Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Vad ger det för follow-through, i form av mark på nätet?
Jag vågar inte säga något för jag är orolig och jag förespråkar direkt militär intervention av NATO-länder framförallt USA för att stoppa vansinnet.
Tesen from framförts är dock att ryssarna kommer få svårt att ta Kramatorsk och Sloviansk (där ryssarna en gång startade Donbasskriget med sitt anfall) och om de osannolikt nog skulle lyckas med det så är det deras sista offensiv.
Ukraina påstås gå på offensiven i Augusti. Framförallt då talas det om Kherson. Så det man skulle förvänta sig är att i alla fall hela Kherson väster om floden ska vara befriat innan September är slut. Även Zaporozhzhia nämns så det kan förväntas att man i alla fall ska vara nära Melitopol, med Tokmak och Mykhailivka befriade, inom samma tidsrymd.
Ingen av städerna Odessa, Mykolaiv, Zaporizhzhia, Dnipro, Poltava, Sumy, Chernihiv, Kyiv eller Kharkiv kommer vara ockuperade vid nyår.