Aegirbio och amerikanerna
Det här är ett halvhjärtat försök att reda ut amerikanernas förehavanden (och även ge de inbitna aegirfansen i discorden lite hjälp på traven att förstå bättre).
Om någon vill komplettera, go right ahead..
Att navigera Aegirbios informationsgivning är kort sagt ett rent helvete. PM går in i varandra, information ändras eller är felaktig och begrepp justeras.
Med det sagt. Det finns ett par PM från Aegir om de amerikanska affärrernas upprättande. Ingenstans nämns organisationsnummer eller id-nummer, utan enbart bolagsnamn, och ibland inte ens det. Följdaktligen är det mycket svårt att förstå vad de egentligen pekar på vilket kräver grävande i andra register, vilket även det försvåras av bristen på information..
25 januari 2021 ”Newco2”
https://news.cision.com/se/aegirbio/r/aegirbio-ingar-avtal-om-att-forvarva-samtliga-aktier-i-abreos-biosciences-inc-genom-en-apportemissio ,c3273079
Aegirbio ingår avtal med Abreos Sweden AB att köpa 100% av Abreos Biosciences INC.
Bolaget förklarar det som att de ska:
”förvärva 100 procent av aktierna i Abreos Biosciences Inc., att ändras till Abreos Biosciences LLC, och dess franska helägda dotterbolag Abreos France (gemensamt ”Abreos”), genom *ett nybildat holdingbolag, US Newco2, baserat i Delaware, USA.”
Vid tillfället är bolaget Aegirbio köper, ABREOS BIOSCIENCES INC, moderbolaget till nystartade och till synses verksamhetslösa Abreos Sweden AB. INC skall fusioneras till LLC. Bolaget skriver att ett nytt holdingbolag ”NewCo2” skall äga det fusionerade INC-LLC samt franska Abreos.
”Newco2” är inte ett bolagsnamn, det är ett generiskt (och felaktigt) lagerbolagsnamn innan själva företaget får sitt ”riktiga” namn. Ingen annan info ges, inga IDn eller bolagsnummer. Anmärkningsvärt i sig och otroligt snabbt ihopkastat PM. De skriver också ”baserat i Delaware, USA” för att insinuera verksamhet på plats. Istället kommer det visa sig att det rör sig om ett sk ”Delaware-bolag” vilket är en fördelaktig form av lagerbolag med begränsade risker som köps billigt online. Det handlar främst om närvaro på papperet. En sak till: holdingbolaget existerade inte ens när PM gick ut.
Affären betalas iaf genom att ge bort aktier i Aegirbio AB till nystartade svenska aktiebolaget Abreos Sweden AB med Bradley Messmer som VD och delgivningsbar person. Abreos Sweden AB ska få 1*988*862 aktier i AegirBio mot hela Abreos-koncernen.
PM #2 den 23 juni 2021 ”AegirbioUS INC”
https://www.aegirbio.com/news/aegirbio-genomfor-forvarvet-av-abreos-genom-apportemission/
Affären är genomförd och Aegir skriver nu:
”AegirBio AB (”AegirBio”) ingick den 25 januari 2021 ett avtal med Abreos Sweden AB (”Abreos Sweden”) om att förvärva Abreos Biosciences, LLC, och dess franska helägda dotterbolag Abreos France, genom förvärv av samtliga aktier i holdingbolaget AegirbioUS Inc., baserat i Delaware, USA”
Förändringen sedan senaste PM’et är att holdingbolaget fått ett namn: AegirbioUS INC, och att Abreos Biosciences INC ska ha fusionerats med, och blivit, LLC.
Aegir också glömmer lite lämpligt bort att berätta att Abreos Sweden AB, den nyblivna majoritetsägaren med amerikanerna i spetsen (som hittills tolkats som ett styrketecken, potential etc), inte längre ägs av Abreos Biosciences INC, och alltså inte heller ingår i affären som Aegirbio gör.
Årsrapporten för 2021
Det finns mer information om de amerikanska bolagen först i maj 2022 (!) när årsrapporten färdigställdes för år 2021. Jag har kompletterat och rättat upp den eftersom de inte nämner rtt detaljer kring bolagen.
Där anges:
”Aegirbio US INC, Delaware: 86-2923979”
Vet inte vad det angivna numret är. Korrekt namn är Aegirbious Inc. Bolaget är ett Delaware-bolag.
File register Delaware: 5195993
Skapades 22 februari 2021.
Aegirbio anger också:
”Abreos Biosciences LLC, San Diego: 1636983”
Vet inte var det angivna numret kommer ifrån eller är. Registrerade uppgifter på Abreos Biosciences LLC är: Delaware-bolag adressfört i Kalifornien.
File register Delaware: 5182179
Business ID (Kalifornien) 3617799
Bolag skapat 19 februari 2021.
Vidare finns:
Abreos Biosciences INC
Delaware-bolag adressfört i Kalifornien.
File register Delaware: 5422276
Business ID (Kalifornien): 202116610054
Beskrivs enklast som Messmers ”gamla” bolag där verksamhet bedrivits en längre tid. Bolag skapat 25 oktober 2013
————-
Tidslinje 2021
Januari 2021:
Aegir köper Abreos Biosciences inc plus dotterbolag genom att ”ge bort” (och späda ut) aktier i Aegirbio. Dessa ges till Abreos Sweden AB som vid tillfället ingick under Abreos Biosciences inc.
23 februari 2021
Abreos Sweden AB flyttas ut och Fimafeng äger från detta datum 100% av bolaget. Detta meddelas ej utan görs i tystnad.
9 September 2021
Messmer avgår (på papperet) som ledamot och styrelseordförande i Abreos Sweden AB i tid för dumpen av innehavet. In träder kompisen från Fimafeng INC och fd Abreos.
——-kursraset påbörjas——-
Det är bekräftat att tredje kvartalet blir start för Abreos Swedens avyttrande (sälj) av dess aktier i Aegirbio. Säljet pågår in i fjärde kvartalet.
8 december 2021
Messmer avgår (på papperet) som verklig huvudman i Abreos Sweden AB. In träder kompisen från Fimafeng INC och fd Abreos
Tidslinje 2022
Maj 2022:
Årsrapport Aegirbio säger att Messmer äger 23,8% av Fimafeng, samt att Abreos är majoritetsägare med 13% i Aegirbio.
Juni 2022:
Årsstämma Aegirbio.
Juni 2022:
Bokslut klart för Abreos Sweden AB: 242 miljoner kronor i vinst för värdeökningen av aktieinnehavet i Aegirbio. Försäljning av detta innehav påbörjades i kvartal tre 2021, dvs september. Av dessa vinstpengar delas 136 miljoner ut till dåvarande styrelse.
Juni 2022:
Abreos Sweden beslutar om frivillig likvidation.
Juli 2022:
Anmäler frivillig likvidation till bolagsverket.
Juli 2022
Abreos sweden AB delar ut ytterligare 103 miljoner till de amerikanska ägarna innan likvidstorn tillträder.
mer konkret
”Abreos Sweden AB är per den 23 februari 2021 ett helägt dotterbolag till Firmafeng Inc, reg. nr 5181786 med registrerat säte 5448 Pire Ave, CA 92122 San Diego, USA. Tidigare aktieägare, Abreos BioSciences, Inc., fusionerades med Abreos BioSciences, LLC
den 22 februari 2021 och det överlevande bolaget är Abreos Biosciences, LLC.”
*det står Firmafeng, rätt namn är Fimafeng