Är det verkligen bara USA och Europa som kan tillverka maskiner, produkter och mjukvara? Är Kina en illusion och dom tillverkar inget högteknologist, inga rymdraketer eller rymdstationer, inga bilar, inga sensorer och kameror? Ryssland kan inte tillverka jetmotorer, ubåter, lastbilar eller ubåtar? Att Belarus kan tillverka bussar och andra lastfordon men även är duktiga på elektronik är lögn? Att Iran har blivit duktiga på att tillverka gasturbiner och konkurerar direkt med Siemens på det området?

Givetvis får Ryssland problem med importerade produkter till en del av deras tillverkning och dom har och jobbar fortfarande på att lösa det med vänliga länder och inom landet. Inom två tre år är det löst och Europa förlorar massor av pengar på att ge bort exporten till Turkiet, Iran och Kina ... för att inte tala om billig energi och tillverkning i Ryssland. Det blir jobbigt för Ryssland några år men även för oss i EU så det jämnar ut sig.

Din syn av Rysslands ekonomi och industri är svårt vriden precis som hos dom dårarna som satte sanktionerna mot Ryssland. Allt det har lett till är att stärka makten Putin har och göra dom än mer starka och oberoende med tiden.

Jag läste rapporten om importen av elektronik från väst vad det gäller vapen, framför allt för misiler. Det är en del komponenter som måste ersättas och många är redan ersatta av Kina. Dessa sanktioner kom inte som en överaskning av Ryssland så naturligtvis har dom så det räcker och det ser vi med misilregnet över Ukraina som aldrig verkar upphöra.

Det här underskattningen som väst visar är inget som bekommer Ryssland, man har läst "The Art of War", Sun Tzu.

Återigen, en textvägg av meningslöst dravel, helt utan underliggande fakta. Du har överhuvudtaget aldrig någon fakta som stödjer papegojinläggen som du rapar ur dig.

Nej. Det finns ingenting som Pizz-ryzzarna tillverkar som är av teknologiskt värde. Särskilt inte i konsumentproduktsledet som kräver helt andra utvecklingsprocesser än en rymdraket eller ubåt som tar flera år att utveckla och driftsätta. Ryska ubåtar saknar helt ultramodern teknik. Och det borde du veta, om du inte bara sitter och klipper och klistrar från ett ryzzkt talmanus.

Det här en relativt ny satsning från Pizz-ryssarna (maj i år).

Ett MBX-Z60A-moderkort med kinesiska Zhaoxin-processorer.

Citat:
Enligt TechArtica, i det populära Geekbench 5-riktmärket, visar Zhaoxin KX-U6780A-processorn långt ifrån de mest enastående resultaten. I single-core-läge fick den bara 355 poäng och i multi-core-läge – 2187 poäng. Med moderna standarder är detta extremt dåligt, även i jämförelse med processorer för smartphones. Det är ingen mening att jämföra det med moderna stationära processorer, eftersom Intel Core i3-12100 från den nya generationen Alder Lake ger 1745 respektive 6525 poäng.

Enligt dessa mätvärden befinner sig den nya processorn från den kinesiska Zhaoxin knappt i nivå med Intel Core 2 Quad Q8400-processorn, som också fick 355 poäng i enkärnigt läge. Det är bara det att den processorn släpptes under andra kvartalet 2009 och producerades på en 45-nanometer topologi. När det gäller multi-core-läge är Zhaoxin KX-U6780A i nivå med 32nm Intel Core i5-2500 Q1 2011.

Men ryzzarna kanske kan tömma nåt gammal OnOff-lager från 2015-2016 så får de ju hyfsat morden teknik för småpengar.

Dumfitta.
Citera
2022-08-09, 20:57
  #197483
Medlem
kurrekottes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FockeWulf190d
Men en kontrollfråga, du tycker det var fel av Ryssland/Sovjet att försvara Leningrad under VK 2 då över en miljon civila dog där pga Rysslands försvar av staden?
Om Leningrad hade varit ett sjukhus med en miljon patienter så hade jag tagit väldigt starkt avstånd från det. Hade inte du?
Citera
2022-08-09, 20:57
  #197484
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kurrekotte
Så Amnesty har bara missförstått avsikten med att befästa sjukhus? Det är för att skydda patienterna?

Självklart är huvudsyftet att skydda sjukhusen och transportvägar till och från sjukhusen
då dom ligger nära stridslinjerna är det ju av största vikt att dom fungerar.
Och att dom som är inlagda kan känna sig någorlunda trygga .
Sjukhus verkar ju vara terrormål för ryssarna så det är av största vikt att dom försvaras.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in