2022-08-03, 23:38
  #3409
Medlem
massuppfittarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zamor
Hade varit intressant om typ SL gjorde en variant av ”Mystery Shopping” på vakterna i tunnelbanan. Iscensätt olika typer av vardagliga händelser och se hur många av vakterna som hanterar dem enligt textbok och utan överdrivet våld.
Väldigt bra idé faktiskt!
Citera
2022-08-03, 23:42
  #3410
Medlem
-DaRude-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grungewhore
Jag ser ingen som försvarar BO's beteende, däremot många som ifrågasätter tillvägagångssättet. Nödvärnsrätten (OV slagen i ansiktet) ger ingen rätt att varken ha en onödigt lång chokehold eller att skjuta eller ens sparka honom på kuken för att han är dum i huvudet.

Du kan vända på det. Vill du att privata entreprenörer ska ha utvidgad möjlighet att efter eget huvud ge sig på människor som är berusade med vilket våld de önskar, för att det är degenererat beteende? Jag hoppas du tar en glögg för mycket på julfesten i dina chinos så du får rikligt med spö för att du beter dig upprört när tunnelbanan åkte ifrån dig (ja, jag har sett just den personen få spö av OV).

Din uppenbara brist på förståelse gör dig förstås direkt lämpad för en tjänst hos CSG.

Det finns flera som ifrågasätter trovärdigheten i vittnesuppgifterna, vissa som påstår att killen i videon som säger att han blev slagen ljuger, andra som ursäktar en vuxen mans slag mot kvinnor som "lite stök" osv. Jag känner för övrigt inte en enda person som någonsin hamnat i trubbel med OV, men å andra sidan umgås jag inte med benzofyllon och pundare eller andra stökmänniskor.

Givetvis har väl alla "tjafsat" med någon krogvakt, men det är en helt annan sak. Jag har aldrig varit med om att någon i min närhet betett sig på ett sätt som gör att man larmar OV. Då har man problem, så är det bara.

Jag köper absolut att en stor käft kan leda till att man får en stöddig OV på sig, men det är ganska långt ifrån att man blir mördad eller grovt misshandlad som verkar vara vardagsmat för folk här.
Citera
2022-08-03, 23:44
  #3411
Medlem
Vållande till annans död? Det är när man omedvetet råkar köra på en cyklist som cyklar på motorvägen utan lampor på natten.

Det här är inget oundvikligt det här är solklart dråp/mord.

Håller jag o stryper någon i flera minuter gör jag det medvetet. Och även en 5 åring vet att man dör om man stryper någon

Varför släppta av åklagare ? Varför rubricering vållande till annans död som ger Max 2 år i finkan?
Citera
2022-08-03, 23:47
  #3412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Megabambino
De inser att han inte är vid medvetande men missar tyvärr först att han inte andas. Det är inte ovanligt att drogade personer förlorar medvetandet men hjärt-/andningsstopp är det. Sen kan du kalla dem vad du vill. De försökte hjälpa utifrån det tillstånd de faktiskt insåg att han befanns vara i.
Haha nej, dom är för självupptagna i sitt maktmissbruk att det inte går att kalla för "försöka" ens.
Citera
2022-08-03, 23:48
  #3413
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chillwill
Många har troligtvis dött under polisens våld genom åren innan MENA-invandringen. En annan finne var Osmo Vallo, helt blåslagen efter en natt i fyllecellen i Stockholm. Och avliden.

Många alltså? Hur många? 10, 100, 10.000? Jag tror att det är tämligen få som fram till 90-00-talet avlidit i svensk polis omhändertagande. Du hade för ett antal år sedan en knivbeväpnad man som precis dödat en polis i Södertälje vill jag minnas, han var omringad av 6-8 poliser och de grep honom utan att skjuta honom. I hur många länder tror du det hade hänt?



Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Livstid!

1. Då lär du bli väldigt besviken.



Det spelar ingen roll vad du anser om det, nu har vi blattar i Europa och fler kommer det bli, i synnerhet i Sverige. Regeringen planerar att slå rekord i invandring och svenskarna kommer att rösta för detta och det vet du innerst inne. 2. Den personen du lyfter till skyarna enbart på grund av hans härkomst var en kalasfull, aggressiv och hotfull person som gav sig på folk, även kvinnor, helt oprovocerat. Är det verkligen en person du anser är gynnsam för den vita rasen?

Snacka om Darwin Awards.

De forna nationalsocialisterna hade skämts, det är nämligen ett väldigt degenererat beteende att supa sig full, gorma som en apa och gå omkring och nita folk utan anledning. Utan ordningsvakter hade svenskarna varit ännu mer otrygga, det är bland annat ordningsvakterna som även ingriper när "MENA-invandrare misshandlar svenskar" som du påstår. Du ska vara tacksam att det finns folk som vill hålla ordning, alldeles oavsett hur mycket de gillar adrenalinkicken eller inte.

Det är pinsamt att se hur folk här försöker hitta på varje ursäkt de kan dra ur hatten för att allt är påhittat och orkestrerat bara för att fyllot är vit, bl.a. ifrågasätter vittnen och med antydan att de ljuger för att hjälpa ordningsvakterna osv. Man kan ha två tankar i huvudet samtidigt.

1. Det utgår jag ifrån. Känner du till Hilda och Ruben?

2. Förlåt mig, jag är kanske senil men var i mina inlägg finner du att jag hyllar BO?
Citera
2022-08-03, 23:55
  #3414
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chillwill
Många har troligtvis dött under polisens våld genom åren innan MENA-invandringen. En annan finne var Osmo Vallo, helt blåslagen efter en natt i fyllecellen i Stockholm. Och avliden.

Off Topic: Osmo Vallo dog i en trappuppgång i Karlstad, blåslagen och sönderbiten.
Citera
2022-08-03, 23:56
  #3415
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blundetto
Att den kvinnliga OV inte kommer dömas. Vi får se vem som framstår som korkad.
Hon sitter på BO. Allt syns tydligt på film.
Citera
2022-08-03, 23:56
  #3416
Medlem
Blundettos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av massuppfittaren
Men nu är du väl ändå lite efterbliven? Hon sitter på hans rygg samt trycker ner ansiktet i golvet. Låt någon göra det på dig, utan att någon ens stryper dig och känn efter hur det går att andas.

Hon sitter gränsle över hans rygg vad jag kan se. Med knäna i backen vid sidan av mannen. Jag tror att det går alldeles utmärkt att andas under sådana förhållanden. Så jag tror att det mer är den manliga OV grep runt halsen som orsakade kvävningen. Har du någon annan video som jag inte har sett, om inte så är det du som är efterbliven.
Citera
2022-08-03, 23:58
  #3417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Är dödsorsaken av ringa betydelse menar du?

Dödsorsaken ger ju svar på varför JH avled och kan eventuellt klargöra vem som är skyldig till att JH inte lever, varför är det av ringa betydelse?

Du postar i ABoK, inte i Humor, är du medveten om det?

Den har extremt stor betydelse. Men det man ser är oavsett dödsorsak inte ok. Inte på långa vägar.
Gång på gång rapporteras att människor avlider vid strypgrepp och en persons tyngd på ryggen när dom ligger face down. Dom flesta lägger om utbildningarna helt pga den stora risk. Det som är störande är deras usla kunskaper i livräddning. Det borde någon titta närmare på. Riktigt skrämmande uselt.
Citera
2022-08-04, 00:01
  #3418
Medlem
Blundettos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av david-taxi
Hon sitter på BO. Allt syns tydligt på film.

Jag tycker att det ser ut som hon sitter över BO. Med knäna i backen. Har du någon video där hon sitter på ryggen? Tacksam för länk i så fall. Tänk på att över och på inte är synonymer då det kommer till hur lungor töms på syre. Jag tror alltså mer att det är den manliga OV grepp runt halsen som orsakade kvävningen.
Citera
2022-08-04, 00:01
  #3419
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av alleyezonme
Vållande till annans död? Det är när man omedvetet råkar köra på en cyklist som cyklar på motorvägen utan lampor på natten.

Det här är inget oundvikligt det här är solklart dråp/mord.

Håller jag o stryper någon i flera minuter gör jag det medvetet. Och även en 5 åring vet att man dör om man stryper någon

Varför släppta av åklagare ? Varför rubricering vållande till annans död som ger Max 2 år i finkan?

En gissning kunde vara att polis och åklagare har lite mer material att tillgå än pöbeln på forumet?
Citera
2022-08-04, 00:02
  #3420
Medlem
Kattafankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Ja, det stämmer men det är inte det jag menar.
Det finns prioriteringsordningar i utredning osv .. där häktade har högre prioritet än frifotingar eftersom man vill att människor sitter så kort tid som möjligt i häkte.
Unga förövare har också förtur eftersom man helst vill avsluta ett ärende med unga förövare inom tre månader.

OV är på fri fot och ärendet kommer ha sin gång - någon har dött och det måste utredas ordentligt, däremot får det sannolikt inte förtur i olika undersökningar etc eftersom de är frifotingar.
Såklart, tänkte inte pådet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in