2022-07-22, 16:28
  #277
Medlem
saganshuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whyback
Jag är mycket påläst, och bekant med de dåliga försöken att lagra intermittent energi, en total återvändsgränd. Metoder finns, praktiken och verkningsgraden i större skala sätter stopp, tyvärr.
Det är du ju knappast. Vind och sol används flitigt med god effekt över hela världen.
Citera
2022-07-22, 16:32
  #278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnullaBella
4 spänn kwh nu i område 3 när det är soligt och varmt. Bådar gott inför vintern.

Tack så djävla mycket MP 👍

Nja, är väl egentligen inte MP som är den stora boven i det hela. Att de har en totalt verklighetsfrämmande politik är en sak. Men att ha ett styrande parti i form av sossar med Löven i spetsen som gav eftergifter för att få behålla sin statsministerpost med MPs stöd är väl det stora problemet. Sossar är totalt maktgalna och beredda att sänka Sverige. Men jag håller med dig, framtiden blir katastrofal för vårt rike om inget under sker.
Citera
2022-07-22, 16:34
  #279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saganshus
Det är du ju knappast. Vind och sol används flitigt med god effekt över hela världen.

Ja, det beror på vad du menar med "flitigt", sol, vind och geotermisk står för 1 % av världens energiproduktion. Sluta drömma, se verkligheten, KK kommer att vara det som byggs ut i världen under åtminstone detta århundrade ( utöver en massa kolkraft då, såklart).
__________________
Senast redigerad av Whyback 2022-07-22 kl. 16:39.
Citera
2022-07-22, 16:39
  #280
Medlem
barkeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PontusVonPluring
Är det? Inga 500kr/m3 för ej travat ved längre?


Där vi handlar har priset gått upp med 40%, och dom kommer öka mer säger dom. Stor del av veden som säljs i Sverige är från Ryssland, så det verkar ha ett direkt samband. Vi bor söderöver, men åker norrut och hämtar billigare.
Citera
2022-07-22, 16:41
  #281
Medlem
saganshuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whyback
Ja, det beror på vad du menar med "flitigt", sol, vind och geotermisk står för 1 % av världens energiproduktion. Sluta drömma, se verkligheten, KK kommer att vara det som byggs ut i världen under åtminstone detta århundrade ( utöver en massa kolkraft då, såklart).
Ja, men det beror ju på att de är nya energikällor och inte på att de är dåliga. I Danmark har man en hög andel från vindkraft. Tyskland bygger enormt med vind och sol. Det byggs väldigt lite kärnkraft I världen.
__________________
Senast redigerad av saganshus 2022-07-22 kl. 16:44.
Citera
2022-07-22, 16:51
  #282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av saganshus
Ja, men det beror ju på att de är nya energikällor och inte på att de är dåliga. I Danmark har man en hög andel från vindkraft. Det byggs väldigt lite kärnkraft I världen.

Kan du vara mer specifik, precisera, tack.

Vad du och många "tyckare" inte förstår, för ni är inte naturvetenskapligt bildade och kunniga, är att vind och sol inte på något sätt är en lösning på mänsklighetens energibehov, inte minst de 6 miljarder utanför västvärlden, som släpar efter oss i standard.

Är vindkraften ny? Nej, den lades ner för 150 år sedan, det kallades då väderkvarnar, man fick passa på att mala när det blåste.......
Citera
2022-07-22, 17:08
  #283
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whyback
Är vindkraften ny? Nej, den lades ner för 150 år sedan, det kallades då väderkvarnar, man fick passa på att mala när det blåste.......
Det är riktigt, alla mjöl-kvarnar som var vinddrivna las ner och ersattes med vattendrivna och sedan eldrivna. Kan vara en ledtråd om att människan inte riktigt accepterar vindens opålitlighet, historia brukar upprepa sig.
Citera
2022-07-22, 17:14
  #284
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SleePy1
Jag tänker batteribank hemma som man laddar under natten och sedan använder och säljer när priset blir högt under dagen?

Förvisso lär väl banken bli väldigt stor, vilket kostar en hel del pengar och tar mycket plats.

Skulle detta kunna vara en lönsam affär?
Kan faktiskt bli en lönsam affär, men bara om priset blir tillräckligt extremt.

Kan bli lönsamt om priset växlar mellen 40 öre och 40kr/kWh tillräckligt länge.

Solceller med batteri kostar ca 100 000 - 200 000 kr för ca 10kWh batteri och växelriktare, men just nu har de leveransproblem för batteripaket.

https://www.eon.se/solceller/solcellspaket/solcellsbatteri

Räkna även med förluster vid laddning och urladdning.

Mycket billigare vore något stort tungt i vardagsrummet man värmer med el på natten som lagrar värme till dagen på vintern.

Men elen kommer att vara dyr även på natten om det blir brist. Framförallt om det är kallt.
Citera
2022-07-22, 17:59
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zeusy
https://www.friatider.se/elpriset-vantas-dubblas-pa-nytt

[b]

Dyra el priser kommer snart. Kriget i Ukraina säger man bara. Vad gör man?
Vad kan man göra åt el priset? Se över sin elanvändning som sagt?
Detta är en del av en konsekvens av okritiskt tänkande gällande tex. olja och gas samt kärnkraft. Där alla ska följa hypen och de som inte gör det blir kallade för klimatförnekare och andra idiotiska tillmäten. Jag anser att förnybar energi är viktig men inte på bekostnad av vår levnadsstandard. Bättre blir det inte av MP och dess nedmontering av kärnkraften. Jag vill uppmana alla att titta på professor Tim Ball i länken nedan där han modigt redogör för hur sanningen faktiskt ser ut gällande global uppvärmning. Tack för ordet och en God Helg till dig och alla andra Flashbackare!

https://youtu.be/M1VJtER2IUE
Citera
2022-07-22, 18:06
  #286
Medlem
citymormors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saganshus
Ja, men det beror ju på att de är nya energikällor och inte på att de är dåliga. I Danmark har man en hög andel från vindkraft. Tyskland bygger enormt med vind och sol. Det byggs väldigt lite kärnkraft I världen.

Nej idiot, bara för att du runkar till dina elprisgrafer och solceller betyder inte att det kan driva ett land. Det är väldigt många som inte kan förlita sig på egna solceller.
Industrin som rikets ryggrad lider redan och för att inte tala om Tyskland som är helt körda pga av att dom lagt ner för mycket kärnkraft

Solceller kommer vidareutvecklas men dagens variant är enbart kortsiktigt duglig till mindre byggnader med behov av hushållsel, de orsakar en negativ miljöpåverkan och behöver statliga bidrag för att vara attraktiva på marknaden. Ingen skulle ens bry sig om solceller om inte elnätet varit så grovt misskött.

https://www.tn.se/naringsliv/experten-tysklands-elsystem-nara-kollaps-sa-paverkas-sverige/

Citat:
Läget för den tyska energiförsörjningen är mer akut än vad som tidigare har befarats när kärnkraften stängs. ”Jag tror att Tyskland står inför den värsta industrikrisen sedan andra världskriget”, säger den tyska energianalytikern Staffan Reveman.
Citera
2022-07-22, 18:08
  #287
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saganshus
Vindkraften är mycket billigare. Det är anledningen till att marknaden satsar på vindkraft. Hade inte vindkraft varit billigast så hade det inte byggts vindkraft. Så enkelt är det. Vindkraftverk blir allt effektivare och allt billigare. Det var länge sedan kärnkraften kunde konkurrera i pris. Kärnkraft har dock andra fördelar som gör att den har en plats i energikedjan.

Vindkraften är subventionerad. Kärnkraften är straffbeskattad.

Ditt resonemang är fullkomligt bisarrt. När vi hade flera reaktorer idag så var ett högt pris för elkonsumenter 40 öre kWh, nu när stor del av kärnkraften är nedlagd så får vi betala 4 kr kWh och nu gick Svenska Kraftnäts strateg ut med att vi kan räkna med toppar på 40 kr kWh i vinter. Således producerar kärnkraft så mycket billigare och tillförlitligare el än vindkraften.

Att starta nya kärnkraftverk kräver politiskt enighet, så länge som S vill vara knähund åt MP och C blir det inga nya, den dag då S beslutar sig för att sina väljares välstånd är viktigare då kommer det byggas nya kärnkraftverk.
Citera
2022-07-22, 18:09
  #288
Medlem
Haajibs avatar
Mitt fasta avtal på 30 öre tar slut snart och alternativet skulle vara att gå från 30 öre till 370 öre
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in