2022-06-21, 13:12
  #169297
Medlem
Ukrainian STUGNA-P ATGM destroys Russian T-80
https://twitter.com/_MilitaryNews_/status/1538910854422331393


The T-80 Is Russia’s Most Overrated Tank
https://medium.com/war-is-boring/the-t-80-is-russia-s-most-overrated-tank-798b5ba54ff9

It turned out the T-80’s Korzhina autoloader had a fatal design flaw. The autoloader stored ready propellant in a vertical position, with only the tank’s road wheels partially protecting it. RPGs striking the T-80 in the sides above the road wheels were likely to set off the propellant, resulting in the tank’s explosive decapitation.

https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/russia-thought-it-built-super-tank-crush-nato-it-had-2-fatal-22301

Russian T-80 tank captured by Ukrainian troops in the East.
https://twitter.com/infussambas/status/1535962612080734208
__________________
Senast redigerad av 2006 2022-06-21 kl. 13:15.
Citera
2022-06-21, 13:14
  #169298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Ryssland har försökt att lösa detta med diplomati i flera år utan att ha fått något gehör.

Sluta göra bort dig mer nu.

Ryssland kan inte ens stava till diplomati.
Citera
2022-06-21, 13:16
  #169299
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
De invaderade pga den fascistiske diktatorns storhetsvansinne och drömmer om Stor-Ryssland.

Ryssarna har med vett och vilja dödat mångdubbelt fler civila än vad Ukrainska armén har gjort sedan April 12 2014 då ryssar startade Donbasskriget.

Ukraina har slagit ut flera militära mål i Donetsk. Även civila har träffats. Det finns rapporter om att ryssarna beskjutit civila i Donetsk.
Mer av samma och ibland undrar man om ni är syskon ... Ryssarna dödar först och främst soldater och det är det som är meningen med krig. Vad Kiev-regimen pysslar med vet jag inte riktigt för dom vill döda ryskatalande ukrainare i massor och även sina egna soldater som skickas med bristfällig utbildning till fronten som kanonfoder.
Citera
2022-06-21, 13:17
  #169300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LaVerdadTodo
Men snälla du, det är Ukraina som måste ta ett beslut här.

Nej det "är" det inte. Det måste göras en överenskommelse med Ryssland begriper väl alla med fler än en hjärncell.
Citera
2022-06-21, 13:19
  #169301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kungsgran
Tanken har inte slagit dig att siffrorna som Ukraina presenterar över ryska förluster är en aning uppblåsta?

Det kan dom vara. Men säger man 200-300 avlägsnade varje dag i personal, så låt gå för 150 st eliminerade bögfascister. Med skadade i strid får vi då 500 totalt och bögfascismen rämnar till slut. Det blir inte hållbart.

Jag är medveten om att också Ukraina har katastrofala förluster men vad skulle dom göra? Ryssland har attackerat om man måste försvara landet.
Citera
2022-06-21, 13:22
  #169302
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Mer av samma och ibland undrar man om ni är syskon ... Ryssarna dödar först och främst soldater och det är det som är meningen med krig. Vad Kiev-regimen pysslar med vet jag inte riktigt för dom vill döda ryskatalande ukrainare i massor och även sina egna soldater som skickas med bristfällig utbildning till fronten som kanonfoder.

Nämen? Krig? Får ni ens säga att det pågår ett krig?
Citera
2022-06-21, 13:22
  #169303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Inte nödvändigtvis, beroende på hur den operativa verkligheten utspelar sig under de närmaste månaderna. Det kan räcka med att de successivt drar sig tillbaka, i små etapper, och sedan anlägger försvarslinjer på djupet där de klarar att hålla ryssen stången över längre tid.

Frankrike hade inte återtagit all fransk mark vid vapenstilleståndet 1918, exempelvis.

Däremot tror jag att det är troligt att de känner att de måste göra det, något som kan bli oerhört tufft. Mig veterligen har ukrainska mekaniserade förband tagit stora förluster, särskilt i vagnar och annan materiel. Det innebär att de troligen kommer att ha väldigt svårt att genomföra rejäla motanfall, med brigad eller kårelement.

Som jag ser det, om jag vore operativ chef i den ukrainska generalstaben, så hade jag försökt lobba för ett konsoliderande av den frontlinje man nu besitter, i grova drag. Ukraina har fortfarande tillgång till Svarta Havet, med hamnområden som kan byggas ut, och hela området norr om, nordöst om och öster om huvudstaden är ryssfritt.

Risken är att de börjar gripa efter för mycket, och successivt mister hela kakan istället.

Ryssarna har visat sig tämligen ineffektiva i det här kriget, men det finns en gräns även för vad ukrainska förband klarar av.

Ukraina kommer aldrig klara av en offensiv mot Ryssland. Det ryssen gör nu är att nöta sönder den ukrainska armén vilket är ett av målen. Dessutom tror jag ukrainarna snart kommer att vända sig mot sina ledare i Kiev.
Citera
2022-06-21, 13:23
  #169304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Med tanke på att det inte är någonting i jämförelse med ryssarnas olagliga oprovocerade invasion och massmord så kan de ju knappast vara upprörda.
Vore ryssarna upprörda skulle de föreslå att tågtrafiken återgår till det normala mot att de omedelbart lämnar Ukraina.

Faktiskt helt otroligt fånigt hur ryssarna skriker likt hysteriska primadonnor när de tycker sig illa behandlade. Samtidigt som de i stor skala samtidigt begår krigsbrott under ett olagligt krig mot sitt fredliga grannland.

Det enda positiva som detta groteska övergrepp från Rysslands sida medfört är att det sätter strålkastarljuset på något angeläget: FN måste fungera bättre! Det bör införas en rutin om veckovisa obligatoriska möten så länge ett illegalt krig förs av något av FN:s medlemmar (Ryssland i detta fall). Landet ska löpande få stå till svars för alla förlorade människoliv och övrigt elände landets aggressioner medför. Det måste finnas bättre mekanismer på plats när ett lands agerande hotar världsfreden.
Citera
2022-06-21, 13:24
  #169305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Ryssland har försökt att lösa detta med diplomati i flera år utan att ha fått något gehör.

Sluta göra bort dig mer nu.

Diplomati? Du menar den form av diplomati när rySSen tog Krim 2014?

Sluta göra bort dig mer nu.
Citera
2022-06-21, 13:25
  #169306
Medlem
Enligt sexistiska Expressen så dödades den ryske överstelöjtnanten Sergej Gundorov den 16 juni.
Citera
2022-06-21, 13:27
  #169307
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Det kan dom vara. Men säger man 200-300 avlägsnade varje dag i personal, så låt gå för 150 st eliminerade bögfascister. Med skadade i strid får vi då 500 totalt och bögfascismen rämnar till slut. Det blir inte hållbart.

Jag är medveten om att också Ukraina har katastrofala förluster men vad skulle dom göra? Ryssland har attackerat om man måste försvara landet.


Att Ukraina försvarar sitt land är helt naturligt. Frågan är vem som kan hålla ut längst i kriget. Just nu har Ukraina betydligt större förluster/dag än ryssarna. I början av kriget var det tvärt om.
Fortsätter det så här kommer Ukrainas försvar inte hålla ut så länge till.

Jag är tveksam till att Ukraina kommer kunna ta tillbaka några större landområden i ett senare skede. Det är en sak att försvara sig och en helt annan att gå till attack. Nato har under de senaste åtta åren mest tränat det ukrainska försvaret att försvara sig.
__________________
Senast redigerad av Kungsgran 2022-06-21 kl. 13:41.
Citera
2022-06-21, 13:27
  #169308
Medlem
Office of the UN High Commissioner for Human Rights (OHCHR) har hittills registrerat 10260 civila förluster, 4569 döda och 5691 skadade
https://www.ohchr.org/en/news/2022/06/ukraine-civilian-casualty-update-20-june-2022


Senaste uppdateringen från Ryska försvarsministeriet
OBS detta är från Ryska försvarsministeriet inget är mina egna påståenden
https://t.me/s/mod_russia
https://vk.com/mil
https://vk.com/wall-133441491_809671
209 flygplan
132 helikoptrar
1292 drönare
348 Luftvärnssystem, S-300, Buk M-1, Osa
3709 pansarvagnar och bepansrade stridsfordon
580 MLRS raketartillerifordon
2065 fältartilleri och granatkastare
3760 enheter av speciella militära fordon.

Senaste uppdateringen från Ukrainas försvarsministerium
https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA
https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/posts/342502781395514
OBS detta är från Ukrainas försvarsministerium inget är mina egna påståenden.
De totala stridsförlusterna för fienden var ungefär:
34100 Personal / Personer
1496 Pansarvagnar
3606 Bepansrade stridsfordon / APV
752 Artillerisystem
239 MLRS raketartillerifordon
98 Luftvärns system
216 Flygplan
181 Helikoptrar
611 UAV operativ-taktisk nivå
137 Kryssningsrobotar
14 Fartyg / båtar / kutter
2537 Fordon / Bränsletankar
59 Specialutrustning

Tidigare rapporteringar
2022-06-20
2022-06-19 50 officerare + felräkning
2022-06-18 Volodymyr Karpenko
2022-06-17
2022-06-16
2022-06-15
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in