2022-08-04, 15:08
  #193741
Medlem
X3treams avatar
Goda nyheter

Nybilsförsäljningen i Ryssland rasar med 74,9 procent i juli, jämfört med samma månad förra året. Detta enligt den ryska organisationen Association of european businesses, AEB.


Ekonomin går som tågen enligt Rysstrollen, all statistik som kommer ut motsäger de, men vi måste lita till 100 % på Rysstrollen, inte på fakta!
Citera
2022-08-04, 15:09
  #193742
Medlem
Cobas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Stoltenberg går tyvärr bara i USA:s koppel här, det är sorgligt att se hur han, Boris Johnson m fl förödmjukar Europa genom en hopplöst missriktad politik och ett grandiost hyckleri.
Vår tids stora hjältar.
Det bekräftas av att rysstroll som du grinar över dem.
Tack för att ni gör det så enkelt att identifiera vad som är rätt och fel

Jag kan bara se putins läppdans framför mig när han tänker på hur korkad han är.

Mvh
Citera
2022-08-04, 15:09
  #193743
Medlem
OtherBarrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
1. Varför krymper Ukrainas arme då? Frivilliga utan utbildning?

2. Enligt US CNN får Ryssarna kring 110.000 SEK i månaden för krigsoperationer och 100.000 SEK i månaden för utbildning 3-1 för 4 månaders kontrakt. Det är alltså fotsoldaterna det handlar om, officerare och specialister kan ha högre löner.

3. Bryt inte ihop nu va?

4. Färdigflashbackat!

Blir många nya Lador på vägarna utan ABS, Airbag och andra kapitalistiska påhitt på vägarna nu i snart framtid. Hoppas ryssarna kan hålla produktionen uppe så ingen änka eller mor blir utan sin Lada.

https://youtu.be/hGZKD9eBoZw
Citera
2022-08-04, 15:09
  #193744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Coba
Du råkar prata tvärtomspråk just nu.
Det är ju vad ryssland är kända för. Inte betala för de ryssar som dödas i putins anfallskrig som de har lovat att göra.
Hur går det med de efterlevande till Moskvas besättning? Istället för pengar får de besök med stryk av FSB när de kräver sin påstådda rätt.

Men det stämmer nog att ukrainarna inte längre kommer ge upp någon gång. De har ju både sett och hört hur bestialiska och sadistiska ryssarna behandlar krigsfångar.
Ingen borde vara förvånad med tanke på hur illa ryssland behandlar ryssar..

Mvh


Ja sant, och kursk besättningen fick inte mkt pengar heller. Eller hjälp för den delen. En sak e iaf säker och de är att båda sidor ljuger
Citera
2022-08-04, 15:09
  #193745
Medlem
annica, sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av modern-insanity
Är det projicering du sysslar med nu? 😉
Klart det ligger i Stoltenbergs intresse att vinna kriget. Annars finns det ju ingen poäng med Nato?
Tyckte du att du kom med något smart nu alltså? 😂🤷‍♀️
Jag tror att du behöver dra igång fläkten där hemma- om det nu är som jag misstänker, att din motsägelsefulla postning kommer sig av att det är alldeles för varmt för att nyktert hinna tänka. Om det ändå är så att du sörjer för god ventilation vill jag bara be om ursäkt och beklaga din situation... Nåväl, om nu det hypotetiska inträffar, det du i ditt inlägg pekar mot, att Ryssland lyckas med sitt skamliga företag där i Ukraina så skulle grunderna till NATO saknas. Jag tror inte riktigt så...

Helt enkelt det du säger här ovan är alltså; Att det ligger i NATO's (Stoltenbergs) intresse att vinna detta outhärdliga krig och att den vinsten är till bevekelsegrund för NATO's fortsatta mening. Jag tror nämligen- och det helt motsatta; En vinst för Ryssland pekar mot det nödvändiga med en anslutning till denna försvarsallians.
Citera
2022-08-04, 15:09
  #193746
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Nej.

Fraktfartyg och lastbilar och truckar och lantbruksmaskiner etc drivs av Diesel.

För övrigt så är olja en av de stora ingridienserna när man tillverkar asfalt.

Är ni seriöst så här underbegåvade så att ni inte förstår detta?

Fartyg drivs av tungolja.
Citera
2022-08-04, 15:10
  #193747
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Har du varit i Ryssland någon gång?

Hemlösa i olika länder:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_homeless_population

Ryssland har 4 per 10.000 invånare.

Ukraina har 168 per 10.000 invånare.

Sverige har 36 per 10.000 invånare.

USA har 17,6 per 10.000 invånare.

Sedan kan du kolla hur stor befolkningsmängd det är i vardera land.

Enbart Moskva, som är en så ”modern” stad, hade redan vid sekelskiftet 300 000 hemlösa. Tror du att det har förbättrats?

Om ett litet tag kommer ytterligare 50 000 krymplingar från invasionen av Ukraina, till Moskva. Piss-ryzzar som fått smalben och knäskålar söndertrasade.

I dagsläget är alltså minst 250 per 10 000 invånare hemlösa i ryzzlands största stad. Snart över 300 per 10 000 invånare.

Har du nån annan statistik du vill förmedla?
Citera
2022-08-04, 15:11
  #193748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OnceUponACreek
HAHAHAHAHAHAHAHA....ja, lycka till med det svaret. Kommer ju garanterat till att bli förklarat och understött med fakta och sanning! Eller rättare sagt - ditt svar kommer bli exakt som alla andra från dessa underutvecklade skränare = tystnad eller en start på ett fullständigt annat ämne

Så att tro att Ryssland blandar sig i andra länders val och skapar kaos i länder kan du tro på för att det passar in i din världsbild.

Men det ekonomiska är helt uteslutet alltså? 😂😂

You are a special kind of stupid aren’t you? 😉
Citera
2022-08-04, 15:13
  #193749
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja, men varför räknar du hur många de är? Du väljer bara en variabel för att den gynnar det du vill visa.

Jag kan ha 10 0000 människor på Stockholms gator, som är o-organiserade. Det är 1% av Sveriges befolkning. Är det folket som reser sig om de gör revolution? Antag att de går i demonstration som är hemligt organiserad av 1 nazist. Spelar det någon roll?
Nej, det skulle du inte kunna ha. Det handlar dessutom om så mycket mer, strömningar på sociala medier, medier överhuvudtaget och demonstrationer över hela landet. Bara att se på vad antirestriktionsdemonstrationerna under pandemin skapade, de flesta brydde sig inte ens eller blev bara irriterade över idiotin
Citera
2022-08-04, 15:13
  #193750
Medlem
Ghastens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WeiseArne
Ok, du tycker alltså inte att USA är en viktig del av denna konflikt? Det handlar alltså bara om Putin den onde mot Elensky den gode

Usa har inte startat något krig.
Citera
2022-08-04, 15:13
  #193751
Medlem
Torsuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WeiseArne
Ok, du tycker alltså inte att USA är en viktig del av denna konflikt? Det handlar alltså bara om Putin den onde mot Elensky den gode
Nå, nu var det ju Ryssarna som gick in och angrep Ukraina. Det kan du inte snacka bort
Citera
2022-08-04, 15:14
  #193752
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Ryssarna kan hitta på vilka belopp dom vill. Ingen soldat kommer att kunna kvittera ut nånting. Nästan inga anhöriga i Ryssland har fått den utlovade ersättningen från Putin efte stupade.. Ryssarna lämnar dom döda eller bränner upp dom. Saknad i strid då blir det ingen ersättning.

Ryssarna tvingas rekrytera kriminella mot att dom får strafflindring eftersom dom inte lyckas värva någon annan. Patriotismen sjuder i ryssland (Obs det var en gnutta ironi).
Det finns dessutom INGEN rysk soldat eller befäl som kvitterar ut några 100.000+ i månaden. Inget annat än en ren lögn i förhoppning att låta extraordinär från mr "slutflashbackat" där. Det finns ett kontrakt som KAN ge en belöning på 5000 dollar ja, men det kontraktet innefattar 1. - DIREKTA resultat utav på fronten försörda Ukrainska VIKTIGA objekt. 2. På fronten sådan funnen information att det leder till BETYDLIG rysk framgång.
DETTA kontraktet är INTE officiellt för ALLA som skriver under kontraktet om att slåss UTAN att vara skyddade utav militära försäkringar!!!!!
HUR många kommer lyckas finna dessa 5000 DOLLARES genom att bli bombade i en sandbunker i Donetsk??? INGEN!!! Därav utlovningen från rysk rekryteringsBYRÅ!
Den reguljära lönen för en rysk menig i detta kriget är 473 dollar i MÅNADEN, och som befäl utan högre officersgrad, 590-710 dollar i MÅNADEN. DENNA delningen utav ERBJUDEN belöning är en LÖGN för 99,9% utav Rysslands väringar!!!!!! LÖGN
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in