2022-07-12, 16:48
  #421
Medlem
undercover-racists avatar
Det är på tiden.
Citera
2022-07-12, 17:03
  #422
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zeusy
https://samnytt.se/muslimpartiet-lovar-kampa-for-muslimska-helgdagar-efter-riksdagsintrade/

[b]

Så där ja....snart får man fira till och med muslimska högtider... inom kort framtid typ..
Vad tycks fb? Nya helgdagar för alla svenskar eller inte? Dags att vakna lite?

Inte för att vara sån, men om man har betald ledighet 365 dagar per år för att pela navelludd, vad gör det då för skillnad ifall man inför muslimska helgdagar?

Rent generellt anser jag att lagstiftningen borde vara mer neutral i sådana här frågor. Vilka dagar som skall vara arbetsdagar borde bättre regleras mellan arbetsmarknadens parter (du vet sådana som går till jobbet om dagarna och sådana som anställer folk som går till jobbet på dagarna).
Citera
2022-07-12, 17:07
  #423
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aarmaanta
Mikail Yüksel @MikailYuksel_

Partiet Nyans vill se över Sveriges helgdagar. Även muslimer och andra religiösa grupper (bland annat ortodoxa) har rätt att fira sina högtider med betald ledighet. Vi kommer driva den här frågan hårt när vi väl sitter i riksdagen.

4:02 PM · Jul 11, 2022


https://twitter.com/MikailYuksel_/status/1546495236490272769



Diskutera:
Era tankar om detta?
Borde julen tas bort som helg till förmån för eid al-adha?

Sådant här kommer vi behöva tillåta om vi inte vill ha kraftig segreration. Det går inte att ta hit 1 000 000 människor från helt andra kulturer och tro att de kommer anpassa sig till Sverige. Det är därför jag är starkt kritisk till att PK-medelklassvenskar som hejat på öppna gränser och sedan bosätter sig så svenskt som möjligt och vill ha dessa människor på avstånd.

Vi kommer helt enkelt att behöva blanda upp människor och anpassa oss det till muslimska sättet att leva. Det är en stor anledning till att vi inte skulle ha gjort detta.
Citera
2022-07-12, 17:08
  #424
Medlem
KlappMungons avatar
Vi pastafarianer (följare av The Church of the Flying Spaghetti Monster) blir som vanligt bortglömda i diskussionen.

Vi har förstås många dagar då vi önskar vara lediga men måste vi välja en enda dag så blir det nog 19 september.

Som vanligt kommer det väl visa sig att det där med religionsfrihet mest är nys. Vi kommer hånas, förlöjligas och t o m anklagas för att driva med "riktiga" religioner. Detta trots att det enda vi gör är exakt detsamma som de gör. Vi kräver bara alla möjliga former av specialbehandling p g a av vår religion, är det verkligen för mycket begärt?
Citera
2022-07-12, 17:15
  #425
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Det bor jättemånga kristna och hinduer i länderna kring Persiska Viken. Ställer du dig bakom att tex Saudiarabien införa kristna och hinduiska högtider som arbetsfria helgdagar för att hedra de religionerna?

Varför skulle Sverige försöka vara likadant som värdelösa diktaturer? Dessutom är Saudiarabien ett uttalat islamistisk land. Sverige är inte ett uttalat kristet land, det är ett sekulärt land som är öppet inför alla folk och religoner så det är definitivt en stor skillnad jämfört med saudi.
Citera
2022-07-12, 17:18
  #426
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anvandareutannamn
Människor i din situation brukar också förneka. När man har dålig självkänsla måste man försöka övertyga sig själv om att man duger. Om man inte kan se sig själv som bättre är det enklare att se andra som sämre. Problemet är att den dagen illusionen försvinner måste du fortfarande ta tag i vem du är.
Så du erkänner alltså att du förnekar verkligheten?
Citera
2022-07-12, 17:19
  #427
Medlem
Starbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 15minFame
Ok, men om 850.000 svenskar kom till ett muslimsk land och ställa samma krav skulle de muslimer som kräver att vi anpassar oss till dem i Sverige, kräva att svenskarna skulle halshuggas alt. slängas från hustak i deras hemland.
Du är naiv och verkar inte fatta vad det är för folk, religion och kultur som kommit.

Samma krav kan ju inte svenskarna ställa. Ty i Sverige ställer inga muslimer något som helst krav. Nyans vill ju diskutera röda dagar men några krav ställer dom inte.

Och deras kultur som du tar upp är ju demoniserad av såna som du själv och exempelvis Ebba Ush. Då var det väl halshuggande demoner som var och skrev Nationellt Prov på den största helgdagen i deras kultur. Som straff för att dom inte är infödda svenskar. Ett fruktansvärt brott.
Citera
2022-07-12, 17:23
  #428
Medlem
nidbilds avatar
Vore bäst om alla muslimer återvänder till länder där statsskicket är islam
Citera
2022-07-12, 17:27
  #429
Bannlyst
Man kanske skulle bli islamist istället lära sig deras språk och sen gå på bidrag och inte behöva jobba och ta semester från semestern.
Fan va bra egentligen.
Om alla Svenskar gör detta så jobbar ju ingen och ingen får pengar, och alla får som dom vill.
Inte mycket kvar för politkerna att styra
Dessutom får man ju fru och familj också.
Ja! den var jävlaaa bra den. Där satt den.
Genial är vad jag är.
Den tar jag en skål till, slippa all stress och koppla av, göra vad fan jag vill på dagarna.

Kan islamister bli Svenskar, kan Svenskar jävla me bli islamister också.
Eller om islamister kan bli islamister i Sverige så kan Svenskar också bli islamister, vilket landet vill ändå så särskilt svårt bör det ju inte va
Dom vill ju ha in fler så varför inte bara konvertera!.
Fast vi måste fly från oss själva men ändå inte fly. Den blir jobbig.
__________________
Senast redigerad av Lamron 2022-07-12 kl. 17:39.
Citera
2022-07-12, 17:34
  #430
Medlem
15minFames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anvandareutannamn
Måste faktiskt säga att det är du som är naiv. Kristendomen är inte guld och gröna skogar och det var definitivt inte bättre förr när den fick härja fritt här i Sverige. Men liksom den kristna kulturen förändrades i Sverige kan den muslimska också göra det, d.v.s. de delar som är skadliga kan ändras. Muslimska högtider finns det ingen mening med att försöka trolla bort. De föder gemenskap och glädje och fyller därmed ett viktigt behov för många människor. Det finns jättemånga muslimer som är inkluderade i samhället utan att ha behövt ge upp sin religion. Om islam ska bort kan fan kristendomen går samma väg för i grund och botten är det inte bättre. Det är sättet den tolkats på som utgjort hela skillnaden.
Förstår inte varför det alltid ska skrivas om vad kristendomen var för 500 år sen. Islam är fortfarande kvar i medeltiden! Varför vill du tillbaka till skiten?
Det är en stor anledning till att inte införa muslimska högtider i våran kalender: Islamiseringen!!


Citat:
Ursprungligen postat av Starback
Samma krav kan ju inte svenskarna ställa. Ty i Sverige ställer inga muslimer något som helst krav. Nyans vill ju diskutera röda dagar men några krav ställer dom inte.

Och deras kultur som du tar upp är ju demoniserad av såna som du själv och exempelvis Ebba Ush. Då var det väl halshuggande demoner som var och skrev Nationellt Prov på den största helgdagen i deras kultur. Som straff för att dom inte är infödda svenskar. Ett fruktansvärt brott.
Alltså, om du inte vet allt som muslimer kräver så kanske du inte ska diskutera då ämnet är dig helt främmande.
Nej, deras vidriga kultur och religion är demonisk - inte jag som demoniserar. Igen, du verkar helt oförstående om alla vidrigheter så sluta diskutera.
Citera
2022-07-12, 17:34
  #431
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Khabat
Varför skulle Sverige försöka vara likadant som värdelösa diktaturer? Dessutom är Saudiarabien ett uttalat islamistisk land. Sverige är inte ett uttalat kristet land, det är ett sekulärt land som är öppet inför alla folk och religoner så det är definitivt en stor skillnad jämfört med saudi.

Nu frågade jag dig rent principiellt, anser du att Saudiarabien och andra gulfstater borde visa respekt även till andra religioner än islam? Finns bara två svar på denna fråga, ja eller nej. Min fråga var inte heller att Sverige skulle efterlikna dessa diktaturer utan att dessa borde ta efter andra länder bland annat Sverige.

I Sverige tillhör en majoritet den kristna läran, hos den svenska ursprungsbefolkningen en överväldigande majoritet och där islam kanske finns representerat hos några hundratal personer.

Befolkningsmässigt är Saudiarabien mångkulturellt och på sätt och vis ännu öppnare än Sverige på att ta in utlänningar. Deras utlänningar bidrar till landets välstånd. Detsamma kan man inte säga om Sverige där våra "gäster" orsakar landet en nettoförlust på minst 300 miljarder kronor årligen.
Citera
2022-07-12, 17:38
  #432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anvandareutannamn
Det är klart att de inte hade men det betyder inte att de inte borde ha gjort det. I Somalia, Irak, Iran och Afghanistan finns det så få kristna att det nog inte är någon idé men i de kristna Syrien hade behövt mer hjälp. Vill du att Sverige ska bli ett lika idiotiskt land som Syrien är (d.v.s. ignorera sina minoriteter)?
Inte ignorera de minoriteter som är minoriteter enligt lag, dit hör till exempel samerna. Men aldrig att jag vill att muslimer ska kategoriseras som minoritet och få alla juridiska förmåner som detta innebär
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in