Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Jag känner flera etniska ryssar/ryskor som flytt från östra Ukraina sen 2014 som har ukrainskt pass och fått PUT i Sverige. Uppenbarligen kände våra myndigheter till hur situationen där såg ut där men det har inte framkommit i MSM. Ironiskt nog åker de gratis på SL och hyllas när de säger att de är från Ukraina och naturligtvis säger de inte att de är etniska ryssar/ryskor.
Så är det vilket jag uttryckt i andra trådar då jag faktiskt har lite professionell erfarenhet av branschen s.a.s.
Dessa flyktingar kommer också att belasta lika mycket som andra flyktingar. Samma barnbidrag, bostadsbidrag och socialbidrag ska betalas ut. Samma brist på bostäder och arbeten. Samma språkproblem (nej, vanliga ukrainare har ofta ingen funktionell engelska).
Och varför ska man åka hem om man är ensamstående flerbarnsmamma som nu får en inkomst de aldrig sett tidigare och bara kan drömma om i Ukraina.