2022-07-04, 19:29
  #176005
Medlem
lapons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345
Magdalena Andersson har varit i Kyiv.

´´Idag har jag varit i Kiev. Där har jag träffat människor som blivit av med sina hem. Jag har mött kvinnor och män som förlorat familjemedlemmar och vänner. Och jag har samtalat med president Zelenskyj för att uttrycka Sveriges stöd till Ukraina.
Konsekvenserna av Rysslands illegala krig mot Ukraina är fruktansvärda. Bostadshus har bombats till smulor. Höghus har kollapsat och brunnit ner till grunden. Raketer har sprängt djupa kratrar där lekplatser tidigare legat.
Vid staden Butja såg jag massgravar där hundratals civila har begravts efter att de brutalt mördats av ryska soldater.
Men trots att många människor har förlorat allt så fortsätter de att kämpa. Ukrainas ledning och det ukrainska folket visar på ett otroligt mod i kampen mot den ryska invasionen. De strider för Ukrainas självbestämmande men också för våra gemensamma värderingar om frihet och demokrati.
Ukrainarnas kamp ska inte falla i glömska. Sverige ska fortsätta att stötta Ukraina, humanitärt, finansiellt men inte minst militärt.´´

Ukrainska "Unian" citerar vad hon sagt i Ukraina så: "Ansvaret för denna efterhand utvecklade kris vilar uteslutande på Ryssland. Rysslands aggression mot Ukraina måste upphöra. Ryssland ska inte få möjlighet att uppnå något på grund av sina brott mot internationell rätt och andra fundamentala principer. Vi är övertygade om att det bästa sättet att avsluta detta krig, det är att öka stödet till Ukraina, och samtidigt öka trycket på Ryssland genom ytterligare sanktioner. Och det är viktigt att våra ansträngningar fortsätter så länge som det är nödvändigt - Men vi vet alla , att det finns ett enkelt sätt att avsluta detta krig: Ryssland kan avsluta det och återvända hem"

-
Citera
2022-07-04, 19:29
  #176006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Och varför skulle Ryssland behöva ockupera Grodno? eller har Ryssland påbörjat en speciell militär operation mot Vitryssland?

Belarus existerar bara på kartan. I praktiken är det en rysk republik
Citera
2022-07-04, 19:34
  #176007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ChrisOhoy
Ingenting du precis skrev betyder något, det är en osammanhängande text.

"fakta och orsakssamband", "faktabaserade händelsekedjor".. ? Vad betyder ens det där och hur är det ett svar på det jag skrev? Har du inga argument så kan du fritt välja att lämna diskussionen. Ryssland kan definitivt inte göra en P-plats av Ukraina utan kärnvapen.

Svar på det du skriver ?
Ingen svarar inte på uppenbara tokigheter, det borde alla vuxna veta.
Dessutom kommer ytterligare en helt världsfrånvänd kommentar, som
uppenbart saknar insikt i Rysslands förmåga.
Sorgligt att notera sådan naivitet.
Citera
2022-07-04, 19:36
  #176008
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345
Ryssland kommer aldrig nöja sig med bara Donbass och Krim. Målet blir att ta hela Ukraina till varje pris.
Det är tyvärr möjligt, om Putin skulle förklara krig mot Ukraina. Då kommer han ha ett giltigt skäl att genomföra en totalmobilisering

Har du sett hur ryska folket ser ut? e ju undernärda alkoholister, kommer även vara magert med utrustning.
Citera
2022-07-04, 19:40
  #176009
Medlem
Sgt.Blands avatar
Snacka om max otur. En rysk drönare störtar rakt ner i ett hus och det blir en rätt fet brand. Spekuleras om att den är nedskjuten men jag tror att den är dåligt byggd bara. Är ju rätt långt inne på ryskt territorium. Israelisk drönare som är otroligt ful. Vet inte varför den ser ut så?

https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1544000837881569280
__________________
Senast redigerad av Sgt.Bland 2022-07-04 kl. 19:45.
Citera
2022-07-04, 19:41
  #176010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345
Ryssland kommer aldrig nöja sig med bara Donbass och Krim. Målet blir att ta hela Ukraina till varje pris.
Det är tyvärr möjligt, om Putin skulle förklara krig mot Ukraina. Då kommer han ha ett giltigt skäl att genomföra en totalmobilisering
En total mobilisering kommer aldrig att ske, även om Ryssland plötsligt skulle bli anfallet av ett annat land.
Den ryska regimen får även fortsättningsvis förlita sig på pojkar från de oasfalterade områdena samt Kadyrovs styrkor.
Citera
2022-07-04, 19:43
  #176011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
HAHhAaaHhahhHhhhhha!

You can’t make this shit up!

🤣😂😜

Rök och sprit i ansenliga mängder ökar knappast trafiksäkerheten.
Citera
2022-07-04, 19:51
  #176012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Snacka om max otur. En rysk drönare störtar rakt ner i ett hus och det blir en rätt fet brand. Spekuleras om att den är nedskjuten men jag tror att den är dåligt byggd bara. Är ju rätt långt inne på ryskt territorium. Israelisk drönare som är otroligt ful. Vet inte varför den ser ut så?

https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1544000837881569280
Vari består det fula? Man ser ju bara en vinge. Den tycka ha ett ganska stort vingspann men oavsett haveriorsak så träffade den i alla fall rätt.
Citera
2022-07-04, 19:54
  #176013
Medlem
Det här kriget kan avslutas ganska snart om båda sidor är vettiga.

Ryssland:
Vinst - Donbass och landbrygga till Krim
Förlust - Hårda sanktioner

Ukraina:
Vinst - Tas in EU, får 100-tals miljarder till återuppbyggnad, starkt försvar via NATO
Förlust - Donbass och områden i söder

Båda parter blir i vapenstilleståndet överens om att inte vara överens om Donbass framtid.
Putin lämnar makten naturligt om 5 eller 10 år - han är trots allt 70.
Sen kanske man kan komma framåt med en diplomatisk lösning kring områdenas framtid.
Citera
2022-07-04, 19:54
  #176014
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Snygg smäll i Kharkiv.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1543985520300130305

En T-80.., tycker de börjar synas lite oftare i bild nu. Var mera T-72 tidigare.
Citera
2022-07-04, 19:54
  #176015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
För en del av de grupperna kan det säkert vara rimligt med självständighet, ja, även om det är mer ställt på sin spets i Ukraina. I Ukraina finns också hela Nato-frågan med i bilden, där Nato i princip skulle kunna placera kärnvapen på Rysslands gräns. Rysslands invasion är riktig även utifrån det.

Varför skulle NATO placera kärnvapen där? Man har ju inga kärnvapen ens i de gamla öststaterna (och överhuvudtaget inte jättemånga i hela Europa). Så varför skulle man placera kärnvapen i just Ukraina? Om nu Ukraina skulle bli medlem de närmaste årtiondena. Ukraina har ju inte uppfyllt minimikraven för medlemskap sedan gränskonflikten med Ryssland uppstod 2014.

Till det kommer moderna kärnvapen är det inte viktigt att placera nära det möjliga målet. De träffar lika bra om man avfyrar dem från andra sidan av jordklotet. Och till det kommer instabiliteten och korruptionen i Ukraina som skulle göra att det skulle krävas väldigt stora styrkor för att skydda kärnvapnen. Precis om detta krig visat finns ju inga säkra platser i Ukraina, så USA skulle sannolikt tvingas sätta av tiotusentals egna soldater bara för att skydda kärnvapnen om de fanns nåbara för ryska armén inne i Ukraina, bara mil från Ryssland.
__________________
Senast redigerad av Auric 2022-07-04 kl. 20:05.
Citera
2022-07-04, 19:54
  #176016
Medlem
Daniel501s avatar
Uh oh;

https://t.me/intelslava/32512

🇺🇦❗The end of victory 😀

"The information spread in the media that the Armed Forces of Ukraine have come close to the outskirts of Kherson is untrue and harms the Armed Forces of Ukraine," - the head of the press center of the "defense forces of southern Ukraine" Gumenyuk.

Twitteroffensiv nr 18(?) som visade sig vara fejk?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in