2022-07-01, 05:27
  #174265
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Har du någon länk till det domstolsbeslutet? Nej det lär du inte ha eftersom det inte finns något…

”Domstolsbeslut”?

Det behövs inget ”domstolsbeslut” för att inse att ryssarna har grava betalningsproblem.

Vilket de kommer att ha för lång tid framåt.

Många rysskramare i tråden brukar föra fram att Ryssland kan göra affärer med Indien, Kina och Brasilien istället för EU.

Och hur ska det gå till? Kommer vi att få se ryska statstjänstemän att åka till New Delhi med skokartonger fyllda med Rubel? Eller kommer Ryssarma att utveckla ett Swift 2? Kanske en ny rysk kryptovaluta?

Det skulle verkligen vara något. Den enda kryptovalutan i världen där en statsmakt när som helst kan gå in och konfiskera enskilda personers innehav - och sätta dem i fängelse för ett påhittat brott.
Citera
2022-07-01, 05:33
  #174266
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Dessa kommer bombaas direkt det kommer över gränsen, är bara massa gammalt sovjetskräp ändå som skickas. Väst är svagt och detta kommer inte påverka något. Väst är så rädda att man backar om Kaliningrad då man vet att Ryssland är världens starkaste land, har vapenslag som väst inte kan försvara sig mot som t.ex. kinzhal.

Ukraina kommer förlora och nu kommer bara fler ukrainare dö ionödan för en kamp dem aldrig kan vinna.

En massa gammalt Sovjetskräp - som ska slåss mot ännu äldre ryskt sovjetskräp!

Det blir lite som WWII möter WWI.

Och du, googla lite på ”de” och ”dem” slipper du framstå som en sexåring som nyss lärt sig skriva.
Citera
2022-07-01, 05:35
  #174267
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Skälet till varför Ryssland lämnar Snake Island pekar inte på att de blivit tvingade att lämna ön. Ön är inte större än 0.2 km och har inget militär strategiskt värde. Faktum är att ön kan nås med ryska ballistiska missiler. Ön har däremot ett politiskt värde. Ukraina har sagt att de inte kan exportera grödor om ön ockuperas av ryssarna och därför har ryssarna av politiska anledningar givit tillbaka ön till Ukraina. Ukrainska VSU har också varit tydliga med att de inte kommer placera tunga vapensystem på ön. Krig handlar inte bara om "bomber" men också om politik och förhandlingar. Varken Ukraina eller Ryssland verkar gå "fullt ös medvetslös" i det här kriget - vilket alla bör vara tacksamma för.

Jag tror inte Rysslands missiler kan styras mot ormön då det ej finns skolor eller köpcentrum där.

Det med grödorna är en god tanke, men en missuppfattning av Ryssland, det är för den sakens skull bättre de lämnar tillbaka Krim redan nu för då kan Ukraina exportera därifrån.

Jag tror ändå det kan vara bra att placera tunga vapen på ön som sänker ryska flyg och båtar.
Citera
2022-07-01, 05:43
  #174268
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Ja, exakt. USA har i stort sett inte sedan Koreakriget (för sjuttio år sedan) fört krig mot en motståndare som var något så när teknologiskt och resursmässigt jämbördig, som kunde svara med samma mynt på slagfältet. Då var det Sovjet och Kina, som ju backade upp Nordkorea. Ända sedan dess har man dansat sina krigsdanser med motståndare som inte alls var jämbördiga, typ talibanerna, FNL och Irak. Eller fört proxykrig, dvs någon annan får föra kriget åt en - som nu. Det är bara det att Ukraina är mycket mer högröstat och tilltagset i fråga om vad de vill ha av NATO för att "kunna slåss" än t ex Sydvietnam eller Contras var.

Att Ukraina agerar på det sättet är förstås en konsekvens av smartphones och moderna sociala medier: hela deras propagandakampanj siktar primärt på sociala medier. USA:s gamla proxies, diverse diktatorer och juntor på sydliga breddgrader, hade ingen möjlighet att kliva in i västs vardagsrum och själva tala för sig på det sättet. Men Kiev kan, och USA tolererar det, om än ibland med viss tvekan inför alla deras krav.

”Jämbördig”?

På vilket område då?

Ryssland är som den fattige, luggslitne, outbildade lantarbetaren som fortsätter plöja för hand och uträtta sina behov i skogen.

Ukraina fortsätter att hålla ryssarna stången, trots att de - enligt er rysskramare i tråden - fått 80%-iga förluster och trots att de bara får surplus från väst.

Eller, det kanske är det du menar med ”jämbördig”? Ryssarna är inte bättre än så här.
Citera
2022-07-01, 05:57
  #174269
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Pleiadesz
Det gäller nog och förbereda sig på det värsta en konfrontation.

Att tanks var förlegade visste man redan från Syrien kriget ATGM och handhållna system är helt enkelt för bra och har lång range till och med så infanteri inte räcker att täcka upp med

Artilleri och Drönarspotting i samverkan det är det nya, extrem range och precision

Flyget verkar med handlingsförlamat när båda sidor har bra luftvärn

Det som chockat mig mest är dock att det kändes som Ukraina i början av kriget laddade upp för en rejäl volksturm med molotovs, kalasher etc men samtidigt så verkar det som partisanrörelsen har det segt i Kherson jag hade väntat mig något mer sabotage. Kanske sker utan att man får reda på det men ändå.

Som vanligt känns det med att hemmaplan fördelen minskar betydligt i varmare väder. Samt bränsle situation då man inte behöver köra fordon på tomgång osv

Fan tiden sen Februari har varit helt sjuk har samlat klipp sen krigets början och det är fan helt enormt vad Fordon, folk osv gått åt och då har man bara sett en bråkdel. Måste säga Ukrainarna är några hårda jävlar även civilbefolkningen de verkar på något sätt kunna härda ut den helt sjuka situationen att världens största land bestämt sig för ladda ur totalt på dem.

Ja, de är några hårda jävlar. Fast beslutna att stå emot de ryska sexualsadisterna.

Samtidigt är de medvetna om att ryssarna har gett sig f-n på att ”avnazifiera” hela Ukraina och det betyder ju att alternativet till att slåss är ett nackskott från en rysk soldat - efter att fått tunga, fingrar, tår och könsorgan avklippta och sönderskurna.

Det är ju bara ett par dagar sedan som ryssarna raljerade över Ukrainas EU-ansökan eftersom nationen Ukraina inte kommer att existera länge nog för att medlemsansökan ska kunna hinna godkännas.

Det är sant att det inte kommer att behövas värmas några ryska militärfordon nu i den ukrainska högsommarvärmen, men fy f-n för att tillbringa 24/7 i ett ryskt ståvärn, där de ryska soldaterna äter sina utgångna matransoner bara nån meter från bajsgropen där hela truppen uträttar sina behov.
Citera
2022-07-01, 06:01
  #174270
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Nej priserna kommer givetvis tokrusa annars…

se inlägg (FB) Putin beordrar styrkor att gå in i Ukraina - INVASION NU (2022-02-24).
Citera
2022-07-01, 06:01
  #174271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
”Domstolsbeslut”?

..

Och hur ska det gå till? Kommer vi att få se ryska statstjänstemän att åka till New Delhi med skokartonger fyllda med Rubel? Eller kommer Ryssarna att utveckla ett Swift 2? Kanske en ny rysk kryptovaluta?

Ryssland har redan utvecklat ett eget och bättre alternativ till Swift som redan är i bruk. Samma sak gäller förövrigt Kina. Finns ju anledning att inte bli utsatt för amerikansk insyn i Swift och tangera amerikansk lagstiftning för vanlig handel mellan länder. Allt fler länder kommer implementera dessa system för att gå förbi USA och Swift.
Citera
2022-07-01, 06:01
  #174272
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Nej, Ryssland ger inte tillbaka ön för att vara "snälla". Det ligger i ryssarnas intresse att ge tillbaka ön. Det är en politisk snarare än militär fråga. Det är ingen som är "snäll" i politik och krig. Politisk och krig (vilket är politik med andra medel) handlar om intressen vilket är någonting annat än att vara "snäll". Du ser på politik på ett känslomässigt sätt. Det är ett misstag.

På vilket sätt ligger det i ryssarnas intresse, menar du, vad uppnår man med att överge ormön?

Den patetiska förklaringen om att släppa förbi spannmålsprodukter kan vi ju bortse från, de transporterna skulle ju kunna ske även med en miljon ryssar på ön.
Citera
2022-07-01, 06:12
  #174273
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Swordomer
Ryssland har redan utvecklat ett eget och bättre alternativ till Swift som redan är i bruk. Samma sak gäller förövrigt Kina. Finns ju anledning att inte bli utsatt för amerikansk insyn i Swift och tangera amerikansk lagstiftning för vanlig handel mellan länder. Allt fler länder kommer implementera dessa system för att gå förbi USA och Swift.

Just det. Telefon och fax.

Vattentätt.
Citera
2022-07-01, 06:15
  #174274
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
Just det. Telefon och fax.

Vattentätt.

While Russia’s SPFS can be three times cheaper than SWIFT, the network itself is only operational during weekday working hours and its messages are limited to 20kb in size. SWIFT, meanwhile, works 24/7 and allows 10mb to be transmitted across its network.

The SPFS is the Russian equivalent of SWIFT and was developed by the Central Bank of Russia since 2014, after the United States government threatened to disconnect Russia from the SWIFT system. ...
In fact, there are plans to integrate the Russian SPFS network with the China-based Cross-Border Inter-Bank Payments System (CBIBPS)


https://www.russia-briefing.com/news/spfs-russia-s-alternative-to-swift.html/
Citera
2022-07-01, 06:19
  #174275
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Stizze1
Jaha,, så då hade Ryssland rätt enligt din logik att gå in o mörda o fördärva o destruera,,?

Man får allt ge USA/CIA lite cred här. Enligt rysskramarna har de lyckats provocera fram ett ryskt angreppskrig mot Ukraina baserat på att Ukraina uteslutande består av nazister och därmed måste ”avnazifieras”.

USA/CIA har alltså lyckats få Putin och det ryska ledningsgarnityret så paranoida att de känner sig tvungna att avrätta 45 miljoner män, kvinnor och barn - för att de är ”nazister”.

Undrar vad USA/CIA kommer att sikta in sig på härnäst. Få ryssarna att angripa Polen? Eller Finland?

Ryssarna verkar ju milt sagt vara ”lättpåverkade”.
Citera
2022-07-01, 06:29
  #174276
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bidencrackhead
Man skyddar sin befolkning från Nazisterna som mördat 10.000 civila i Donbass sedan 2014.

Vänligen skriv inte om du inte ens förstår grunden till konflikten.

Googla eller nått, vem har tid för en sådan tomte?

Fortfarande ingen förklaring till massiva ryska förluster, annat än rysk inkompetens osv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in