2022-07-31, 16:37
  #589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TageBanan
Nu var väl ändå Osmo Vallos banemän poliser och inte ordningsvakter?
Ingen var Osmo Vallos "baneman". Sopan dog för hans sönderpundade kropp inte klarade stressen som ett gripandet innebar när han slogs och gjorde våldsamt motstånd.

Så. Vem är den aktuella sopan som skattebetalarna nu slipper försörja?
__________________
Senast redigerad av 80talaren 2022-07-31 kl. 16:40.
Citera
2022-07-31, 16:40
  #590
Medlem
Helt otroligt vilka galna teorier som flyger omkring här.
Det vi faktiskt vet är bara fyra saker:
Var det hände
Att en man avled
Vilket vaktbolag de jobbar för
Vad vakterna initialt greps för.
Citera
2022-07-31, 16:43
  #591
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tanig
Helt otroligt vilka galna teorier som flyger omkring här.
Det vi faktiskt vet är bara fyra saker:
Var det hände
Att en man avled
Vilket vaktbolag de jobbar för
Vad vakterna initialt greps för.


Vi vet också att BO betedde sig hotfullt mot omgivningen.
Citera
2022-07-31, 16:44
  #592
Bannlyst
Befogenheter

Ordningsvakter får omhänderta berusade personer som på grund av sitt tillstånd inte kan ta hand om sig själv eller annars utgör fara för sig själv eller för någon annan.

• Ordningsvakter får avvisa eller avlägsna personer som genom sitt uppträdande stör eller utgör en omedelbar fara för den allmänna ordningen. Om det inte är tillräckligt får ordningsvakter tillfälligt omhänderta personer. Detsamma gäller om en sådan åtgärd behövs för att en straffbelagd handling ska kunna avvärjas.

• I första hand ska ordningsvakten försöka prata personer tillrätta, men får använda våld om uppgiften inte kan lösas på annat sätt. Det får inte vara fråga om mera våld än vad som är nödvändigt för att lösa uppgiften. Batong och handfängsel är vanlig utrustning som kan kompletteras med hund och i sällsynta fall skjutvapen.

https://polisen.se/lagar-och-regler/ordningsvakter/
Citera
2022-07-31, 16:45
  #593
Medlem
Marie-Antoinettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Hemlösa och missbrukare har vanligen leg på sig - eftersom det krävs i kontakter med myndigheter, härbärgen och för att ha konton till bidrag osv..

Nej alla är inte "svenssons" .. inte ens om de har arbete och är folkbokförda i landet.


Njae, hemlösa förlorar ofta sina leg, de blir exempelsvis stulna när de sover ute. Soc ger inte pengar till nytt leg, samt det är svårt att få personbevis om man inte har adress eller är folkbokförd någonstans. Soc och härbärgen känner oftast igen dem, så de behöver inte ha leg i den dystra verkligheten.

Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmsjevel
Det galna är att det från början inte var meningen att ersätta t-bane polisen med ordningsvakter. Tanken var att ordningsvakter skulle avlasta polisen under en begränsad period medans det utbildades tillräckligt med poliser.

Journalisten Kolbjörn Guwallius har skrivet en bok i ämnet: ”Ordningsvakter: Nödlösningen som blev permanent”, en bok jag absolut kan rekommendera. Speciellt nu när det är på tapeten att ytterligare utöka ordningsvakternas befogenheter.

Avseende det aktuella fallet tycker jag vaktbolagets vd:s uttalanden innan vakterna anhölls visar en hel del på hur ytterst ansvariga blundar och försöker skydda sina anställda. Istället för att hävda ordningsvakternas oskuld innan de greps borde han givetvis avböjt att kommentera överhuvudtaget så som han gör nu efter att de anhållits. Sen vet jag inte hur det är idag men CSG hade ett ganska skamfilat rykte vid millenniumskiftet och det var väl flera i företagsledningen som var dömda för olika våldsbrott?

Trist att det slutade som det gjorde, hoppas och tror på en gedigen polisutredning och tyvärr tror jag den kommer visa att ordningsvakterna agerat fullständigt vettlöst. Att någon förr eller senare skulle dö var väntat, det är snarare förvånande att det inte skett tidigare.

Ansvariga politiker måste tänka till och ta sig en funderare på lämpligheten att ge människor med 2veckors utbildning det ansvar och befogenheter ordningsvakter har. Kroppskameror bör vara en självklarhet och dessa ska rulla inte endast vid de tillfällen ordningsvakterna själva väljer. Regelbundna drogtester bör också genomföras.

Det är tragiskt att en människa dött och jag hoppas innerligt att ordningsvakterna åker dit ordentligt. Det för att jag sett och hört allt för mycket skit genom åren kring deras tilltag, synd att det ska krävas ett dödsfall men folk och ansvariga måste vakna upp och se att verkligheten kring ordningsvakters beteende i regel är långt ifrån Femmans program ”Tunnelbanan” där bilden av ”snälla” ordningsvakter som bjuder uteliggare på kaffe och dylikt basuneras ut trots noll relevans till verkligheten. Har inte hunnit läsa hela tråden än så det har säkert framgått lite mer kring själva händelsen, än sålänge är jag dock hyfsat säker på att ordningsvakterna på ett eller annat sätt agerat fel.

Bra inlägg!!
Citat:
Ursprungligen postat av B.Dowie
Lutar till 99% att den med sjukhuskläder är ett helt annat ärende. Det vimlar av tokar i tunnelbanan Bara några här som vill dribbla med folk.


Jag håller helt med dig!

Citat:
Ursprungligen postat av 4YYX
Nej baseballigan var en piket vid Norrmalm, Osmo dog i Karlstad.rätt oklart vad som hände där, men den ena av poliser a var så säker på sin oskuld att han deltog i striptease vill jag minnas. Gav där ett svettigt och alkoliserat upprädande. Undrar vad som hände med honom


Ja, men de var inblandade i något liknande, om inte i flera liknande fall......
Citera
2022-07-31, 16:46
  #594
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ytmamz
Vi vet också att BO betedde sig hotfullt mot omgivningen.
Ahh skrämande att se att folk tar sånt beteende till sig och försvara det..
Citera
2022-07-31, 16:47
  #595
Medlem
I spanien så kör poliserna alltid övervåld, men inte klagar befolkningen för det.. Guardia civil & National polisen är folk stolta över. Hur kommer det sig att alla i Sverige klagar på vakterna, ska det dela ut saft och bulla till gärningsmannen som misshandlat familjer och folk vid perrongen?
Citera
2022-07-31, 16:48
  #596
Medlem
.ANDERSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schulman69
Det är samhällets svar som skapar problem en inte berusningen
Så man har inget ansvar under berusning utan det är samhälletd problem?
Citera
2022-07-31, 16:49
  #597
Avstängd
Unobosss avatar
OV ville antagligen inte skada offret utan var bara väldigt oprofessionell vilket inte är ovanligt i deras yrkesgrupp.
Citera
2022-07-31, 16:50
  #598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av elmheden
Säkerhetsvakter, ordningsvakter, väktare, poliser... det gäller oavsett ordningsfigur i samhället. Ingen av dessa ger dig problem om inte du ger dem problem.

Det låter ju väldigt logiskt, om man bortser från att hela deras yrkesfunktion och grunden till att dom överhuvudtaget har ett jobb är att det är just problem dom ska hantera.
Citera
2022-07-31, 16:50
  #599
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Uppgiften att BO var narkotikapåverkad kommer från VD i Commuter Security Group, Pelle Johansson.



Notera att han inte säger ”utifrån den information vi har nu ska hjärtstoppet handla om att han var narkotikapåverkad”. I VD:s citat ligger att han påstår att BO var narkotikapåverkad, och att den information (vad för information?) de har ska dödsfallet varit en följd av det.

Det vill säga enligt VD:s information skulle mannen ha dött även om ordningsvakterna inte hade ingripit.
En utav driftcheferna på CSG var ute i patrull och var där på plats. Så det där väl där infon kommer ifrån. Dock anmärkningsvärt att en VD uttalar sig på det sättet så tidigt. Det är inte hans ensak att berätta hur personen kan ha dött.
Citera
2022-07-31, 16:51
  #600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .ANDERS
Så man har inget ansvar under berusning utan det är samhälletd problem?

Samtal löser 100%. Finns poliser med 40års erfarenhet som aldrig brukat våld mot någon det är sanningen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in